Centrála Centrbox je navrhnuta tak, že se dají vyměňovat plošné spoje s doplňkovými službami. Stabilně je Centrbox dodávaný s čtečkou CV, která je na konektorech s přesně definovanou polohou.
Na setkání v Žilině v srpnu tohoto roku jsem testoval svoje WiFi ovladače a přitom jsem se setkal s padáním ovladačů do červeného módu z důvodu chyb na rozvodu X3. Snad jen z toho důvodu mi bylo umožněno ovladače WiFi otestovat, že s tím byly problémy. Teda klasika, kdy pokažené věci poslouží na dobro jiné věci. Já jsem zase slíbil, že vymyslím tester na Loconet a ovladače, či jsou v normě.
Ahojte vláčikári,
tento rok sa nám už nepodarilo zohnať vhodný termín a priestor na modulové stretnutie v Bratislave alebo v jej okolí, takže stretnutie odkladáme na budúci rok 2023.
Delší dobu jsem nic nedělal a doma se mi válelo víc kousků ESP01, které jsem si před časem objednal na Aliepress. Tak jsem se do toho pustil a zkusil vymyslet WiFi ovladač do klasické FREMO krabičky.
Nebudu klamat, dalo mi to dost zabrat, vytvořil jsem asi 8 prototypů, které z různých důvodů nevyhovovaly a putovaly do koše. Asi největší problém byl nedostatek informaci o provozu ESP01 a ta provozní omáčka okolo. Nikde se totiž nepíše o chybových hláškách a komentováni chyb, kterých se dopustíte. Jako vždycky je problém s tím, co každý ví, jen já ne. Postupně jsem se dostával do problematiky a s pomoci logického analyzátoru Saleae a osciloskopu jsem získával informace o tom, jak to funguje. Pro mne to byl projekt na zelené louce a bylo to poznat. Však i ten nejdelší maratón začíná tím prvním krokem.
Niekto mi ukradol 2 roky života. Nezdá sa to, ale je to tak. Aj počas lockdownu sme mali možnosti cez Homeoffice chodiť do práce, ale stretnutia boli vylúčené z našich životov. Konečne sa to podarilo a pohli sa opäť stretnúť.
Stretnutie sa konalo na začiatku Mája od 4.5. do 8.5. 2022 podľa propozícií na webe Zababov.cz usporiadané sekciou TT-Provoz.
Pred dvoma týždňami som sa vyskytol v blízkosti Jindřichovho Hradce, teda na rozhraní Juhočeského kraja a kraja Vysočina a po ceste som natrafil na peknú staničku Včelnička s úzkorozchodnou železnicou. Viac informácii o nej nájdete tu a navyše som zistil, že na railnete.sk o tejto peknej staničke už pred 10 rokmi uverejnil článok Vladimír Klusáček, takže tento článok som nazval Včelnička II. a obsahuje len fotogalériu toho, čo som nafotil. Môžete aj porovnať, čo sa odvtedy zmenilo. Nafotil som aj niektoré detaily, ktoré ma zaujali, lebo je to celkom pekný námet na modul vrátane „záhradky“ s haraburdím, cestného priecestia, skladov, pomerne dosť zvetranými podvalmi nákladnej koľaje, nájazdovej rampy na opravu auta alebo materiálu koľajového zvršku.
Je to už 11 rokov, čo som prerábal modul nákladky dreva. V týchto časoch nastala ďalšia životná etapa tohto modulu. Rozhodol som sa ho trochu krajinkársky prevytvoriť. Zmeniť 3D pohľad - aby nebol plochý, doplniť budovy a pridať ďalšiu vegetáciu. T.j. celkový zámer bol, aby pôsobil viac do hĺbky. V poradí prerábky, ide už o tretiu (3) prerábku. Preto milujem modulovku, stále sa dá niečo dopĺňať, tvoriť, meniť.
Tretí diel o stavbe modulu v mierke TT (1:120) vlečkového areálu inšpirovaného (čítaj voľne) podľa predlohy OFZ, a.s..
V prvých dvoch dieloch sme si ukazovali ako si vyrobiť design, t.j. čo by som rád postavil a v druhom článku som sa zameral na hrubú stavbu. V tejto tretej časti sa detailne pozrieme ako som riešil elekrické zapojenie koľajiska (silové napájanie koľají a tzv. oznamovaciu časť na ovládanie vyhýbkových výmen).
Stavím si malé kolejiště podle vzoru Jafobe (nick na modely.biz) a chtěl jsem čtečku CV zabudovanou do kolejiště tak, aby se nemuselo nic kabelovat a přepojovat. Teda zajet s pomocí ovladače s loko na určené místo, vytáhnout ovládací pultík zpod panelu a nastavovat. A taky umožnit trošku vyšší standard obsluhy. Nechci to dělat moc drahé a složité, aby si to mohl postavit každý trosku zručnější modelář, který aspoň rozezná diodu od odporu. Není to určené pro laiky, je to přece jenom trošku složitá konstrukce.
Pri svojich potulkách Slovenskom sa zvyknem pozrieť aj na železničné stanice. Väčšina ma nezaujme natoľko, aby som ju prešiel celú. Táto bola po dlhej dobe výnimkou. Železničná stanica Vrbovce na myjavských kopaniciach je malá, prihraničná, plne mechanická a vzhľadná stanička na Slovensko – Moravskej hranici.
Po delší době kdy jsem vyrobil několik desítek boostrů Vedzes a tak jsem při tom udělal několik změn a úprav. Není to nic závažné, ale chybí k tomu manuál a tak chci udělat nápravu. Tím taky myslím na případné opravy a úpravy. Teda hlavně doložit hodnoty, jména, rozmístění součástek a schéma.
Druhý diel o stavbe modulu v mierke TT (1:120) vlečkového areálu inšpirovaného (čítaj voľne) podľa predlohy OFZ, a.s..
V tejto časti sa zameráme na tzv. hrubé stavebné práce, t.j. návrh jednotlivých segmentov, ich nôh a uchytenie nôh. Pozrieme sa aj na to ako jednotlivé segmety spojiť spolu tak, aby to bolo ľahko opakoveteľné a stále kvalitné. Nakoniec sa pozrieme na zameranie a pokládku koľají.
V rokoch 2014/2015 som uviedol sériu článkov o stavbe jedného modulu, kde vzniklo posunovacie "peklo" - po anglicky "Inglenook". Postupom času dozrelo prirodzené rozšírenie tejto drobnej hračky, ktorá na stretnutiach verím pobavila posunovačov. Toto rozšírenie som chcel zobrať trochu veľkoryso, ale zase aby sa mi to zmestilo do mojej úložnej skrine a najmä do auta.
Mám rád plastové stavebnice, to nebudem nijako zastierať. Mám preferovaných výrobcov a aj preferované materiály. Každý si asi našiel v tomto modelárskom obore to čo mu najviac vyhovuje. Strašne sa teším, že za tých 30 rokov od "socializmu" už nemáme len LepíM (ktoré nelepilo a model bol navyše dogrckaný) a stavebnice Vero sú modernizované.
Aj napriek tomuto všetkému pre stavbu vlečky OFZ, som sa rozhodol postaviť domčeky inak. Teda zo stavebníc, ale každý sa snažím nejako "rozpiľovať".