Railnet

Štátna ochrana hnuteľných pamiatok na ČHŽ

Informácie | Marian , 14. 11. 2005 (24547 zhliadnutí)

Od dopisovateľa Mariána Paulíniho:

V sobotu a v nedeľu odvysielala TA3 v rámci Regiónov reportáž o Čiernohronskej železničke (záznam je na www.ta3.com). V tejto reportáži tvrdí riaditeľ železničky Ing. Aleš Bílek, ...

... že všetky odpredaje a likvidácie boli legálne a Ing. Juraj Kubáček potvrdzuje, že nič z toho nebolo predmetom štátnej ochrany. Tieto vyhlásenia ma viedli k tomu, aby som navštívil Pamiatkový ústav Slovenskej republiky. Doteraz som bol totiž presvedčený, že všetok hnuteľný historický majetok ČHŽ je zapísaný v Ústrednom zozname pamiatok . No skutočnosť je iná... V zozname pamiatok sú uvedené iba pôvodné vozidlá z HLŽ (aj to nie všetky) a tie boli predmetom ochrany už od roku 1982.

Čo je teda predmetom ochrany?

Ide spolu o 32 kusov.

 1. 3ks parné lokomotívy ČKD 760/90d – (Kolbeny 1., 5., a 7. )
 2. 1ks parná lokomotíva U 34
 3. 1ks Dieselová lokomotíva Rába N 042
 4. 1ks Dieselová lokomotíva BNE 50
 5. 1ks Drezina motorová (neviem ktorá, či Š 1202, alebo Julkova ???)
 6. 1ks Vozeň na odvoz pilín
 7. 12ks Oplenových vozňov
 8. 8ks Plošinových vozňov
 9. 4ks Osobných vozňov (pôvodné drevené HLŽ)

Na ČHŽ bola v r. 2003 uskutočnená kontrola, ktorá objavila nezapísané vozidlá a dala podnet na zápis. Krajský pamiatkový úrad potvrdil, že vozidlá dodnes nie sú zapísané a tým ani chránené. Ide o nasledovné vozidlá:

 1. 1ks Parná lokomotíva U 46
 2. 1ks Parná lokomotíva Smoschewer
 3. 1ks výletný vozeň Ba/u 608 (pôvodne Ružomberok – Korytnica)
 4. 1ks nákladný vozeň Za/u
 5. 1ks dvojnápravový vozeň D/u

Týchto päť vozidiel ( a pravdepodobne aj iných nezapísaných) stále nie je chránených a tak im môže stále hroziť vývoz za hranice alebo aj likvidácia šrotovaním. Protesty potom už nepomôžu – všetko bude legálne, veď nepôjde o štátom chránené vozidlá....

Pár príkladov z minulosti:

 1. šrotovanie v novembri 2005,
 2. výmena korytnického trojokeňáku rok výroby 1909 za strojný vyťahovák pražcov,
 3. odpredaj parnej lokomotívy B 50 (Kladenka) rok výroby 1937 - 1940
 4. odpredaj parnej lokomotívy RIIIc/ r.v.1918 (ex H. Orešany)

Podľa môjho súpisu pamiatok z roku 1991, ktoré sa nachádzali na Štiavničke v depozite ČHŽ je tých zmiznutých pamiatok viac. Treba však po nich pátrať, kde a ako skončili. Kľúčová je otázka, prečo neboli už vtedy zapísané ako technické pamiatky.

Mnohé pamiatky, vrátane železničných, putujú väčšinou z východu na západ. Zatiaľ akoby si krajiny na východe (vrátane Slovenska) neuvedomovali hodnotu svojich pamiatok a ľahko sa ich zbavujú. O koľko rokov si ich začneme vážiť aj my?

Marian Paulini

[Akt. známka: 0,38 / Počet hlasov: 16] -      + 

Pridať nový komentár

tomáš hodr 15.11.2005 10:22:24

proboha, co to tady motáte za nesmysly? vy hážete do jednoho pytle výměny vozidel, odprodeje, šrotaci a ze všeho dohromady děláte naprosto neopodstatněnou aféru. 1/ ani jedno z původních vozidel čhž (čhld) uvedených na seznamu památkově chráněných nebylo žádnou z vámi uváděných "nepravostí" dotčeno. dokonce ani žádné z vozidel, které na zápis čekají! 2/ a co je špatného na výměně vozidla někam, kde ho potřebují a zapadne do tamní soupravy, jako například tříokeňák? na čhž s ním provozně nebyly dobré zkušenosti a výměnou se získal neocenitelný pomocník na údržbu dráhy. a ten tříokeňák jezdí ve vzorném stavu v j. hradci! 3/ vy tvrdíte, že historické vozidlo se nesmí přemístit jinam, než kde ho za historické prohlásily? a to že se za tu kladenku zpět na čhž dostala původní u46.901 a ta malá mašinka se opravuje pro provoz v solvayových lomech je taky špatně??? 4/ se šrotací vraků a zbytků různých pohybovadel, vozíčků a já nevím čeho všeho v žalostném technickém stavu nelze než souhlasit, pokud: a/ byly vytěženy použitelné díly b/ jednalo se o poškozená a neopravitelná vozidla nebo jejich části c/ jednalo se o vozidla nebo jejich části, které nejsou provozně využitelná ani na čhž ani jende a není o ně zájem. a že tato kritéria byla splněna, tak to alešovi 100% věřím. a ještě se tam ty "odstavné" plochy podaří zrekultivovat a tyto stražáky nebudou hyzdit prostředí. co vlastně chcete a proč děláte takovouhle "kampaň" pro nic???

Reagovať

pavuk - marian paulini 15.11.2005 14:57:04

záchrana pamiatok

ahoj tomáš, najprv zásadná vec na začiatok: celá táto snaha nie je namieraná proti alešovi a neslúži na jeho odstránenie. táto snaha je snahou o zachovanie pamiatok... aby som vysvetlil moje postoje a aby som znovu nebol označený za nacionalistu malý príklad na začiatok: predstavte si národné technické múzeum v prahe. je to inštitúcia, ktorá našťastie zbiera pamiatky pekných pár rokov a aj jej zbierky sú veľmi cenné. predstavte si, že táto inštitúcia začne mať problémy so zatekajúcou strechou. štát jej neposkytne dotáciu na opravu strechy, ale riaditeľ sa na to nebude môcť pozerať a dá strechu opraviť na úver. lenže ani potom štát nič neposkytne (hoci nasľubuje veľa) a tak sa riaditeľ rozhodne, že z depozitu odpredá zopár vozidiel, ktoré nie sú zapísané do štátneho zoznamu pamiatok do nemecka. týmto získa financie na splatenie úveru. podľa neho urobil dve kladné veci - opravil strechu múzea a vozidlá z depozitu sa dostali k vlastníkovi, ktorý ich okamžite zrenovuje. možno mu niečo vyčítať? predpokladám, že ak by sa toto stalo, asi by sa v čechách protestovalo... ako som už naznačil, slovensko je ešte stále krajinou, ktorá si ešte nevie dostatočne vážiť svoje technické pamiatky. môžeme iba stále bojovať o priazeň verejnosti a tlačiť na štátne úrady a inštitúcie, aby boli technické pamiatky rovnako cenené, ako obrazy, ikony... záchrana vývozom (aj keď legálne) za hranice tento problém nerieši... musím povedať, že: 1. nie som proti výmenám pamiatok (typickým prípadom výmeny je výmena loko 331 mdc s maďarskom za pre maďarov cenné vozne a kópiu dištančného návestidla - obe strany sú spokojné a neprišli skrátka ) 2. nie som proti zápožičkám historického materiálu (ostatne aj bufetový vozeň čhž - ex m 21 je majetkom ntm praha...) 3. nie som ani proti odpredajom historickej techniky do súkromných rúk, ak sa tento odpredaj poistí zápisom do štátneho zoznamu pamiatok 4. nie som ani proti (ako poslednej možnosti) šrotácii, ak sa vyčerpajú všetky možnosti využitia a ak je technika tohto typu tak "premnožená" že sa nenájde pre ňu ani iné využitie. (ale podľa mňa aj vozne s pokrivenými rámami a nepojazdné sa dajú využiť ako reklamné pútače, štýlové reštauračné stoly, lavičky na peróny ... fantázii sa medze nekladú a architekti by si prišli na svoje - stačí nakuknúť do zahraničia) pavuk

Reagovať

tomáš hodr 15.11.2005 22:35:33

tak to, co si teď napsal se mi líbí. dá se říct, že si vyložil karty s požadavky a námitkami na stůl a takovýmto způsobem se dá veřejně jednat. děkuji! jsem rád, že si uvedl, že tato celá debata není zaměřená proti alešovi a není za tím nějaká snaha o diskreditaci aktivit na čhž. i když, musím přiznat a mrzí mně to, to tak vyznělo. já se pokusím zareagovat k jednotlivým bodům. možná to nebude zcela vyčerpávající, ale snad vystihnu podstatu. vozidla zapsaná v "seznamu" se nacházejí na čhž, s výjimkou čkd č. 1, která je v trenčianské teplé, kde se opravuje. to je myslím v pořádku. vozidla nezapsaná, ale na zápis již dlouho čekající. i ta se nacházejí na čhž, mnohdy jsou provozuschopná a jezdí, ale jsou tam všechna. a nikdo je nechce a nikdy nechtěl šrotovat! a myslím, že to si aleš a nejen on velmi dobře ohlídá! příklady z minulosti. něco už jsem psal a nemyslím, že by to bylo špatně. třeba ten tříokeňák (1998), kladenka (1995)... a hlavně- proč se proti tomu neprotestovalo již tenkrát? vytahovat to teď je neopodstatněné. no a konečně ta šrotace. myslím, že to bylo provedeno v souladu s tvým posledním odstavcem. nic, co by mělo teď případně v budoucnu nějakou hodnotu nebo to už nebylo zachované v lepším a kompletním, nepoškozeném stavu či něco, co by chtěl někdo jiný v podbrezce nezkončilo. a výtěž jistě poslouží opravě něčeho zachovalého, co je mnohem potřebnější. a ještě si dovolím přidat glosu navíc. také tady zazněla kritika dovozu vozidel. je třeba si uvědomit, že čhž je v současnosti čistě turistickou záležitostí s vazbou ke své historii. ta vazba je dána některými vozidly, tratí, lesnickým skanzenem... ale protože minulé a dnešní určení se diametrálně odlišuje a na slovensku potřebná vozidla (osobní vozy) nejsou, je třeba dovážet ze zahraničí. mimo nostalgickou jízdu se turista radši poveze v "moderním" voze s pěkným výhledem, než v původním rozvrzaném voze s maličkými okny. i provozně to bude výhodnější (například kritizovaná tlaková brzda). podobně se dá uvažovat i o remotorizaci m21 a ráby. bez tohoto zásahu (líbí se mi pro tato vozidla výraz pseudohistorická) by obě pravděpodobně stála zcela neprovozní a nevyužitá někde v kopřivách. a pro takový rozsah provozu, jaký v současnosti na čhž je, je to nutnost. i z hlediska údržby i z hlediska provozních nákladů. přeji pěkný den.

Reagovať

pavuk - marian paulini 16.11.2005 09:12:57

pamiatky a prevádzka

že je v trenčianskej teplej kolbena mi vonkoncom nevadí, ale toto som už asi povedal jasne. čo sa týka vývozov, tak preto teraz, lebo doteraz som o nich ani nevedel, spomenuli mi ich ľudia s ktorími som diskutoval o momentálnom šrotovaní na železničke (okrem toho história odvozu kladenky sa tiež objavila na webe barbory až tento rok... :-)... ).myslím si, že to systémovo veľmi súvisí... že nebolo minimálne tých 5 vozidiel zapísaných nie je nejaký prieťah na úradoch, nikto to totiž ani nenavrhol (a myslím si, že toto bolo "psou" povinnosťou čhž, ak nie priamo alešovou...) o "ohlídání si" nezapísaných pamiatok po získaní info o výmenách a odpredajoch začínam pochybovať... okrem toho ma ešte stále nikto nepresvedčil, že šrotovanie bolo živelné a až dodatočne odobrené správnou radou, ktorá od vzniku ide teraz prvý krát zasadať (podľa výpovede v ta3 )...som presvedčený, že aj teraz je na balogu asi ešte dosť pamiatok vhodných na zápis - ale chýba pasportizácia!!! čo sa týka novej prevádzky, rekonštrukcií a nákupu nových vozňov - nie som proti, ak tieto vozidlá spĺňajú prechodnosť a ich nákup neohrozí existenciu historických. ale tiež si myslím, že nákup nových vozidiel ani nepritiahne masu cestujúcich, ani neprivolá dotácie. na balogu chýbajú iné lákadlá pre turistu. turista sa tam nemá ani poriadne kde najesť a okrem skanzenu tam viac - menej nič nefunguje. ak tam nevzniknú nejaké "lákadlá" o chvíľu bude čhž voziť vzduch a následne bude obmedzovať prevádzku...

Reagovať

tomáš hodr 16.11.2005 10:30:02

tak na tom šrotování se prokazatelně neshodneme a nebudu ho dále komentovat, nemá to cenu. nicméně trvám na tom, že vyřezání vraků a trosek schvaluji. co se vývozů týká- nevidím na nich nic špatného, za předpokladu, že o vozidla bude dobře postaráno, a je třeba si uvědomit, že za účelem zapůjčení lze vyvézt i zapsané vozidlo nebo jakoukoliv jinou památku (samozřejmě s potřebným povolením). je to lepší, než aby stála v kopřivách a sypaly se do nich peníze (které jsou potřeba jinde, případně nejsou vůbec) na údržbu nátěru nebo ochranu před rozkradením bez jakéhokoliv efektu. a pokud se získá zpět jiné použitelné nebo zajímavé vozidlo, je efekt dvojnásobný. dovoz vozidel- no alespoň něco, kde jsme trošičku našli společnou notu. prostě jinak to nejde. nákup vozidel neohrozí historická- naopak nebudou tolik provozně zatížena. a že to nepřitáhne lidi- naopak! je třeba se na to dívat ne očima skalního železničního fandy a historika!!! to tady nefunguje. návštěvník musí mít z toho svezení radost a nesmí se tam cítit jako v dobytčáku. a třeba rodinám s dětmi je úplně jedno, že je to vůz z roku 1980 dovezený třeba z čech. tady jde o ten efekt svezení se ve vláčku!!! jo, fandové si mohou objednat vlak s opleny, kolbenkou a jedním osobáčkem a fotit a fotit a fotit... pak by mne (a možná nejen mne) zajímalo, která další vozidla by bylo záhodno doplnit na seznamy. mimo jiné, pochybovat o tom, že se neuhlídají ta nezapsaná vozidla, poté, co se tam rozřezaly vraky... to je zase házení dvou věcí do jednoho pytle!!! proboha, jak se dá srovnávat torzo oplenu a třeba provozuschopná zetka "lesná pošta".... to je naprosto nesmyslná úvaha!!! vybudování dalších lákadel a přitažení dalších turistů- v rámci čhž se to systematicky děje. hezký den.

Reagovať

ing. aleš bílek 16.11.2005 19:44:51

usmernenie, asi nutné...

vážený pán paulíny, som veľmi rád, že problém sa snáď už konečne dostal do roviny blížiacej sa k vecnej odbornej diskusii. som síce totálne zhnusený z toho, že najskôr bolo potrebné zabiť takmer dva týždne robotou okolo naprosto podpásových akcií dvoch darebákov v médiách a že obraz čhž sa tak medzi neinformovaným ľudom pospolitým opäť rozjasnil... (asi mali dotyční páni opravdu hlavný záujem na zvýšení návštevnosti - však mami poďme sa pozrieť na víkend s deťmi tam čo sa tak krásne verejene osočujú a čo nemajú trať v poriadku...). predpokladám, že ďalší nemalý čas zabijem preukazovaním všetkého hospodárskej kriminálke a iným úradom (však jeden "anonym" policejnému prezidentovi, asi nestačil...), ale nakoľko opakujem, sme verejne prospešná organizácia - musím toto všetko trpezlivo znášať. nakoniec nič nové, opakuje sa to tu každé cca 4 roky, len osoby a obsadenie sa mierne mení... čas ma tu naučil, že masarykovské: nebáť sa a nekradnúť, nie je mŕtve krédo... ale k veci: pán pulíny, trvalo, s ľahkosťou a opravdu rozkošne zásadnym spôsobom zamieňať pojmy s dojmy: predmetom pamiatkovej ochrany majú byť veci (v tomto prípade vozidlá), vykazujúce vynímočný dokumentačný či iný prínos k histórii v tomto prípade pôvodnej hroneckej štátnej lesnej železnice v čiernom balogu. tak boli odborníkmi vybraté a sú i zapísane pôvodné vozidlá čhld od roku 1982 - viď. úvodný článok. na základe mnou objednanej pomoci a kontroly súps v roku 2003, boli rovnakým spôsobom vybraté a navrhnuté na doplnenie ďaľšie vozidlá - opäť viď. úvodný článok. už samotným aktom návrhu na zápis sú predmety chránené tak, ako by už zapísané boli ! skutočne neviem, koho "psou" povinnosťou je robiť ďalšie zápisy a spomínanú "pasportizáciu", ale ja za to určite úradníkov plat neberiem. máš zdá sa času dosť na iné veci, tak by si sa snáď mohoľ uvoliť... drobná poznámka - čhž nikdy nebola, nie je a vzhľadom k trvalému postoju ministerstva kultúry asi ani nikdy nebude žiadne múzeum. starostlivosť o zverené pamiatky zapísané v zozname vykonáva v súlade so zákonom tzv. "za svoje" a dovoľujem si tvrdiť, že v tomto smere značne nadštandartne, a to nie len v "slovenských pomeroch" ! teraz k niektorým spomenutým vozidlám konkrétne: parná lokomotíva b 50 / 800 mm č. 45 sonp patrila ntm praha spolu s rovnakou lokomotívou č. 46. obidve boli na štiavničku prevezené zo zrušeného železničného skanzenu v české třebové. č. 46 bola ntm praha následne vrátená (odišla vlakom spolu s vrakom parnej oračky fowler 6.5.1993 do čr). č 45 previedlo ntm praha ako duplicitnú sbierkovú lokomotívu na čhž a 14.5.1995 bola vymenená za originálnu parnú lokomotívu čhž u 46.901 na pomníku v brezne. majiteľom u 46.901 bola skupina súkromných osôb v rd brezno, ktorí ju v roku 1976 odkúpili od štátnych lesov za cenu šrotu. výmenou sa tak stali majiteľmi b 50 č. 45 sonp. to, že v skorej dobe bude táto lokomotíva jazdiť v čr, dokonca veľmi blízko kladna je myslím určite lepšie, než osud, podobný pomníku lokomotívy cp 600 v bohumíne.... uznávam, že pre ctiteľov pána slotu možno nie... osud osobného vozňa bi/ú "trojokeňáku" myslím dostatočne ozrejmil tomáš hodr. parná lokomotíva r iii c / 600 mm ct 6 smolenice bola pri rušení štiavničky odpredaná 28.9.1999 jiřímu vávrovi za účelom renovácie a sprevádzkovania, ako budúcej súčasti expozície dopravného múzea v bratislave - odkonzultované s ing. jiřím kubáčkom, csc. - súčasným riaditeľom dopravného múzea v bratislave. v súčasnosti je skompletizovaná a natretá v súkromnej záhrade v mariánke pri bratislave, uvažuje sa s ňou pre prevádzku na repnej dráhe v kolíne, prípadne mimo času prevádzky s jej vystavením v dopravnom múzeu v bratislave. rovnako som ochotný zodpovedať kedykoľvek všetky ďalšie konkrétne dotazy - pre istotu: chz@isternet.sk, prípadne 048 / 61 91 500 ...! záverom mi nedá, než sa ťa verejne opýtať na tvoje skutočné aktivity a zámery: kde si bol, keď bolo po

Reagovať

hrabě 16.11.2005 20:13:34

b 50 kladenka

nazdar pavúk, veď ty dobre viež že ta b50 bola vymenená za fgv vlajkovú lok. u 46.901 ktorá bola súkromým majetkom pár ludí zo strojovej stanice brezno.výmena bola výhodná vzhľadom na to ,že sa na balog vrátil povodný stroj a odišla pre nás bezcená , rozchodovo nepoužiteľná lokomotíva, ktorá z historiou l.ž. nemá nič spoločné. neviem prečo vyčítať odpredaj na barboru čhžce keď lok. už bola niekoho iného.ťažko vyhlásiť za technickú pamiatku niečo , čo sa na slovensko dostalo v roce 1988. a neuznávam teoriu že lepšie na slovensku pozametať na lopatku ako v čechach vidieť jazdit. a potom nezabúdaj na to že vela vecí na štiavničke patrilo súkromníkom napr.káž werner a my sa zatneme a my to nazad nedáme!! zdraví hr.

Reagovať

pavuk - marian paulini 17.11.2005 09:28:46

vecná rovina

od začiatku ide o jediné a stále to isté - ochranu pamiatok a čo sa týka vecnej roviny, tak si myslím, že sa jej neustále držím... áno predmetom ochrany majú byť výnimočné vozidlá, avšak ak sa v dobe rušenia iných železničiek dostali aj vozidlá nie pôvodné na čhž, mali sa ochrániť zápisom aj tie. myslím si, že by si tak rovnako zaslúžilo spomínané riiic (asi jediná zachovaná pamiatka z lž v malých karpatoch), alebo všetky vozne z korytnice. práve preto, že jeden z týchto vozňov nebol zapísaný sa mohol tvojou zásluhou vyviesť mimo štátu. nesieš na tomto hoc legálnom vývoze priamu zodpovednosť. argument, že sa hodil do vlaku na jhmd a že mu je tam dobre neobstojí, ten vozeň sa mohol v prípade ich záujmu iba zapožičať... ( a ak je iba zapožičaný, dúfam, že nebudeš brániť jeho zápisu do štátneho zoznamu...) čo sa týka ochrany spomínaných piatich vozidiel, tak buď nevieš o čom ochrana je, alebo zavádzaš, či skôr klameš. v zápise z kontroly z ministerstva (v ktorej niet zmienky o tom, že tá kontrola prebehla na tvoju objednávku) je napísané, že pamiatková inšpekcia iba vytipovala tieto vozidlá ako cenné a žiada o vypracovanie návrhou na zápis. tieto návrhy mal spracovať krajský pamiatkový úrad, ktorý mal požiadať o spoluprácu riaditeľa železničky ing.aleša bílka. avšak do dnešného dňa tieto návrhy neboli vypracované a tým nie sú v žiadnom prípade tieto vozidlá chránené!!! ak tvrdíš, že ty nemáš čas a prostriedky na pasportizáciu a (ak som to správne pochopil) vyzývať mňa, aby som ho urobil, súhlasím... ale navrhujem spoločnú komisiu. ideálne by bolo, aby pri tom bol okrem mňa aj zástupca čhž, jeden z členov správnej rady a aspoň jeden nezávislý človek z iných úzkorozchodiek v sr. dúfam, že pasportizačnej komisii vyjdeš v ústrety a predložíš k nahliadnutiu aj doklady prislúchajúce vozidlám... výsledky a zistenia tejto komisie navrhujem dať na web čhž a rovnako duplicitne na tento web. k tvojej drobnej poznámke. z tvojich prejavov som pochopil, že tvoja parkete nie je budovanie historickej železnice, ale regionálnej, ktorej skôr vadí štátom nanútená starostlivosť o historické vozidlá.... asi potom naozaj treba nájsť riešenie, aby ťa nezaťažovali, ale aby si sa ich nezbavoval spôsobmi ako doteraz... s pozdravom pavúk - marian paulini

Reagovať

tomáš hodr 17.11.2005 13:14:34

některé příspěvky tady mi připomínají bumerang. kolikrát bylo vysvětleno, co se opravdu stalo a jaký je skutečný stav věci, tolikrát se vrátily a kromě drobných odchylek je to stále stejné téma... pokud jde jen o zapsání těch vybraných 5 (o moc více už nepřichází v úvahu) vozidel do seznamu státem chráněných památek, pak by to mohla ona komise, které aleš podává vstřícnou ruku, vyřešit. to bude myslím velice konstruktivní čin a bude trvat rozhodně kratší dobu a mít větší přínos, než tady trvale psát a následně vyvracet neopodstatněná nařčení. opět tady zazněla konfrontace muzejní x regionální (já bych spíše použil turistická) trať a doprava na ní. bylo by možné, tady odprezentovat, co by se mělo dělat, aby se čhž stala muzejní dráhou??? ale je třeba si také uvědomit, kde na to vzít finance!!! některá původní vozidla (opleny, pla?áky, lokomotivy) jsou vystavená nebo se dají i vidět v provozu formou jízda zvláštního nákladního vlaku, v původních osobních vozech se občas lze svézt (na oplenech to jde těžko, to už psal kolega joachymstál) i v soupravě pravidelného vlaku, původní mašinka dělající ši, ši, ši a hú, hú také občas vyjede a historicko-informační funkci myslím dostatečně plní stále se rozvíjející lesnický skanzen a expozice o historii čhž v muzeu na staničce v čb. tho

Reagovať

ales bilek 20.11.2005 12:34:22

posledny prispevok

orezalo mi koniec mojho vysvetlenia, takze ešte raz a skutocne naposledy: 1. všetkým súdnym ľudom je asi už jasné, že klamete, ak tvrdíte ze vam ide iba o ochranu pamiatok. vtedy by ste robili niečo skutočne potrebné a konkrétne a v takom prípade sa postupuje vyrazne iným spôsobom... 2. čo ste urobili, robíte, alebo mienite konkrétneho urobiť pre záchranu unikátneho posledného parného stroja na píle jánošovka v čiernom balogu - keď už ste takí spasitelia? 3. nechápem, ako môžete takto kydať po čhž, ktorá opakujem nie je múzeum, keď v štátom trvalo dotovaných oficiálnych múzeach vo vychylovke a v liptovskom hrádku došlo za minulé roky z rôznych dôvodov k preukazateľným nenávratným stratám, rokradnutiu a zničeniu skutočne historicky cenných sbierkových predmetov (vozidlá, koľajnice, trate, budovy a pod.) - ich zoznamy sú vám určite taktiež k dispozícii. čhž skutočne nežije za štátne peniaze a napriek tomu si dovoľujem tvrdiť, že sme dosiahli neporovnateľne lepších výsledkov i pri ochrane technických pamiatok, než tam, kde sú za to platení. kedy už konečne niekto porovná štátom vynaložené finančné prostriedky s ich skutočným využitím...? howgh ! ing. ales bílek - riaditeľ čhž p.s.: tomašovi ďakujem za odbornú a vyčerpávajúcu argumentáciu. obdivujem jeho trpezlivosť...

Reagovať

avejre 20.11.2005 19:57:15

hnus!!!!

to co bolo odvysielane na ta3 bol tak neskutocny hnus namiereny proti chz , p. bilekovi a vobec praci, ktoru do teraz odviedli vsetci, co im na zeleznicke zalezalo. som jeden s x dobrovolnikov, co na chz nechali svoje mozole a hoci tam uz par rokov nechodim, tesi ma, ako sa za tie roky zmenili priestory, hnacie vozidla, vagoniky a ako sa cely mikroregion postupne rozvija a tesi kazdorocnej navstevnosti turistov nielen z okolia,ale aj zo zahranicia. neviem o co ide tym dvom nestastnikom, z radov nas, dobrovolnikov {aspon tak sa aj oni prezentovali}+ tretiemu po telefone, ktori boli schopni cez media takto nakydat na celu chz a p. bileka a samozrejme aj na svoju vlastnu pracu, ako dobrovolnikov. to velmi trefne vyjadril aj p. giertli v spominanom vysielani ta3 regiony. no podla ich casto utrzkovych a prapodivnych viet, ktorym sudny clovek tazko mohol rozumiet, im slo asi o sebazviditelnenie sa a riesenie si nejakych osobnych komplexov, alebo nebodaj o prevzatie vedenia na chz...no to snad nie? ...... pretoze neverim, zeby p. bilek a jeho personal na chz si dovolil safarit s majetkom takym sposobom, ako to prezentovali jeho odporcovia. zeleznicke a vsetkym, ktori na nej pracuju drzim palce, ked mate ciste svedomie, a co verim, ze mate, nemate sa coho obavat. dufam, ze ti traja nestastnici sa za svoje osocovania vytrestaju sami. zdravim a prajem pekny den

Reagovať

zdeněk "potkan" matějka 20.11.2005 20:31:21

reakce p.paulini

titulok: re:p.paulíni vážení kolegové a zejména pane paulíni-nestačím se divit, co se tu dovídám. zmiňovaná pomníková lokomotiva "kladenka", která se momentálně rekonstruuje za účelem provozu na naší průmyslové dráze má se slovenskem společného velmi málo byla využívána po téměř celý svůj život v kladenských železárnách. na slovensku zůstala bohužel stejně jako spousta další nejen železniční historické techniky, tak trochu zapomenutá díky nešťastnému rozdělení společného státu. lokomotiva bude po rekonstrukci daná plně do provozu na naší průmyslové dráze ve skanzenu těžby a dopravy vápence - solvayovy lomy. lokalita je v blízkosti města berouna, tudíž i nedaleko města kladna kam historicky přísluší. pokud by to pan paulíny s touto "českou" lokomotivou myslel opravdu dobře tak by tento její spravedlivý návrat do rodné vlasti musel s uspokojením přijmout. věřím, že každý opravdový železniční nadšenec se na nově zprovozněnou parní lokomotivu na úzké dráze v krásném prostředí starého vápencového lomu v českém krasu, přijede velmi rád podívat a odjede s určitě lepším pocitem, než z návštěvy pomníku na, kterém tiše a pomalu rezavý mašina, kterou by bylo postupem času stále náročnější zrekonstruovat . chce se mi zvracet z reportáže slovenské televize chamtivost a bezohlednost některých lidí nezná hranic. je mi smutno z toho, že podobná tahanice, která zapříčinila rozpad mladějovského muzea se přiřítila i na člž, kterou se pod vynikajícím vedením aleše bílka povedlo v ekonomicky velmi složitém prostředí zachránit. aleši, všichni by ti za to měli poděkovat. jenom si říkám ještě mi máme v lomu holou prdel !!! čim je spolek úspěšnější tak tím je vystaven většímu útoku odporných chamtivců, rádoby podnikatelů a závistivců. s pozdravem a chutí do další spolupráce s kolegy na slovensku zdeněk potkan matějka-společnost barbora p.s. aleši držíme ti palce

Reagovať

pavuk - marian paulini 21.11.2005 08:44:04

ešte raz

ako som už povedel nie som proti citlivým výmenám, príklad výmeny 331 som opísal, takže ak na mňa útočíte s kladenkou, tak toto sa mohlo rozumne vymeniť... čo sa týka záchrany pamiatok, už som navrhol prvý krok - pasportizácia, druhý by mal byť výber a zápis cenných kusov do štátneho zoznamu a tretí zháňanie prostriedkov, ktoré by sa účelovo viazali na opravu konkrétneho vozidla. ťažko totiž v súčasnosti podporovať organizáciu, ktorá pripomína bezodnú jamu a jej vrcholný predstaviteľ nepokladá za vhodné zverejniť finančné toky. mimochodom aj použitie % s daní fyz. a práv. osôb, ktoré čhž dostáva je svojim spôsobom dotácia a peniaze sú v podstate zo štátneho rozpočtu... ps: aleš, ako s tou pasportizáciou? súhlasíš s mnou navrhnutou komisiou? ak áno navrhni termín... pavúk

Reagovať

dušan dibdiak 22.11.2005 10:01:15

názor aj z druhej strany

a teraz aj názor z druhej strany, čakal som len, kedy kompetentní konečne vyjdú s pravdou von a prestanú sa navzájom primitívne osočovať. podotýkam, že na čhž som odbrigádoval niekoľko dní počas dvoch sezón na konci 90-tych rokov, kúpil som "podval pre železničku", som jej každoročným návštevníkom a situáciu na bývalých slovenských lesných železniciach poznám nie ako radový návštevník. to, že sa charakter čhž na míle vzdialil od pôvodných predstáv jej záchrancov, t.j. zachovanie časti najvýznamnejšej lesnej železnice na slovensku s jej pôvodným lokomotívnym a vozňovým parkom a jej premena na živú turistickú atrakciu so skanzenom úzkorozchodných koľajových vozidiel je jasná po jej návšteve v súčasnosti aj nezasväteným. výška cestovného odradí najmenej polovicu záujemcov o zvezenie, parná lokomotíva v čele vlaku okrem zahájenia sezóny 1. mája len za poplatok 5 000 sk, zmiešaný alebo nákladný vlak je už minulosťou, preferovanie pseudohistorických zmodernizovaných pôvodných i cudzích motorových lokomotív a vozňov pripomínajú skôr lokálku na spôsob jhmd a.s. v jindřichovom hradci v čechách a skutočných fanúšikov lesných železníc či už od nás, alebo z vyspelých západných krajín neoslovia. darmo budete hľadať oplenové, plošinové a služobné vozne, tak typické pre lesné železnice na staničke čhž v čiernom balogu. keď ich raz budete chcieť ukázať deťom, pustíte im film nevera po slovensky z roku 1980 od juraja jakubiska. čo je však smutnejšie a verejnosti zahmlievané je predaj resp. výmena pôvodných slovenských historických železničných úzkorozchodných vozidiel cez čhž do susedných krajín ( okrem už spomínaných vozidiel aj parná lokomotíva krauss linec - otto č.5278 z r.1905 ex lž snina, po r.1954 lž remetské hámre ), ev. sa tam chystajú (viď vyššie- lokomotíva breifeld a daněk praha - republika č. 166 z r. 1919 riiic 600 mm ex smolenice), alebo už spomínaná fyzická likvidácia oplenových a plošinových vozňov v hronci. iste sú viacerí loajálni, ktorí ktorí hodnotia vývoj na čhž len pozitívne, ale za takúto cenu ??? riešenie vidím okrem iného v navrhovaných opatreniach p. mariána pulíniho a touto cestou mu chcem poďakovať a podporiť ho v jeho úsilí o záchranu technických pamiatok zo slovenských lesných železníc. pokiaľ má čhž prebytok historických železničných úzkorozchodných vozidiel, tak nech ich ponúkne ostatným múzeám na slovensku so zachovaným mobiliárom z lesných a poľných železníc ( liptovský hrádok, oravský podzámok, čadca, nitra) ev. novovznikajúcim mikroregiónom a vybraným obciam ( napr. kľakovská dolina - aktivita o obnovenie časti bývalej lž žarnovica - hrabičov - pavlova lúčka, ľubochňa ), kde bude o ne iste väčší záujem, aj snaha o renováciu. s pozdravom dušan dibdiak

Reagovať

avejre 22.11.2005 18:36:38

dufam...

ze tieto utoky na chz uz snad prestanu...lezie mi to na nervy a urcite aj x dalsim, co tam chodili na brigady a o celej tejto spinavosti sa dozvedeli z reportaze na ta3, rovnako ako aj ja. to uz poniektori nemate co robit, ked celu svoju energiu a cas vyuzivate na to, ako by ste komu poskodili???? tym, co toto cele svinstvo , odporucam sa dat vysetrit.... howgh

Reagovať

vojta černý 22.11.2005 21:37:37

avejre = další bílkův riťolezec??? každý aspoň trochu soudný člověk na první pohled vidí že čhž je spíše než muzejní železnici blizká disneylandu, tivoli, las vegas, matějské pouti a podobným atrakcím. jak se tohohle svinstva ještě někdo může zastávat??? proboha proč aspoň ta informační mapa co v balogu u staniční budovy visí nemůže být (při zachování atraktivnosti) ke smyslům aspoň trochu šetrněj?í???? kam jste dali poslední zbytky vkusu?

Reagovať

avejre 29.11.2005 20:19:55

re: p. vojta cerny

nie som nikomu vritolez, ale ked si to myslite, je to vasa vec a vas problem. precitajte si prispevok p. joachymstala a zamyslite sa nad tym ake blaboly tu pisete. obavam sa, ze nemate ani sajn o tom aka je na slovensku situacia s financovanim kulturneho a historickeho dedicstva. btw - uvedomte si aj to, ze chz nema statut muzea!!!! a to, ze pravadzkuju historicke vozidla, ktore si musia udrziavat a prevadzkovat vo vlastnej rezii, je prejavom dobrej vole a ochoty pracovnikov chz. a vzhladom na to, ze chz nie je muzeum nemaju narok na financovanie svojich aktivit z muzejnych a inych pamiatkovych fondov. takze, ak to viete lepsie, nech sa paci....mozete nastupit na alesovo miesto....urcite vam ho rad prepusti.....a "hin se ukaze.".... moja ucta avejre

Reagovať

jožo cmarko 23.12.2005 00:19:42

re:

hele vojto! neviem z koho prdele lezieš ty, ale zopár úvah o vkuse tu môžeme hodiť. garantujem ti, že pre 99% návštevníkov čhž je táto atrakcia návratom do minulosti, čo ja spájam s múzejnou stránkou železnice. pre vás 1% "odborníkov" je možno miestom k "blití" ale vy svojou početnosťou železničku fakt neuživíte. a ak s tým máš problém, jazdi niekde inde. k informačnej mape: je to vec vkusu, insitné umenie je tiež umenie, ale ty asi o tom nevieš. a keď už sme u vkusu, chcel by som vidieť tvoju starú, možno sa budeme viacerí čudovať nad tvojím vkusom :-)

Reagovať

vojta černý 22.11.2005 22:37:04

když ono tady jistě dobrých 90% diskutujících neuznává jiné hodnoty než jezdící mašinky, vztah k historii nemají pražádný, o oblasti nevědí vůbec nic a kulturu si nechutně zjedodušujou do formy turistických atrakcí na úrovni projížděk kočárem po pražském staroměstském náměstí, to pak asi nemá cenu cokoliv řešit. co potom může člověk čekat...

Reagovať

p.joachymstál 23.11.2005 21:06:35

re:

vážený příteli, těch 90% diskutujících velmi dobře poznám a je za nimi i něco vidět.rád bych se seznámil s vašimi výsledky v oboru záchrany kolejových vozidel,až už úzkých nebo normálněrozchodných?? všichni bijete na poplach v otázce zdevastovaných klaničákú, ale skutečné hodnoty jako henschel,gontkulák,krausska tiše leč velmi rychle hnijí. má někdo odvahu kritizovat jejich majitele? s pozdravem nech to muzejná para tlačí ,nech to stojí co to stojí!!! p.s.muzejnictví na slovensku stát nedotuje a proto je komerce nutná . řešení by bylo v mrtvé zakonzervované expozici ale ta moc lidi nenaláká takže trocha toho cirkusu okolo je třeba.určitě se setkám s odporem schmalspuršotoušú !!!

Reagovať

avejre 29.11.2005 22:06:42

re: re:

toz to je dobra trefa!!!! hrabe.....

Reagovať

tomáš hodr 23.11.2005 13:31:57

ad. kolega černý- važte slova, pane kolego, nevíte, s kým vším mluvíte....

Reagovať

23.11.2005 14:20:40

re:

ok, tak si ty procenta odmyslete. ale vypadá to tak.

Reagovať

pavúk - marian paulini 23.11.2005 23:09:32

vývoz historickej techniky

malý príklad od susedov - myslím, že ani tam nie sú z vývozov ľudia nadšení. a tiež to odchádza legálne - dôvodom je nezapísanie do zoznamu kultúrnych pamiatok... hoc v tomto príklade ide "iba" o modely, myslím, že situácia je porovnateľná... zdroj : http://www.radio.cz/cz/clanek/56002 [14-07-2004 ] autor: zdeňka kuchyňová vzácné modely parních strojů z první republiky mizí z česka ke sběratelům do ciziny. některé mají přitom hodnotu desítek tisíc korun. poptávka z ciziny je vysoká a pokud takový stroj nemá status kulturní památky, nic v jeho vývozu nebrání. jak uvedl pavel jakoubek z modelářské parolodní společnosti, českých sběratelů parních modelů je málo a nabídkám ze zahraničí nemohou finančně konkurovat. mnozí prodají vzácné modely z neznalosti za mizivou cenu...

Reagovať

24.11.2005 00:12:50

a můžete nám tu říci, co to vlastně dokazuje?

Reagovať

zdepa 24.11.2005 08:38:54

aleši nedej se, já si vzpomínky na své pionýrské začátky a brigády z 90.let nenechám kazit. vím jaký je problém udržet v provozu to co nemůže pořádně vydělat a na úkor muzejnictví je potřeba "trošku" šaškovat. k problému odprodeje či likvidace historických památek se pomalu vrací i v čr. jeden vysoký pán z ntm (znám jméno) se nechal slyšet - "v čr je 10 parních těžních strojů na kterých má ntm ochrannou ruku. co s nimi jak je prezentovat veřejnosti v ntm? jeden se přiveze, opraví a zprovozní. zbylé se rozeberou na náhradní díly a zbytek nabídne na prodej či šrot." !! je vidět jak to státním úředníkům myslí a pak se nemá člověk divit, že to jde některým muzeum líp, když v něm nejsou drátky na ministerstvo kultury či jiné státní instituce

Reagovať

sabatier 25.11.2005 21:28:19

pre p. pauliniho

pan paulini, uz som vam to kdesi na tomto webe odporucal, ked sa chcete vyjadrovat k problematike vyvozu vozidiel a ich pamiatkovej ochrany, prestudujte si pravne normy ktore to upravuju. okrem toho co sa tyka vyvozu kulturnych pamiatok, mnoho veci sa zmenilo nasim vstupom do europskej unie. a ak sa vam zda ze cosi nie je zapisane v uzkp a myslite si ze to tam patri, dajte podnet na zapis. to moze ktokolvek. to ci tento zapis schvalia alebo je na rozhodnuti kompetentnych. odporucam prestudovat http://www.culture.gov.sk/main/file.php3?ida=1426& amp;file=file2866.html http://www.culture.gov.sk/main/index.php3?ida=657# a az potom sa vyjadrovat k teme.

Reagovať

pavúk - marian paulini 26.11.2005 21:16:39

ochrana potenciálnych pamiatok pred likvidáciou a vývozom

tie odporúčané www stránky a rovnako aj zákony poznám. vstupom sr do eu sa na poli ochrany pamiatok v podstate nezmenilo nič, stále sú rovnako ako predtým chránené zapísané pamiatky. jedine, čo ma prekvapilo (ale to som už písal) bolo to, že celý zbierkový fond vozidiel, ktorý sa zozbieral na čhž (či už na balog, alebo štiavničku) nebol chránený zápisom. a to je jediný dôvod, prečo sa podľa mňa cenné vozidlá vyviezli a to je dôvod, prečo si myslím, že aspoň zostávajúce treba zapísať (mimochodom aj tá už spomínaná kontrola z ministerstva kultúry mala rovnaký názor...). prečo sa nezapísalo aspoň tých 5 vozidiel je otázne - pravdepodobne to asi nemal nikto v popise práce... okrem toho si tiež myslím, že tam mal byť aj spomínaný korytnický trojokeňák (ktorý sa už ale v čase kontroly nenachádzal v sr, lebo bol vyvezený). asi by sa dali ešte nájsť aj iné vozidlá, ktoré by stáli za ochranu spomeniem napríklad rovnako korytnický vozeň 623 (ktorý som už tiež dlho nevidel na balogu)... samozrejme súhlasím, že iba zápis všetko nerieši. preto tvrdím, že najprv treba urobiť pasportizáciu, potom výber na zápis a potom sa rozhodnúť, čo s tým čo je. ale rozhodne to musí byť transparentné a nie živelné. a tým živelným nazývam aj vykrývanie rozpočtu organizácie predajom a šrotáciou.

Reagovať

sabatier 28.11.2005 03:13:24

no, ono sa vstupom do eu par veci zmenilo, napriklad co sa tyka vyvoznych povoleni do krajin eu...a vravim, ked sa vam nieco nezda, chodte na kpu a dajte podnet na zapisanie pamiatok do uzkp. su povinni to prestetrit a zaujat stanovisko, terminy si uz nepamatam. ak budete vidiet nejake pochybenia, staznosti sa prijmaju na pu a na ministerstve kultury. to vsak chrani pamiatky do buducna, tie ktore su odvezene alebo zosrotovane tie uz nikto nezachrani, pokial neboli zapisane ako pamiatky pamiatkovy zakon sa na ne nevztahuje. ine zakony mozno ano...

Reagovať

Pridať nový komentár