Railnet

Striekanie modelov

Modelovanie | Erik Mihalský, 26. 11. 2011 (21497 zhliadnutí)

V poslednom čase sa dosť často bavíme s kolegami modelármi na tému striekanie modelov. Keďže každý z nás má nejaké svoje zaužívané praktiky, ktoré sa od seba dosť líšia, rozhodol som sa s vami podeliť o tie moje.
Snáď najdôležitejšie je riedenie farby... podľa toho, ako si farbu nariedime, taký bude výsledok.
Veľa modelárov strieka podľa môjho názoru moc riedkou farbou s tým, že sa tak lepšie strieka a farba neprekryje detaily. Podľa mňa to nie je dobré, lebo preriedením farby sa narúša jej štruktúra, farba nekryje dobre, nie je odolná voči oteru a v neposlednom rade sa po nalepení potiskov a následnom prelakovaní bezfarebným lakom zvykne šuveriť. Farby treba riediť podľa pokynov výrobcov a netreba sa báť naložiť väčšie množstvo, lebo farba po vyschnutí dokonale kopíruje povrch a nemala by prekryť detaily ani pri viacerých vrstvách.

Ďaľšia dôležitá vec je pracovný tlak. Ten volíme podľa odporúčania výrobcu striekacej pištole, ja používam skoro vždy horné hranice. Čo sa týka striekacej pištole (dvojčinnej), v tých už nejaký veľký rozdiel nie je..., teda aspoň ja ho moc necítim, takže v pohode môžeme použiť to, čo sa nám podarí dobre kúpiť. Ja používam pištoľ so šróbovacou nádobkou na farbu, lebo zvyknem striekať pod rôznymi uhlami a modelom sa mi točiť nechce. Pri plniči používam trysku o priemere 0,5mm a pri farbe 0,3mm.
Takže na úvod by toho bolo dosť, teraz sa pozrime, ako na to...

Príprava modelu pred nástrekom. Model, ktorý budeme striekať, v tomto prípade odliatok skontrolujeme a podľa potreby pregitujeme modelárskym gitom a prebrúsime. Následne ho pod vodou so saponátom prebrúsime najjemnejším Scotch Braitom, čím ho zdrsníme a zároveň odmastníme. Ak saponát nepoužijeme, odliatok musíme odmastiť nejakým odmastňovačom, ako napr. technickým benzínom, liehom, atď... 

Na model nastriekame striekací tmel – plnič. Podľa stavu karosérie použijeme typ plniča. Najpoužívanejší plnič je Surfacer v hrúbke 500, 1000 a 1200. Surfacer 500 použijeme na hrubšie nerovnosti, po prebrúsení šmirgľom č. 400-600 prestrekneme Surfacerom 1000, alebo 1200-kou. Po vyschnutí prebrúsime pod vodou šmirgľom č. 800 veľké rovné plochy a členité plochy čiernym Scotch Braitom. Odliatky majú ešte tú výhodu, že material, z ktorého sú odliate vydrží čokoľvek, nerozleptá sa a dá sa na neho striekať čokoľvek, preto na ne rád striekam plniče, ktoré sa používajú pri lakovaní automobilov. Dobre sa mi osvedčili nestužené plniče 1K, ktoré perfektne kopírujú povrch a nezakryjú detaily. Na druhej strane zase stužené plniče perfektne zakryjú ryhy a preliačiny, netreba sa báť, že po čase tieto nerovnosti vystúpia.
Plnič Surfacer striekam riedený zhruba 1:5, čo znamená na diel riedidla 5 dielov plniča pri tlaku asi o 25% nižšom ako pri farbe.

Pripravený, odmastený model nastriekame farbou, ktorá bude zaberať najväčšiu plochu. Tentokrát som striekal červenú farbu, v tomto prípade Revell a riedil som ju v pomere 1:2 (na diel riedidla 2 diely farby), maximálnym odporúčaným tlakom výrobcu. 

Zamaskovanie pre nástrek žltého pruhu. Po maskovaní treba pred striekaním povrch zmatniť čiernym Scotch Braitom a odmastiť.
A nástrek žltej.

Ďaľšie maskovanie na nástrek strechy a rámu...v tomto prípade išlo o jeden odtieň, takže som si ušetril prácu. A zase zmatniť a domastiť povrch, farba riedená v pomere 1:2... 

Nachvíľu hotovo...

Po stiahnutí maskovacej pásky. Model skontrolujeme, ak je niekde chyba, opravíme. Jemné podfúknutia si moc nevšímame, tie odstránime opatrným zbrúsením pod vodou šmirgľom č. 800, alebo čiernym Scotch Braitom, ktorým prebehneme celý model ešte pred lepením potiskov. Týmto úkonom zrazíme ostré hrany po maskovacej páske a pripravíme model na krycí fixačný lak.

Tu je celkom dobre vidieť zmatnenie povrchu po prebrúsení a zrazenie hrán po maskovaní.
Tým, že sme si už teraz zdrsnili povrch, nemusíme sa báť, že si poškodíme obtisky pri brúsení pod fixačnú vrstvu bezfarebného laku.

Obtisky máme nalepené a osadené leptané tabuľky výrobcu. Olemujeme rámy reflektorov bielou farbou. Dá sa to robiť rôzne, od špáratka, štetca, obtisku...ja zvyknem namočiť kus tvrdeného filcu do farby a orazím ho na miesto náteru.

Ešte pred fixačným lakom je dobré osadiť madlá a zábradlia. Prípadné slabé miesto nalepenia lak zosilní a zakryje možný fliačik po lepidle. 

Čo sa týka laku, hotovo. Teda aspoň teraz pre mňa. Keby som chcel, dalo by sa ešte čo - to napatlať farbou. Už aby bolo zasklené a polepené doplnky. Ešte ale musím spomenúť bezfarebný lak. Použil som Revell matný. Riedi sa zhruba 1:1, ak je ešte stále hustý, púšťa pavučinku. Vtedy treba veľmi opatrne doriediť. Strieka sa slabším tlakom, asi ako u plniča. 

No, tak nateraz som skončil. Ani to nebolelo...

A že nástrek nie je žiadna veda, dokazuje aj táto fotka. Ako vraví moja malá, je to „brnkačka“
Sama si olepí, strekne...výsledok ale neukážem, nechcem nikoho odradiť 

[Akt. známka: 0,13 / Počet hlasov: 16] -      + 

Pridať nový komentár

dano 26.11.2011 21:57:11

Dakujem

Erik, ďakujem. Ako som sa prestal báť krajiny, tento návod ma verím navedie ako sa nebáť striekacej pištole. Iste, určite sa nájdu puristi, ktorí tento tvoj krátky návod budú chcieť doplniť o všeličo. Tak nech sa páči nech je aj druhý, tretí článok. Za mňa - som spokojný, ešte raz ďakujem.

DanoM

Reagovať

vlado 26.07.2014 17:45:51

Re: Dakujem

dobry den shanam o pouzity model pomaranca 678,679 2 ak by sa niekto taky nasiel kontaktujte ma prosim na imael vlado612@centrum.sk...ho alebo tt dakujem

Reagovať

MarTTin 27.11.2011 23:31:18

Před stříkáním barvy surf přebrousím pod vodou 2000 šmirgelm , v podstatě je to už leštění . Povrch je pak hladký jak zrcadlo . Po zaschnutí barvy a před nástřikem čirého laku přeleštím model ještě 4000 šmirglem . Jinak autolakýrnické plniče a surfy taky doporučuji . Používám složkové epoxidový základ - plnič na barevné kovy . Je to 100% lepší jak Gunze, tamya a já nevím co ještě dohromady a je to i levnější . Stejně tak 2 složkové polyesterové karosářské tmely -cena 100 Kč , zasychají do 20 minut a nepropadají se . Držít to na vše - PUR i mosaz

Reagovať

KE-Pavuk 05.12.2011 10:07:02

Nastrek

Ja ako zaklad pouzivam WURTH ZINC v spreji. Ma to 96% obsah zinku a na lepty je to ako stvorene, no pouzivam to aj na odliatky aj plasty. Jedinou nevyhodou je cena a to je cca 20 €.

Reagovať

Václav Kolář 21.02.2012 20:57:48

stříkání

Zdravím Vás z Českomoravské vysočiny. Co se týká stříkání laku, s Revelkami mám tutéž zkušenost- dělá pavučinky. V tomto případě se mi osvěčilo pouze změnit značku laku. Používám pouze laky Agama a je po pavučinkách. Zkuste to. Zdravím .

Reagovať

gamerik 22.02.2012 20:57:06

Re: stříkání

S Revellkami som celkom spokojný, pavučinku mi robili iba bezfarebné laky,čo však riešila zmena pomeru pri riedení farby. Sú trošku mäkšie a pre železničného modelára sú trochu chudobné na odtiene, na druhej strane ale je skoro nemožné ich poškriabať, takže na jazdenie sa hodia. Iste ale odskúšam aj iné farby, možno mi nejaká sadne lepšie :c)

Reagovať

Pridať nový komentár