Railnet

Digitalizácia + zvuk Tillig BR50 / 555.1 v ČSD (mierka TT)

Digitalizácia LOKO | Daniel Martanovič, 11. 11. 2015 (5335 zhliadnutí)

UPDATE 18.1.2016

Asi je zbytočné predstavovať túto mašinku. Som lokálkáč a týchto dlháňam som sa dlho vyhýbal. Nakoniec som podvolil a 555-ky som pritúlil aj do môjho sveta. A keďže mašina bez zvuku nie je dokončená tak som sa podujal zvukodér "nastrkať" všade kde to budem vedieť.

Ozvučenie 555.1 patrí k tým jednoduchším, aj keď aj tu je pár drobností na ktoré si treba dať pozor. Celá úprava sa dá vybaviť za večer.

Digitalizácia bez zvuku

Obyčajná digitalizácia skoro ani nestojí za napísanie. Celé pohybové ústrojenstvo a aj elektronika je v tendri mašinky. Konektor pre pripojenie DCC dekódera je pod imitáciou uhlia. Ozvučenie, t.j. vloženie dlhšieho dekódera (v mojom prípade ZIMO MX646) ako obyčajného už nie je len tak zatrčím a idem. Navyše kam dať reproduktor?

Takže je potrebné mierne upraviť vloženie dekódera a otvor pre pripojenie reproduktoru, ktorý bude mimo tendra.

Otvorenie tendra

Tender sa otvára troma (3) poistkami.

 

Na vnútornej strane (pri mašine) je súčiastka v tvare "L", ktorú je potrebné len vytiahnuť. Má vo vnútri dva kolíčky, ktorým drží tender k motoru.

Na vonkajšej strane sú dve súčiastky.

  1. Ako prvé treba odmontovať nárazníky. Nárazníky tvoria jeden celok spolu s držiakom v tvare U. T.j. na boku nájdete západky, ktoré treba nadvihnúť a vytiahnuť nárazníkovú časť v smere (1) šipky.
  2. Následne je potrebné ešte vytiahnuť reflektory smerom hore. Šipka (2).

Takto to vyzerá spredu po vytiahnutí vnútorného dielu v tvare "L".

Všetky diely, ktoré je nutné vybrať, aby sa dala kapota oddeliť od nosnej konštrukcie pohonu.

Osadenie dekódera

Dekóder, aj ten bez zvuku, nie je vložený priamo do konektora, ktorý je súčasťou plošného spoja. Ale je tam medzikus v tvare L, aby dekóred visel nad motorom a nezavadzal zotrvačníku.

Pre potreby umiestnenia dlhšieho dekódera som musel tento medzi kus trochu poohnúť. Konkrétne toto nie je už originál z mašiny, lebo ten mi pôvodne praskol. Ohýbal som náhradníka, takže opatrne.

Dekóder je v ochrannej bužírke, ktorá ale zavadzá zotrvačníku. Preto je potrebné z tej bužírky trochu "odkúsať".

Osadenie reproduktoru

Reproduktor sa nezmestí do tendra, tak treba nájsť iné miesto. Pri úplne prvej digitalizácii tejto mašinky som reproduktor vložil priamo do kotlovej časti tak, že som rozobral celú mašinu. V tomto prípade sa mi to úplne nechcelo a tak som ho zatiaľ umiestnil len do priestoru rušňovodiča.

Tak či tak, treba do tendra vyvŕtať dieru na prívodné káble k reproduktoru.

Zatiaľ som to dal takto. Videl som u Gaba, že u BR44 tuším ho nalepil priamo na tender. Asi to aj ja tak urobím, len si musím najskôr overiť prechodnosť v oblúkoch. 

UPDATE 18.1.2016

Po Vianociach som sa opäť rozbehol a takto som to nalepil. Podľa testov, sa repro presne zmestí do otvoru búdičky a zatiaľ nič nedrhne, uvidíme ako dopadne test na stretnutí.

Pekné pofukovanie a pišťanie.

Váš

DanoM

[Akt. známka: 1,50 / Počet hlasov: 8] -      + 

Pridať nový komentár

jarda 12.05.2022 22:50:25

ozvučení

Skvělý nápad s přilepením repro na tendr, jednoduché a funguje. Pod repro jsem dal ještě tenkou plastovou desku a zvuk je skvělý .Pokud se použije dekodér s ohnutými piny, může se propojovací mezikus vyhodit a s novými menšími dekodéry řady MS stačí jen lehce obrousit závaží v tendru a může zůstat

Reagovať

Pridať nový komentár