Počet zobrazených článkov: 15 (z celkom 57 nájdených)
Polemika o prestavovaní výhybok tu bola na stránkach Railnetu skoro pred 15 rokmi . Na konci toho starého článku (pôvodná linka na konci tohto článku) je rozmazaná fotografia ovládacieho pultu. Tak a dnes som začal vyrábať nové pulty. Tak som jeden pultík detailnejšie nafotil. Hneď na začiatku musím napísať, že aj keď sa zaoberám modulovkou, nakoľko ma to v skupine viac baví ako sa tešiť sám, tak všetky postupy sa dajú na 100% aplikovať aj na vlakodrom.
Je to už 11 rokov, čo som prerábal modul nákladky dreva. V týchto časoch nastala ďalšia životná etapa tohto modulu. Rozhodol som sa ho trochu krajinkársky prevytvoriť. Zmeniť 3D pohľad - aby nebol plochý, doplniť budovy a pridať ďalšiu vegetáciu. T.j. celkový zámer bol, aby pôsobil viac do hĺbky. V poradí prerábky, ide už o tretiu (3) prerábku. Preto milujem modulovku, stále sa dá niečo dopĺňať, tvoriť, meniť.
Tretí diel o stavbe modulu v mierke TT (1:120) vlečkového areálu inšpirovaného (čítaj voľne) podľa predlohy OFZ, a.s..
V prvých dvoch dieloch sme si ukazovali ako si vyrobiť design, t.j. čo by som rád postavil a v druhom článku som sa zameral na hrubú stavbu. V tejto tretej časti sa detailne pozrieme ako som riešil elekrické zapojenie koľajiska (silové napájanie koľají a tzv. oznamovaciu časť na ovládanie vyhýbkových výmen).
Druhý diel o stavbe modulu v mierke TT (1:120) vlečkového areálu inšpirovaného (čítaj voľne) podľa predlohy OFZ, a.s..
V tejto časti sa zameráme na tzv. hrubé stavebné práce, t.j. návrh jednotlivých segmentov, ich nôh a uchytenie nôh. Pozrieme sa aj na to ako jednotlivé segmety spojiť spolu tak, aby to bolo ľahko opakoveteľné a stále kvalitné. Nakoniec sa pozrieme na zameranie a pokládku koľají.
V rokoch 2014/2015 som uviedol sériu článkov o stavbe jedného modulu, kde vzniklo posunovacie "peklo" - po anglicky "Inglenook". Postupom času dozrelo prirodzené rozšírenie tejto drobnej hračky, ktorá na stretnutiach verím pobavila posunovačov. Toto rozšírenie som chcel zobrať trochu veľkoryso, ale zase aby sa mi to zmestilo do mojej úložnej skrine a najmä do auta.
Proč díl 1? Budu nepravidelně, podle situace, zde dávat aktualizace ze stavby staničky. Samozřejmě modulová v měřítku TT. Tak a kolik dílů bude? No to se ještě uvidí :-)
Záměr je, aby články byly inspirací pro jiné. Třeba i pro začínají mode(u)láře.
V RailnetBA klube máme len dva odbočné moduly, stanicu Tomášov a odbočku Obora, preto si na viacnásobné vetvenie pri prevádzkových stretnutiach v Bernolákove vypomáhame hosťujúcimi stanicami (napr. Nové Mesto, Muráň, Svor). Vraťo síce tiež má odbočku, ale tá je vyhradená pre odbočenie do jeho Cementárne. Plány na moju Hradnú odbočku som začal kresliť už niekoľko rokov dozadu, ale až tento rok som sa do nej pustil a premiéru mala na tohtoročnom Bernolákove.
Často sa na modulovom stretnutí vyskytne v layoute situácia, že treba pred vchodové návestidlo vložiť ešte predzvesť alebo návestidlo pred stanicu. Popisovaný modul má ešte segmenty, ktorými môžeme nastavovať rôzne rozhrania, tak vlastne slúži aj ako žolík. Inšpiroval som sa s Harmiho "Univerzálnym žolíkom", ktorý uverejnil aj článku TU
Modul s mostom ponad údolie je vítaným spestrením väčšinou výškovo málo členitého layoutu. Takýto modul zaberá veľa priestoru, to od stavby odrádza. Keď som však natrafil na hánulkový modul s mostom Bietschtal, tak som sa rozhodol, že aj ja chcem niečo také, hoci moja mierka je TT. Dovolil som si však zopár úprav.
Asi ako viacerí z nás, aj ja mám zásoby Augahen/Mamos/VeroModell/… stavieb, vozidiel a iných, dnes už ťažšie uplatniteľných okukaných objektov nemeckej proveniencie. Navyše som sa dal na modulovku, takže som prišiel aj o masovejšie uplatnenie domčekov na obvyklom priestore „v strede“, tvorenom oblúkmi, tak samozrejmých na vlakodromoch. Vymyslel som si preto dvojmodul s mestskou zástavbou pozdĺž trate. Mal už síce svoju predpremiéru v Bernolákove 2013, ale vtedy to bolo ešte len (zjazdné) torzo v dobe dreveno-styrodurovej. Technicky je to jednokoľajný traťový oblúk, R3000, čelá ZNZN, skladajúci sa z dvoch segmentov s celkovým uhlom 30°.
Keďže trasy strojvodcov sa na stretnutí občas pretínajú s traťou, je potrebné ju podliezť a pribúdajúcimi rokmi máme stále väčší problém zohnúť sa popod moduly. Harmi síce zhotovil priechodzí odklápací modul, prvý krát použitý v Kokave 2012, cez ktorý pohodlne prekrižujeme trať bez zohýbania sa, ale nájdu sa aj viaceré úseky na podlez. Minulý rok som v Zákupoch podliezal metrovú trať a dal som to len po štvornožky
Spomínam to preto, lebo niektorí stále túžia jazdiť na metrovej výške.
Balenie a rozbaľovanie modulov je činnosť, ktorá mi vždy trvala viac ako som si želal. Radšej by som jazdil, ako staval a rozoberal. Preto som sa zamyslel, zobral (skoro doslovne) stopky a odmeral čas jednotlivých činností. Z tohto pozorovania mi vyšlo, že dnes Tomášov postavím za 35 minút. Predtým 3 hodiny. Skutočne. Keď máte 20 nôh a každú montujete 1 minútu, je to 20 minút zbytočného času.... Atď. Tento článok je o pár nápadoch ako čas stavania skrátiť.
V predchádzajúcich dvoch častiach seriálu Postavme si modul sme sa venovali:
|
V tejto časti by som rád ukázal záverečné práce na krajine. Aj keď vždy je čo dolepiť. V štvrtej asi už záverečnej časti nakoniec si povieme niečo o balení modulov do balíčkov.
Druhá časť mini seriálu o stavbe modulu. Táto časť sa zaoberá už "len" dokončením krajiny na hotovom a na stretnutí odskúšanom module. Aj keď na konci článku bude vidieť, že modul je hotový, bude len skoro hotový. Krojinotvorba má výhodu v tom, že je stále čo zlepšovať. Je stále čo odtrhnúť a je stále čo nové zase nalepiť, alebo dolepiť.
Od prvej kapitoly ubehlo 13 mesiacov - ak by si chcel niekto pripomenúť stavbu, tu je link na prvý článok.
Mám niekoľko traťových modulov a zastávok, pri ktorých som zvažoval doplnenie funkčným osvetlením. Ale ťahať napájanie pre každý taký modul kvôli jednej-dvom lampičkám sa mi nechcelo. Znamená to predlžovačky 230V a sieťové zdroje, a to všetko toľkokrát, koľko takých modulov osvetlím. Napríklad Potopa, využívaná ako vjazdový návestný modul, sa zvyčajne nachádza maximálne jeden modul od najbližšej stanice a teda zároveň aj zdroja 230V, ale traťové moduly Bača a Predmestie alebo zastávky Kameňolom a Podlužany sú od ostatných staníc a zdroja 230V často pomerne ďaleko. Pri tohtoročnej rekonštrukcii Kameňolomu som kvôli prítlaku jazykov nahradil pôvodný výlučne mechanický prestavník kombináciou pôvodnej kľúčovej mechaniky a Tortoisom, ktorý už tiež potrebuje napájanie. Okrem ťahania 230V káblov a zdroja ide aj o ďalší prepravný priestor. A tak som sa to pokúsil kacírsky zoptimalizovať.