Railnet

Stavba vlečkového areálu - 3.1 časť (Výroba ovládacieho pultu)

Moduly | Daniel Martanovič, 18. 02. 2024 (2108 zhliadnutí)

Polemika o prestavovaní výhybok tu bola na stránkach Railnetu skoro pred 15 rokmi . Na konci toho starého článku (pôvodná linka na konci tohto článku) je rozmazaná fotografia ovládacieho pultu. Tak a dnes som začal vyrábať nové pulty. Tak som jeden pultík detailnejšie nafotil. Hneď na začiatku musím napísať, že aj keď sa zaoberám modulovkou, nakoľko ma to v skupine viac baví ako sa tešiť sám, tak všetky postupy sa dajú na 100% aplikovať aj na vlakodrom.

Áno a nemyslite si, že sa doma nepohrám. Ale áno, treba testovať a tešiť sa aj z maličkostí. Moduly mám na konzolách na stene pod strechou. Predchádzajúce ovládanie výhybiek bolo nejednoznačné, aj keď na výrobu ľahké. Preto montujem pultíky.

Najprv urobím návrh v PowerPointe. Podľa mňa ho ma skoro každý, kto nie, tak nejakú podobnú apku určite áno. Ja som dlhé roky používal OpenOffice, ale viete práca/škola a už aj som domov musel kúpiť licencie MS Office . Výhodou MS PowerPoint je možnosť nakreslené vytlačiť 1:1, t.j. v presnej mierke ako to na obrazovke ukazuje pravítko.

Takto to vyzerá v MS PowerPoint, keď pracujem na grafickom návrhu. Horizontálne a vertikálne čiary si tam pridávam aby som si zameral okraj, kde budú skrutky na upevnenie hornej časti pultu do samotného držiaka pultu.

Na výrobu samotného držiaka pultu používam materiál na výrobu parapetných dosiek. Tento materiál sa dá ľahko rezať a aj nožom upraviť. Tvar "L" tohoto polotovaru aj vhodná na to, aby z toho bol "pultík". Biela lesklá farba navyše pekne vyzerá. Obrubu vyrábam z toho istého materiálu, alebo z drevených prútov 1x1,5cm ako v tomto prípade. Celé to lepím lepidlom ako vždy - Power Kleber PU D4, ktoré navyše jemne vypeňuje. Po zaschnutí sa dá brúsiť a aj natierať.

Ako je z obrázku zrejmé, na upevnenie používam len jeden jednu skrutku a drevený kolík. Mám za to, že je to putík na prehadzovanie výhybok a nie držiak na pollitrák. Kolík drží smer a skrutka to len spevní. Takto ušetrím čas na montáž moduloviska.

Výroba hornej (používateľskej) časti pultu je opäť jednoduchá:

  1. Nakreslený obrázok v MS PowerPoint vytlačím 1:1 na farebnej tlačiarni
  2. Celú A4-ku zalaminujem na laminovačke. Ja ju nemám, tak chodím do COPY SHOPU u nás v Starom meste na Vysokej. Tam to urobia na počkanie a stojí to menej ako Euro.
  3. Potom opatrne orežem nožničkami do požadovaného tvaru. Tu sa stratí laminovací okraj, ktorý A4-ku viac spevňuje, čo je nevýhoda. Kto chce môže to obrázok orezať najprv. Ale ja to robím takto, lebo chcem aby papier bol od kraja po okraj a zakrýval samotný držiak pultu.
  4. Tento zalaminovaný obrázok je jemný a neudržal by prepínače, preto pod neho dávam ešte buď 2mm HPS, alebo Cuprextit. Tento konkrétny má HPS. Nelepím to, prepínače a skrutky po okrajoch to spájajú celkom uspokojivo. Neskúšal som to lepiť, nemám skúsenosť.

A toto je druhá (odvrátená) strana pultíku. Štandardné zapojenie bez hlásenia spätnej väzby. LED sa zapínajú len ako sú prepnuté prepínače. Ale viem si predstaviť, že by prepínače prepli výhybku a spätný ohlas cez Optočlen prepne "elektrickú" cestu pre LED "pásik".

Ďalší obrázok finálnej verzie na teraz nemám, ale doplním. Vo všeobecnosti ale platí, že:

  1. používam 15V striedavé trafo na prehadzovanie výhybok
  2. po usmernení a vyhladení 470uF to dáva (podľa očakávania) 21V bez záťaže.
  3. Na 9 LED pásik dávam 330R, aby prúd bol okolo 8 mA. Na každú ďalšiu odobratú LED dávam ďalších 330R. T.j. 8 LED pásik má 660R ochranný odpor a atď. Takto obyčajná žltá LED svieti uspokojivo a nevypaľuje okolie. Inak to svieti ako v pôvodnom článku - výpal.

Tak a teraz vidíte, aké je to jednoduché. Použiť môžete aj iné materiály, ale mali by byť pevné, aby sa to celé nekrútilo. Osobne si myslím, že toto tu je ale také lacné, že verím, že nebudete šetriť na materiáli. Zvyšok je už ako je napísané v predchádzajúcom článku o prestavovaní.

Pekné pultíkovanie

Váš

DanoM 

 

[Akt. známka: 0 / Počet hlasov: 0] -      + 

Pridať nový komentár

mgregus 25.02.2024 22:27:59

Šikovný je ten chlapec. :-)

Reagovať

mgregus 05.03.2024 19:49:23

Něco bych přece jenom jako nevhodné viděl.
Pokud používám nestabilizované napětí, není vhodné jít při volbě počtu LED v serii až tak blízko napájecímu napětí.
I malé změny v síti budou způsobovat poměrně velké změny jasu. Schválně si spočítej, co udělá vcelku normální změna v síti +5% -10%.
A při tom rozdělení 9 diod na dvě skupiny (5 a 4) tě bude stát jen 1 odpor a ve spotřebě ani ne 0.2W, ale jas budeš mít mnohem stálejší.
M

Reagovať

dano 10.03.2024 10:41:50

danom@railnet.sk

Ahoj Miloši,
áno máš na 100% pravdu. To čo tu mám nie je dokonalé. Radšej by som dal stabilizátor prúdu, čo je jeden čip a jeden odpor navyše. Ale chcem stihnúť stretnutie v Jaroměři. Čiže volím medzi dokonalosťou a stihnutím termínu. Som už pomalší ako v "mládí"... Preto som zvolil 8mA ako "normálny" prúd pre normálne svietenie, aj keď bude výkyv napätia, tak LED nemá lineárne svietenie tak sa to pre ľudské oko (verím) neprejavý veľmi dramaticky. Ale po stretnutí v Jaroměři tam dám stabilizátor prúdu :) určite.
DanoM

Reagovať

Pridať nový komentár