Railnet

Stavba M240/Balm z leptu – vymodelovanie reflektorov a krytov nárazníkov

Stavba vozidiel | Peter Fabry, 14. 09. 2007 (14526 zhliadnutí)
Tak ako viacerí Railneťáci som sa aj ja pustil do stavby motoráku M240 a prívesného vozu Balm v mierke TT od firmy Hekttor

Jedná sa síce o môj prvý model z leptaného plechu, takže si zatiaľ sám tieto pracovné techniky iba osvojujem, ale rád by som sa podelil o niektoré svoje skúsenosti. Nebudem tu popisovat kompletnú stavbu modelu keďže takýchto článkov je na internete publikovaných už niekoľko, ale detailne sa zameriam iba na časť vymodelovania reflektorov a krytov nárazníkov.

Poznámka: kedže sa jednalo iba o pokusy na prípojnom voze s neistým výsledkom tak som nefotil postup práce, tieto obrázky postupne doplním počas rovnakej úpravy na motoráku M240

Reflektory

Samotná stavebnica neobsahuje žiadne diely na vytvorenie reflektorov a výrobca v priloženom návode iba doporučuje vymodelovať ich z mosadznej rúrky vhodného priemeru. S takto kvalitnou zásobou informácií som sa teda pustil do riešenia ako na to. V prvom rade si treba uvedomiť, že reflektory (a ich kryty) sa v motorovom a prívesnom voze rozmerovo líšia. Po preštudovaní fotodokumentácie, leptaných čiel modelu a dostupného sortimentu materiálov som nakoniec vybral mosadzné rúrky rady Ms týchto parametrov:

pre M240: Ms 8225045 (2.5 mm / 1.6 mm / 0.45 mm)
pre Balm: Ms 822030 (2.0 mm / 1.4 mm / 0.3 mm)
Pozn.: jednotlivé údaje označujú: obj. číslo (vonkajší priemer / vnútorný priemer / hrúbka steny)

použité rúrky
Použité materiály: K&S 15037, Ms 822030, Ms 8225045 a Ms 823030

Je na vkuse každého modelára či si reflektory upraví do kónusového tvaru, aby tak verne imitoval reálne predlohy, alebo urobí iba jednoduché začistenie. V oboch prípadoch ale doporučujem urobiť časť príslušných úprav ešte pre odrezaním reflektorov z celého kusu rúrky kedy sa s ňou dá najlepšie manipulovať. Po odrezaní, resp. po pripevnení na čelá modelu sú možnosti ďalších úprav veľmi obmedzené.

Postup práce:
Z rúrky som za pomoci žiletkovej pílky narezal štyri rovnaké kúsky o dĺžke približne 2.5 mm. Kto nemá žiletkovu pílku použije inú metódu, treba však dávať pozor na to, aby sa materiál pri rezaní nedeformoval. Na dočasné uchytenie dielu a jeho následné presné umiestnenie som použil vrták zodpovedajúci vnútornému priemeru rúrky. Reflektor nasunieme na hladkú stranu vrtáku tak, aby vrták nevytŕčal z jeho (spájkovaného) konca a nestalo sa nám, že ho nechtiac prispájkujeme k reflektoru, resp. k modelu. Tu sa celkom hodí ak druhý koniec reflektoru po odrezaní nezačistíme – "otřepy" vo vnútri rúrky stačia na to, aby vrtáku bezpečne zablokovali priechod skrz. Pred naspájkovaním ešte dobre očistíme vnútornu čast čela brúsnym papierom (ja používam číslo 400 na hrubé opracovanie a číslo 800 na jemné začistenie) a čelo a prípadne aj reflektor. A môžeme sa pustiť do samotného spájkovania: reflektor uchytený na vrtáku nasunieme z vonkajšej strany do čela modelu. Súčasne dávame pozor na to, aby sme vrták čo možno najpresnejšie držali v oboch rovinách rovnobežne s pozdĺžnou stranou modelu. Druhou (prípadne treťou alebo štvrtou ;-) rukou potom prispájkujeme reflektor na miesto. Pokiaľ sa nám nepodarí umiestniť reflektor na prvý raz presne tam kde sme si predstavovali tak opatrne znovu nahrejeme cín v jeho okolí a nasunutý vrták nám poskytne dostatočne veľkú páku na jemné doladenie správnej pozície. Ak sme s výsledkom spokojný tak pomocný vrták vyberieme von a opačnou (ostrou) stranou ho použijeme na odstránenie "otřepov" a prípadného zatečeného cínu z vnútrajšku prispájkovného reflektora.
Balm
Model osadený vyrobenými doplnkami.

Kryty nárazníkov

Túto časť stavebnice vyriešil výrobca tak, že umiestnil ich imitáciu priamo na odliatky nárazníkov. Toto riešenie sa mi nepáči hneď z niekoľkých dôvodov:

- nezodpovedá to reálnej predlohe (ani ak silne prižmúrime obe oči)
- krehkosť materiálu celého nárazníku
- odliatky sa nedajú prispájkovať
- v prípade nutnosti výmeny už prilepených a zatmelených dielov by sme zrejme vážne poškodili vzhľad modelu

Moje riešenie spočíva opäť v použití mosadznej rúrky. V tomto prípade sa hodí táto:
Ms 823030 (3.0 mm / 2.4 mm / 0.3 mm)

materiál a výsledok
(zľava doprava) hotová spracovaná rúrka, pôvodný materiál a vymedzovací profil

Kryt nárazníku je (na rozdiel od popisovaných reflektorov) rovnaký pre motorový aj prívesný voz. Z rúrky si najprv odrežeme menší kus (stačí 5 až 7 cm) a vyžíhame ho nad plameňom napríklad plynového sporáku do červena a necháme zvoľna vychladnúť, aby sa nám s ním pri tvarovaní ľahšie pracovalo. Ako pomôcku budeme ešte potrebovat štvorcový profil s rozmermi 1.5x1.5 mm. Na materiále v podstate nezáleží, ja som použil plastový profil Evergreen EV153.

vymedzovacia vložka v rúrke

Postup práce:
Profil nasunieme do pripravenej rúrky a stlačením ju vytvarujeme do oválu (zasunutý profil pritom vymedzí zdeformáciu na presný rozmer). Nedoporučujem na to použiť kliešte alebo kladivo pretože tie zanechajú na vonkajšej strane trubičky nepekné odtlačky - skôr sa mi osvedčilo stlačenie trubičky medzi dvoma drevenými doštičkami. Štvorcový profil môžeme zatiaľ ponechať zasunutý vo vnútri, aby sme zamedzili nechcenému deformovaniu počas ďalšieho opracovania. Polotovar ďalej obrusujeme z vonkajšej strany až kým sa nedá zľahka nasunúť do pripravených otvorov na čele modelu. Finálne dotvarovanie a zaoblenie už urobíme podľa fotodokumentácie reálnych predlôh. Umiestnenie a prispájkovanie urobíme podobnym spôsobom aký sme využili pri reflektoroch, ibaže v tomto prípade použijeme na fixáciu polohy nie jeden ale kvoli oválnemu tvaru dva vrtáky nasunuté do krytu nárazníku vedľa seba. Samozrejme nezabudnite na predprípravu v podobe pocínovania čela a prípadne aj krytov nárazníkov, aby sme sa vyhli prílišnému tepelnému namáhaniu čela a tým aj ohrozeniu zničenia predchádzajúcej práce.

Kto by chcel ešte pokračovať vo vylepšovaní modelu tak tu je ďalší tip:
Mosadzná rúrka K&S 15037 (1.6 mm / 1.3 mm / 0.15 mm)
Priemer rúrky presne pasuje do vyrobených krytov nárazníkov takže sa dá použiť na výrobu časti samotných nárazníkov. Túto myšlenku som zatiaľ nedotiahol konca, ale pripadajú do úvahy tri možnosti:
1. skombinovat uvedenú rúrku s lisovanými plastovými nárazníkmi
2. vyrobiť si (prípadne si dať vyleptať) k rúrke chýbajúce diely
3. zavrhnúť túto myšlienku a použiť celoplastové (prípadne odlievané) nárazníky – to je cesta najmenšieho odporu pre tých čo si nechcú komplikovať život ;-)

Pre tých čo by mali záujem sa do uvedenej stavby pustiť ešte uvádzam, že spomenuté mosadzné rúrky je možné zakúpiť vo firme Litomysky (CZ) a na Slovensku ich distribuuje napriklad firma Artol. Webové adresy schválne nenapíšem, ale na ne už určite príde každý sám. Upozorňujem, ze nejde o žiadnu skrytú reklamu. Jedná sa o dosť špecifický tovar a viem z vlastných skúseností ako je pre modelára začiatočníka časovo náročné dopracovať sa k podobným zdrojom informácií.

Na záver:
Pôvodne som tu chcel polemizovať o problémoch vznikajúcich kvoli nekompletnosti niektorých stavebníc, ale to by vyznelo ako kritika malosériových výrobcov a to som v úmysle určite nemal. Sme radi, že sa vôbec nájde niekto kto investuje peniaze do vývoja a výroby modelov a obohatí tak naše zbierky o charakteristické modely ČSD. Chcem skôr inšpirovať výrobcov k malým zlepšeniam. Ak si totiž sezónny modelár musí kompletne zakúpiť vyššie uvedený materiál tak ho to vyjde spolu na takmer 150,-SK (niektoré z mosadzných trubičiek sa predávaju napr. iba v 2ks baleniach) a to som do toho nezapočítal Evergreen profily predávané iba v 4-10ks baleniach kde cena jedného balíčku presahuje 100,-Sk. Mosadzné trubičky sa predávajú v závislosti od typu v dĺžkach 30cm alebo 50cm, pritom spotreba na jeden model aj s odpadom je približne 2 až 3 cm z každého typu a zvyšok materiálu zostane pohodený niekde v zásuvke. Preto mi pripadá logické, že ak by výrobca distribuoval uvedený material už “naporcovaný” tak by sa celková cena stavebnice zvýšila minimálne a modelárom by odpadla nutnosť ďaľších starostí a nákladov. Pritom by išlo o ďalší krok k zdokonaleniu už aj tak vydarenej stavebnice.

Suvisiace články a linky:

  • Causa ľahké motorové jednotky
  • [Akt. známka: 2,00 / Počet hlasov: 3] -      + 

    Pridať nový komentár

    ivo 14.09.2007 12:41:48

    a ako na t211

    chcem sa spytat, ako spravit svetla na t211? d ivo

    Reagovať

    jki 18.09.2007 00:01:11

    svetlá na t211

    zlepil som dve vrsty polystyrénu z obalov na cd, perchloretylénom, tak aby sa spoj úplne zlial. odrezal som z toho tyčku štvorcového prierezu. vo vrtačke obrúsil na tvar kvapky, žiletkovou pilkou odrezal. (jeden odletel nevedno kam) potom som tiež z cd obalu, ale pôvodnej hrúbky odrezal štvorcovú tyčku a prilepil z boku k reflektoru kvapkou lepidla na kity. držiak s reflektorom som zasunul do otvoru kapoty. prednú stranu reflektoru treba vyleštiť, zvonka natrieť striebrenkou (bude akože vnútri) a potom ešte jednu vrstvu finálneho náteru. ďalšie je fikcia: celé to je akýsi svetlovod, čiže ak sa držiak osvetlí zvnútra, mohlo by to celé svietiť.

    Reagovať

    juro 21.09.2007 13:35:08

    lepty hekttor

    zdravím, kde sa dajú na slovensku kúpiť lepty od f. hekttor?

    Reagovať

    pf 21.09.2007 17:39:07

    re: lepty hekttor

    oficialne zastupenie f. hekttor na sk: http://www.vlaciky.eu/

    Reagovať

    Pridať nový komentár