Railnet

MiniBOX - LocoNet® DCC Centrála

DCC | Peter Meszároš, 31. 08. 2006 (38806 zhliadnutí)

Aktualizácia 31.8.2006 - konečne máme manuál
Jednoduchá LocoNet® DCC centrála z Nórska. Autorom je Pål A Olsen a jeho projekt centrály MiniBOX-u je na tejto stránke. Centrála je navrhnutá špeciálne pre majiteľov ovládača FRED, ktorý si radi čo to zbastlia vlastnými rukami. Použitie centrály je prioritne zamerané na domáce použitie.

Vlastnosti

MinBOX

 • Samostatná LocoNet® DCC centrála
 • Podpora všetkých lokodekóderov pracujúcich s formátom NMRA DCC
 • Použitie ľubovolného LocoNet® ovládača, napríklad FRED alebo UT1
 • Možná prevádzka až 8 lokomotív súčasne
 • Až 8 ovládačov súčasne
 • Numerická klávesnica a štvorprvkový displej pre jednoduché ovládanie
 • Bezproblémové použitie krátkych (1-127) a dlhých (128-9999) adries
 • 128 rýchlostných krokov pre plynulé ovládanie rýchlosti
 • Podpora starých dekóderov s 14 a 28 rýchlostnými krokmi
 • Ovládanie svetiel (FL), a funkcii F1 až F8 (v závislosti od ovládača)
 • Vstavaný booster (~600mA) pre jazdu jednej (malej) lokomotívy
 • Programovanie adries pomocou čítania*/zapisu a bytové/bitové programovanie registrov CV
 • Programovanie pomocou priameho režimu (NMRA uprednostňuje servisný mód) a programovanie pomocou prevádzkového režimu - to je programovanie individuálnej lokomotívy priamo na koľajisku.

* Vyžaduje Ack-detector

Dokumentácia

Stavba

Pre záujemcov o stavbu centrály MiniBOX a k nemu prisluchajúcemu ACK-detectoru pripravujeme dosky plošných spojov. Dosky plošných spojov sú profesionálne zhotovené, ich vyhotovenie je možné zhliadnuť na obrázkoch hotového MiniBOX-u. Cena pre plošný spoj MiniBOX-u je 280,- Sk a pre ACK-detector je cena 55,- Sk. K tomu prislúchajúce poštovné. Tiež sme schopný zabezpečiť kompletnú stavebnicu centrály.

Ďalej je možné pre záujemcov dodať naprogramované microprocesory PIC16F628 a PIC12F508. Cena bude tvorená cenou súčiastky a poštovným.

Ak máte záujem o dosky plošných spojov, prípadne naprogramované microprocesory, pošlite mail na adresu minibox@meko.sk. Uvedená ponuka platí pre záujemcov zo Slovenskej a Českej republiky.

Zdroj k MiniBoxu

GME zaradilo do svojho sortimentu zdroj, ktorý parametricky vyhovuje použitiu pre MiniBox a je aj homologizovaný. Ide o spínaný adaptér 90-264V s výstupným výkonom 24W, výstupným napätím 15V, prúdom 1.6A a automatickým resetom. GME tento zdroj vedie pod označením MW-SYS1308-2415 a katalógovým číslom 751-413.

DCC logo

Digitrax difference

Digitrax a LocoNet sú ochrannými známkami spoločnosti Digitrax, Inc.
Digitrax and LocoNet are trademarks of Digitrax, Inc.

[Akt. známka: 0,14 / Počet hlasov: 22] -      + 

Pridať nový komentár

jk 26.12.2005 18:07:53

bravo

bravo, k dispozícii je teda jednoduchý solídny dcc systém možno nielen pre domácke použitie. nie už len na jazdenie, ale aj na nastavovanie dekodérov (dúfam, že v plnom rozsahu nie iba do cv99 a hodnoty iba do 99). originál je na webe fremo http://home.no.net/paolsen/mj/minibox_en.html vrátane sw k procesorom a súpisu súčiastok. keď sa na to navesí prídavný zosilňovač spax, zvýši sa výkon systému na 2a. ad fred (fremo) - pred vianocami som urobil upgrade fred-a na 4 funkciový, t.j. pridal štvrtú funkciu. technicky ide o pridanie 1 mikrospínača a 10k odporu + upgrade sw novým sw fcalib (práca tak na 10 - 15 min.). popis priebežne hodím na http://zmrail.webpark.sk, kde je tiež popis stavby fred-a.

Reagovať

peter m 26.12.2005 18:22:18

cv nad 99

práve som to sku?al a čítanie/zapisovanie cv registrov nad 99 funguje.

Reagovať

zdeno 28.12.2005 08:31:29

hugo

ahoj, pro zaujimavost vyvinul jsem freda pro loconet, kteremu jsem dal nazev hugo. je trochu jinak udelany, zadavani adresy neni pres centralu , ale primo do huga. umi to rychlost, smer, 4 funkce a em.stop. chystam clanek, po novem roku by jsem ho mel mit hotovy. soucastkova cena vychazi 484,-sk, bez naprogramovani procesoru. ahoj zdeno.

Reagovať

radovan .s 02.01.2006 21:23:00

centrala

skvela prace. jen tak dal, at to jezdi. radovan s

Reagovať

zdenek 17.05.2007 15:09:07

supermaus

pokud by to nekoho zajimalo, vyvijim vlastni jednoduchy system na bazi dcc vybaveny grafickym lcd displejem - je to jakasi mene nakladna alternativa k tovarnim vyrobkum jako je roco lokmaus / multimaus. stranky jsou http://locodriver.xf.cz , kazdy sikovny vyvojar je vitan!

Reagovať

Leos 10.03.2023 09:48:12

Realizace MiniBoxu

Zdravím vás. Stavím si malé kolejiště ve velikosti H0 se dvěma samostatnými okruhy s propojení okruhů přes výhybky. Uvažuji ovládat max čtyři lokomotivy, dvě v provozu, dvě odstavené. Výhybky a semafory budu ovládat jednoduchou logikou, už mám hotové. Abych nemusel dělat složité přepínání napětí v sekcích včetně přepínání polarity pro směr jízdy, uvažuji postavit nějaké jednodušší zařízení než se prodávají. Tento návod je kompletní, včetně popisu, hex souborů a pod. Jako ovladač bych zvolil Oto ovladač s modrým displejem, kde je též uveden hex soubor do procesoru. Moje otázka je, zda je tento návod možno použít s ovladačem OTO a zda je možno použít dekodéry lokomotiv které se dnes nabízejí, např. PLUX22 NEM658 a pod. Děkuji předem za vaší odpověď.

Reagovať

DanoM 27.04.2023 15:57:18

Ahoj Leoši, je niekoľko noriem komunikáciu cez koľaje a cez ovládače. MiniBox používam ešte aj dnes a s dnešnými dekodérmi, ktoré sú kompatibilné s DCC normou. Existujú aj iné. Rovnako je to v ovládačmi. FRED je alternatívny ovládač pre normu Digitrax. ROCO myš je napr. kompatibilná s nornou LENZ. Ale LENZ generuje rovnako DCC do koľajníc. Ako som písal na úvod sú to dve zbernice. Teda späť k ovládači: Ak OTO je kompatibilný s Digitrax, tak fungovať bude, pokiaľ viem OTO používa Digitrax normu. Ale potvrdiť 100% funkčnosť s MiniBOX neviem, ovládač OTO nepoužívam. Inak pozor, MiniBox má slabý výkonový stupeň a použitie pre viac ako 1 mašinu je otázne. Preto treba DCC signál z MiniBOxu zosilniť napr. v zariadení SPAX (DCC booster).

Reagovať

Pridať nový komentár