Railnet

Ako som sa nestal modelárom (1)

Koľajiská | Daniel Martanovič, 26. 04. 2004 (13788 zhliadnutí)

Takže, keď som mal asi 6 rokov, dostal som v papierovej modrej krabici BTTB starter set s jednou umelohmotnou elektrickou lokomotívou s umelohmotnými zberačmi a troma vozňami. Bola to celkom >cool< hračka. Počas nasledujúcich rokov som postavil všeličo na ploche 140x80cm teda na ploche, ktorá sa mi zmestila pod posteľ. A to všeličo ma prenasleduje až do dnes. Teda, nech som sa snažil v minulosti ako som chcel, vždy to nebolo to čo som chcel.

A čo som chcel? To asi každý z nás. Na čo najmenšej ploche, aby tam bola stanica a aj krajina, aby sa dalo posunovať a neviem čo ešte všetko. Vznikali hrôzostrašné projekty, ktoré sa vykryštalizovali do súčasného vlakodromu (ako ho nazval môj priateľ – ujo Kiss:)) ).

Všetko to začalo asi prvým (ako by klasik povedal) fakerským oválom, ktorý asi nestojí zato ani nakresliť. Ale keď sa pozriem späť, bolo to asi jediné koľajisko ktoré som dostaval :).

V tom čase som sa začal zaujímať hlbšie o elektrotechniku a objavil som spätnú slučku. A tak vzniklo toto:

Prve01a
Prve01b

Keďže to bolo ešte flat koľajisko, tak to malo aj krajinu. No ale potom to začalo. Vzniklo

Prve02a
Prve02b

a nakoniec asi najkomplikovanejšie s autoblokom.

Prve03a
Prve03b

Tu som sa tak vyblbol, že som dostal takú debku, že som chcel všetky vláčiky predať. No nakoniec som to ustál a vzniklo ešte koľajisko s autoblokom a automatickým striedaním vlakov v zadnej stanici

Prve04a
Prve04b

a úplne na koniec

Prve05a
Prve05b

Ako vidíte, opäť ako FLAT. To som mal asi 16. Po dlhých uváhách čo ďalej, som to všetko nakoniec predal a kúpil Sinclair ZX Spectrum 48k. A tak som sa nestal modelárom.

Keď ma po čase začali opäť priťahovať modely (o tom nabudúce) a hľadal som po internete informácie o tom, kde táto vetva modelárstva za tie roky pokročila, našiel som jednu zaujímavú stránku Mike's Stuff RAILS práve o tom, ČO BY STE NEMALI ROBIŤ ak sa schcete stať modelárom.

Ja som ich robil snáď všetky.

A čo teda dnes? Prečo tu píšem? No, to je ďalšie story, ktorú Vám nabudúce rád rozpoviem.

Váš

DanoM

[Akt. známka: 0,05 / Počet hlasov: 21] -      + 

Pridať nový komentár

tax 26.06.2004 12:59:56

ako som sa nestal modelárom

vzhľadom na rôzne problémy, ktoré sprevádzajú modelárstvo, hlavne finančné a priestorové, privítal som existenciu virtuálnej železnice v podobe microsoft train simulator-a. dovoľuje nasimulovať takmer neobmedzene dlhú trať s okolitou krajinou, dopĺňať rôzne vozidlá i objekty. medzi najzdarilejšie doplnky msts patria výtovry českých i slovenských "modelárov" a "staviteľov" tratí, konkrétne trať kúty - brno - česká třebová s dĺžkou okolo 260 km a pripravovaná trať šurany - zvolen ( asi 120 km ) a vozidlá vyrábané a modifikované množstvom autorov, medzi ktorých patrí aj moja maličkosť. vrele doporučujem ... pozrite napríklad: http://www.msts.cz http://xtrain.webpark.sk http://zelpage.goo.cz/fhavel http://zelpage.goo.cz/ondra http://www.cbox.cz/semora/msts/breclav_praha.htm a mnoho ďalších

Reagovať

Pridať nový komentár