Railnet

Stavby z dreva v modeloch

Modelovanie | Marian , 18. 05. 2006 (31436 zhliadnutí)
Pri modelovaní krajiny okolo koľají narazíme na veľa stavieb, kde je vidieť drevo ako súčasť stavby, alebo je drevo ako hlavný stavebný materiál. Týka sa to hlavne častí šikmých striech, kde trčia časti trámov, obkladov štítových striech, ale aj obitia časti stavby drevom (vrchná časť vodární) Stavby celé z dreva bývajú rôzne skladiská, prístrešky, senníky, búdy. Ale aj stavba železničného priecestia nám ponúka použitie dreva medzi koľajami. Ako teda na modelové drevo?

Tam, kde nám to dovoľuje veľkosť používaného hranola môžeme použiť modelársky smrekový, alebo balzový nosník, prípadne zápalku. Ako ale na dosky, ploty... Určite na začiatku každý z nás použil papierovú imitáciu dreva napríklad od Malej železnice.


Papierové drevo (Malá železnice)

Je to bežne dostupný materiál, ľahko sa s ním robí hlavne deťom. No výsledky nie sú najlepšie, povrch je hladký bez reliéfu, farbou iba hodne z diaľky pripomína drevenú stavbu a patinovanie je takmer nemožné. Miernym vylepšením bolo narezávanie papiera v mieste škár medzi doskami, alebo použitie papiera bez potlače, narezanie škár a následné farbenie na hnedo.


Malá vodáreň Bratislava Rendez, obloženie stien drevom, narezávaný a nafarbený papier – Braňo Vrábel cca 2002 (foto Braňo Vrábel)

Ďalšou možnosťou je použitie plastikovej reliéfnej dosky od niektorého z výrobcov modelových plastikových stavebníc. Je to riešenie pohodové no občas drahé a náročné na konečný vzhľad (nutnosť násteku matnými farbami). Na plastikové reliéfne dosky zle chytajú bežne dostupné vodou riediteľné farby. Okrem toho niekedy ani z takýchto „prefabrikátov“ nie je možné postaviť to, čo chceme stavať. Ak chceme (alebo potrebujeme) drevo nahradiť plastom a žiaden výrobca nám primeraný plastikový výlisok neponúka, riešením (ale pracným) býva rytie do plastikovej dosky bez reliéfu (používa sa napríklad materiál z bezpečnostných tabuliek).


Plastové drevo továrenskej výroby


Plastiková doska rytá ako drevené dosky (nedokončený polotovar)

Vďačným materiálom na stavbu drevených stavieb je aj balza. Balza je predsa len drevo, ľahko sa s ním pracuje a dobre sa farbí a patinuje. Znázornenie dosiek je pomerne jednoduché, stačí zobrať pravítko a ostrým predmetom (rysovacia ihla, špendlík...) urobiť deliace ryhy. Pozor! Ryhy treba ryť po vláknach balzy (ako drevo rástlo).


Ryhovaná balza (po nátere a patinovaní)


Výhrevňa, na ktorej je znázornené drevo ryhovanou balzou – Adam Kováčik cca 2001

Potom sme skúšali prácu s dyhou. Pekný tenký materiál, prirodzený reliéf dreva. Ale pri nalepení dyhy v celku výsledok nestál za to. Chýbali predely - škáry medzi doskami. A tak sme začali dyhu rezať rezačmi na „tenké“ dosky. Výsledok (hlavne u detí) bol katastrofálny. Zväčša nikto nebol schopný narezať pekné pásiky. Nasledovala metóda, ktorú vymyslel kamarát Marian Ritomský. Dostal geniálny nápad. Zobral dyhu (primerane vlhkú, aby nepraskala) a strčil ju do SKARTOVAČKY !!! (samozrejme nepoužil lacnú skartovačku, ktorá má problém skartovať 2 listy kancelárskeho papiera naraz). Výsledný produkt bol super. Krásne modelové fošne. S nimi sme skúšali rôzne pokusy. Obklady stien, náklad dreva na vozni, stavbu šopy a materiál sa osvedčil aj na stavbu železničného priecestia.


Pokusy s dyhou – pokusné vodárne Marian Ritomský & Marian Paulini cca 1999 (vodáreň v strede je dyha v celku, vpravo je nalepenie skartovanej dyhy)

Skartovaná dyha


Priecestie na dioráme zo skartovanej dyhy – práca 12 ročného modelára


Dve steny vyrobené lepením skartovanej dyhy, hore je dyha lepená na nosníky (sú použité dva druhy dyhy) a dole je dyha lepená na kartón

Ešte stále nám ale chýbal materiál na ploty a hlavne materiál na lištovanie medzier medzi doskami na skladiskách. Časom sme objavili vhodný materiál aj na takéto využitie. Tento materiál sa volá BAMBUSOVÁ ŠPAJDLA, alebo BAMBUSOVÉ ŠPÁRADLO. Teraz si asi poviete, že šaliem, veď špajdla, alebo špáradlo má kruhový prierez a hrúbku cca 3 mm. To je pravda, ale bambus má jednu super vlastnosť - je dobre štiepateľný aj na úplne tenké skoro ako niť hrubé štiepky. A práve tieto štiepky sú tým „pravým orechovým“. Z tohto materiálu si môžeme naštiepať lišty, „šteky“ do plota a možno aj palice k modelovej ťahavej fazule :-)...


Bambusové štiepance (najlepšie sa štiepu olamovacím rezítkom)


Zalištovaná dyhová stena – touto technológiou sa dajú veľmi dobre znázorniť otvorené čiastočne poškodené drevené stavby


Lepenie plota z bambusových štiepancov – ako držiak slúži forma na odlievanie vlnitého plechu)


Bambusový plot po zlepení

No a s posledným mne známym spôsobom, ako robiť drevenú olištovanú stenu ma zoznámili Prievidzský modelári na stretnutí v Bojniciach. Je to opäť jeden z geniálnych nápadov. Na znázornenie líšt použili niť hrubú primerane k modelovanej mierke. Samozrejme som hneď za čerstva túto technológiu vyskúšal. Ako stavebný materiál skladiska som použil 2 – 3 mm balzu, ktorú som lištoval bežnou niťou. Niť stačilo na bokoch stien jemne zarezávať a nakoniec iba konce prilepiť. Nasledoval náter temperovou farbou a patina. Technológia jednoduchá (zvládne ju aj priemerný nie veľmi šikovný, alebo začínajúci modelár) a výsledok stojí za to.


Skladisko na stretnutí v Bojniciach, práca modelárov z Prievidze mierka 1:87


Stavba skladiska z balzy + nite ako lišty mierka 1:120


Stavba skladiska – jedna stena už má náter


Stavba skladiska – jedna stena už má náter (pohľad z druhej strany)


Drevené stavby po nátere hnedou temperou (hore vľavo stena zo skartovanej dyhy lepenej na kartón, hore vpravo bambusový plot, dole vľavo skladisko z balzy lištované niťou, dole vpravo stena zo skartovanej dyhy lištovanej bambusom)

[Akt. známka: 0,08 / Počet hlasov: 36] -      + 

Pridať nový komentár

poustva 21.05.2006 16:57:27

balsa+nite

pri stavbe skladiste z balsy s imitaci list z nite je lepsi nit motat kolem dokola steny a lepit ji jen obcas a zezadu - nic neni upatlane a je to mnohem rychlejsi. nater jsem provadel "spinavym redidlem" - zaleze do spar balzy a zvyrazni strukturu dreva, navic prilepi nit par fotek skladiste takto delaneho jsem dal na ht tp://home.zcu.cz/~mapa/temp/skladiste/

Reagovať

marian pavúk paulini 23.05.2006 18:44:10

balza+nite

vďaka za radu a link na krásne fotky (aj tá strecha je nádherná), minulý štvrtok na krúžku začali deti robiť takto omotávaním skladiská, je to naozaj rýchlejšie a pohodlnejšie. ja som to ale aplikoval na už zlepené a tak mi neostávalo nič iné ako lepiť hore a dole... ps: nemáš chuť sa na webe podeliť s nejakými svojimi osvedčenými postupmi?

Reagovať

Pridať nový komentár