k článku: Kostra modulu pre úzku
zo dňa 21.06.2008, autor článku: Peter Meszároš
jak k tomu pridelas nohy? vita ma podobnou konstrukci, ale z mdf a misto dreveneho hranolku hlinikove l, nohy ma tez na malych l. (l je chycene dvema vruty v noce, v zakladni desce modulu je zalepena matka-cervik, k ni chycena druha strana l sroubem m6) nohy mu trochu odmitaji stat svisle dolu.... http://home.zcu.cz/~mapa/temp/nohavita.jpg no hlavne ty moduly koukej dodelat :)))
veď som písal, že som sa nechal silne inšpirovať víťovou konštrukciou:-))) riešenie pre nohy jedno mam vymyslene, len ešte neviem či bude aj použitelné:-) keď s ním budem spokojný, tak sa tu určite objaví
no jsem blbej, nečet jsem článek, jen kouk na fotky a pak ve spěchu psal komentář...slibuji, že se polepším a článek o nohách přečtu celý, protože to mě fakt zajímá :-)
problém s materiálom máme asi všetci (rovnako asi aj so stolármi). práve preto vznikajú rôzne netradičné konštrukcie, lebo neexistuje možnosť v malom a opakovane niečo vyrobiť. ak chceme kostru od stolára, tak aj keď sa nechá urobiť viac kostier, tak zákazka za 5 000 nie je zákazka a potom aj (ne)kvalita hotových kostier tak vyzerá. skúšali sme robiť z preglejky, ale aj tá je dosť ťažká a okrem toho sa stalo, že bola pokrútená. laťovku v hobby obchodoch zväčša v malom na kúsky nerežú. okrem drevotriesky (bukasu) existuje ešte hdf a mdf (lisované drevovlákno). je tento materiál lepší? nebýva pokrútený, ale asi tiež nasiaka... a v malom ho si tiež nerežú. tak čo ponúknuť?
preglejka je podla mna fajn material. co sa tyka vahy, modul 50*100cm sa da odniest v jednej ruke. nieje dobre mat moduly prilahke, lebo potom sa hybe cela trat (ako pise napr. pan vacek zo zababova: http://www.volny.cz/vacek/zababov.html) pokrutena ... hm tu mozem z vlastnej skusenosti suhlasit. stalo sa mi, ze bocnica modulu z preglejky bola skrivena a odchylka od planovanej polohy bola okolo 2cm. pokial sa ale vymeriavanie robi pri narovnanej doske a kostra je stavana dost "odolne" (napr. dostatocne vystuzenie), nieje problem takto nakrivenu preglejku zaskrutkovat a zalepit o vystuzenie, potom drzi dostatocne (moduly maju nieco cez rok a nevsimol som si ziadnu deformaciu - pritom jeden z nich stal na nohach a sluzil ako stol zopar mesiacov :-) ) dostupnost... preglejkovu dosku 2x1,25 metra (alebo podobny rozmer, uz si nepametam) sme kupili samostatne v jednom drevarenskom sklade v ziline, dokonca nebol problem priamo si ju tam narezat na pasy, ktore sa doma uz len skratili na potrebny rozmer. z tohto kusku som postavil 2 moduly a este tretina ostala.
s preglejkou je to tak, že buď kúpite celú platňu a je problém, kde vám ju narežú a okrem toho ak potrebujete jeden modul, tak v platni ostanú umŕtvené peniaze, alebo si v horbachu, alebo podobnom hobby obchode dáte narezať preglejku na mieru, ale ste odkázaný na sortiment, ktorý majú a odrezanie často stojí viac, ako samotný materiál...
ahoj ,pěkný článek i s foty.ale nedoporučuji nikdy, nikde používat surovou dřevotřísku pro stavbu modulu nebo nedejbože kolejiště.(vyjádřuji se z pozice profese).
ahoj, celkom by ma zaujimaly odborne argumenty preco nie. ok, pri pevnom kolajisku by som do toho nesiel, ale pri moduloch? jasne ze si kazdy na zaciatku musi polozit otazku ci ho ma modul prezit alebo nie. kedze sa nam technologie stavby krajiny dost dynamicky vyvijaju, tak predpokladam, ze za cas budem chciet uplne novy modul, cize nepredpokladam nejaku extra dlhu zivotnost. pre svoj dobry pocit sa este chystam hrany dosak zatmelit, aby nenasavali vlhkost z prostredia.
ahoj peter,bez rozdílu ,jestli surovou dřevotřísku ,čímkoliv natřeš,tak to nepomůže.tato surovina má strukturu určenou jen danou potřebu pro naší výrobu.vady jsou např.,chová se jako houba,velmi rychle nasává vlhkost a jestli jsi všiml v zákupech,tak moduly většinou nejsou zabaleny ani tou fólii.takže během přepravy může vniknout nedopatřením voda /déšť /sníh/mráz a neštěstí je hotovo .velmi rychle bobtná ,čímž mění své rozměry.spojovací šrouby velmi rychle provedou otisk do čel,čímž moduly ve spojení po několikátém rozebrání a složení,se stávají nestabilní.když do této suroviny ,provedeš spoj na podélník,křížovými vruty se zapuštěnou hlavou ,dlouho ten spoj nevydrží ,ikdyž spoj slepíš.materiál ti v pohodě na kousky v ruce rozlomím na kolik kousku budeš chtít nemluvě ,že píšeš ,že jsi použil s.dřev. o síle 12 mm.nesnáší tah,nárazy.při větší ploše je těžká.to je zatím vše na co jsem si vzpoměl.a propo,když jsem viděl starou paku stavěnou na surové dřevotřísce,tak jsem šel do mdlob. milan ferdián
ahoj milane, rozhodne dakujem, myslel som si to. tiez som dlho zastaval nazor ze drevotrieska rozhodne nie. kedze som normalny panelakovy clovek a som zavisli od toho co kupim v hobbymarkete, tak som sa rozhodol surovu drevotriesku skusit. asi by bolo dobre nam takto postihnutym doporucit co je vhodne pouzit. pri pripadnych doporuceniach prosim mysliet na opakovatelnu zohnatelnost suroviny v beznom predaji. v pripade, ze sa modul zacne spravat tak ako popisujes, tak to nafotim a dam ako exemplarny priklad toho ako sa to nema robit:-))) este otazka, cize ak aj natriem lakom kostru modulu a tym de facto ucpem "spongiu", tak si nepomozem?
ahoj peter,ani natřenou hustou barvou to nepomůže a to nemluvím o tom,že to už může být počátek prvotního problému.surová dřevotříska již může pracovat i při samotném natírání,samozřejmě ,záleží ,jaký lak použiješ v jaké hustotě a kolikrát budeš muset natřít plochu .lak vodou ředitelné (balakryl) je ihned vyloučen,olejová nebo syntetika budou u vás též dosti drahá,nemluvě než výpary zmizí.a na plochy čel moc vrstev laku nemůžeš nanášet.zkus ty pokusy, natřít kousek zbytku lakem co máš doma k dispozici,vložit na pět minut do vody nebo polejt obyčejnou vodou,vytáhnout,nechat vyschnout a porovnat s nenamočeným zbytkem a uvidíš. milan ferdián
Zobraziť článok Kostra modulu pre úzku