Railnet

Bernolákovo október 2019 - stretnutie TT modulákov

Čo bolo | Daniel Martanovič, 02. 01. 2020 (2911 zhliadnutí)

Už to bol 8. ročník. Ako ten čas letí. Prvý krát sme sa stretli v Bernolákove v roku 2012, kde sme si odskúšali ako by to mohlo fungovať. V tomto roku 2019 sme boli nútení si odskúšať opäť veľa nových skúseností - nakoľko sme museli zmeniť miesto, zmeniť spôsob fungovania, zmenil sa majiteľ reštaurácie a najmä sa naučiť využiť šikmú podlahu. Všetko nakoniec po úvodnej melanchólii dopadlo nad očakávanie výborne.

Celé to začalo už pred letom, keď sme sa dozvedeli, že v školských priestoroch, kde nás v minulosti 8x už pritúlili, nainštalovali simulátor koňa v rámci výučby. Čo znemožnilo miestnosť v škole prenajať. Tak Boco začal hľadať. Bolo viacero alternatív, ale všetky sa vedeli potvrdiť až po prázdninách. Šťastie stálo pri nás a pesimistické scenáre sa nenaplnili.

Vďaka miestnemu zastupiteľstvu a pochopeniu pracovníkov miestneho kultúrneho domu sme našli nové útočisko. Z pohľadu jazdenia modelovej železnice, ale bolo potrebné vyriešiť jeden maxi problém. Kultúrny dom v Bernolákove, teda konkrétne jeho "tanečná" sála je bývalé kino. Aj keď má novú podlahu, aj pre nás dostatočné osvetlenie a vetranie, má jednu drobnosť, ktorá skoro znemožnila využiť tento priestor - ako bývalé kino má šikmú podlahu. Na dĺžke sály to je cca 30-40 cm, t.j. ak by sme chceli mať moduly v rovine, tak na jednej strane jazdíme 1300mm a na druhej strane 1000mm. Čo by bolo zaujímavé, ale málo modulov má takto teleskopicky prisposobené nohy - po centimetri. Preto ďakujem Bocovi za nápad postaviť stanice po vrstevniciach a zatočiť trať.

 

Trať mala jednu "dlhú" odbočku k žst. Trnávka s pripojeným vlečkovým areálom OFZ Istebné. Na tejto odbočke sa ukázalo stúpanie ako skutočný problém. Naplánovaná parná trakcia v  podobe ČSD 365.4 od Schirmer Modelleisenbahn musela byť nahradená ťažkým päťkolákom BR94.2105 od Beckmann TT.

Pre nákladnú dopravu bolo pripravených cca 80 vozov. Mohlo ich byť kľudne aj viac, ale mal som obavu z kopcovitého terénu, preto sme v jazdení sa snažili dodržať max 1m súpravy. Nechceme si predsa zničiť naše mašinky. Pre budúce jazdenie urobím lepšie plánovanie, ale aj selekciu HDV a ľahké stroje, ktoré sa môžu zničiť, radšej hneď nepoužiť.


Vozne s nákladovými kartami pripravené na roznesenie na layout.

Stavba prebiehala v poriadku a podľa plánu, len som mal jednu pripomienku, nabudúce začať všeobecne skôr. Aby sme všetci boli na pľaci od 14:00 a nie ako bolo v propozíciách od 15:00 do 18:00 lebo potom chýba toto a tamto.

 

Nasledujúcu fotogalériu som nezoraďoval nijako tematicky, ale plynie, ako plynuli naše fotografické chúťky podľa toho ako sme sa zabávali. Tak sa aspoň zabávajte chvíľu s nami.


Kto nebol môže ľutovať. Ďakujem za krásne stretnutie.

Za seba musím napísať, že som si celé stretnutie užil a som naplnený pozitívnou energiou na ďalšie obdobie (aspoň do ďalšieho stretnutia). 

Váš

DanoM

[Akt. známka: 3,91 / Počet hlasov: 11] -      + 

K tomuto článku nebol doposiaľ priradený žiadny komentár!

Pridať nový komentár