Railnet

Digitalizácia T334.0 jednoducho a profesionálne

Digitalizácia LOKO | Daniel Martanovič, 26. 11. 2017 (6911 zhliadnutí)

Moja flotila Rosničiek sa mi rozrástla na 3 kusy, ale stále som hľadal možnosť ako túto krásnu, ale neposlušnú mašinku zdigitalizovať tak, aby mašinka mala aj osvetlenie. Možností ako to urobiť som videl za tých desať rokov niekoľko, ale stále to bolo v rovine modelárskej, ale do samodomo sa mi nechcelo. Až som natrafil na dekóder, ktorý zhodou okolností vytvoril a vyrába (čo bolo pre mňa šokujúce) skoro kolega, lebo robí vo firme, ktorej dodávam svoje služby. 

Ako som pochopil, dekóder najskôr vyrobil pre seba a keďže je veľmi pekne vyrobený, tak je ideálny na predaj ďalej. Podobne ako v mojom prípade, nešpekuloval som. Hneď som objednal 3 kusy pre moje mašinky zo stránky výrobcu PeLi.

Dekóder je skutočne kúzelný. Skoro len zastričiť. Akože áno, určité samodomo treba urobiť, ale úprava pre použitie tohto dekódera je akceptovateľná.


Dekóder sa predáva hotový, priamo vložiteľný do konektora novej Rosničky. Je potrebné vyvŕtať otvory pre svetlomety a odbrúsiť 1mm zo závaží, ktoré aj tak nič nevážia.


Svetlomety som vyvŕtal 1,5mm vrtákom a po začistení dier ...


... som vyfarbil vnútra čiernou farbou.


Svetlomety je vhodné (ak nie nutné) ešte vyplniť zasklievacou hmotou.


Kontrola dekódera. Skoro by sa dalo povedať, že netreba už nič robiť, ale po lepšom skúmaní som usúdil, že nepatrné zmenšenie závaží bude nutné.


Odobratie 2mm z väčšieho závažia som sa rozhodol urobiť pílkou. Po prvé som nechcel mať po celej izbe piliny z kotúčovej brúsky. Po druhé pílkou to robí menší hluk. A keďže moja dielňa je v obyvačkokuchyni, kde žije v princípe celá rodina, tak sa musím správať slušne .


Na zmenšené závažia som nakoniec nalepil lepiacu pásku ako izoláciu, keďže plošné spoje sú obojstranné.


Po odskúšaní, či všetko sedí, som ešte vyrobil dodatočnú záťaž so skutočného olova. Vôbec mi nebude vadiť, že do kabíny nebude vidieť. Áno, ešte je možnosť odliať olovka do podvozku, do otvorov po tlmivkách a iných medzier, ktorých je tam dostatok. Ale v tejto prvej digitalizácii som to nerobil. Ešte mám dve Rosničky  ....


Mašinka na testovacích valcoch pod taktovkou Miniboxu.


Po spustení Miniboxu sa dekóder prvý krát testuje. Blikne s každou LEDkou pekne pomaly. Svetlá sa ovládajú každé samostatne:

F0 - biele predné, F1 - zadné červené, F2 - reflektor, F3 - posunovací režim (vypne prípadné zapnuté červené svetlá a reflektor). Stlačením F3 zároveň dekóder vypne rozbehové a dobehové krivky a zníži rýchlosť na polovicu.


Finálne osadenie kapotáže. 


Je jasné, že osvetlenie sa prepína podľa smeru jazdy...

Konečne po 10 rokoch mám Rosničku ako mala vyzerať. Ďakujem Petrovi za skvelý produkt.

DanoM

[Akt. známka: 1,48 / Počet hlasov: 23] -      + 

Pridať nový komentár

Martin Vaňo 10.01.2018 14:46:58

Super vec

Tak toto je geniálne riešenie..už som ho aj objednal..

Reagovať

Saša 10.11.2018 19:58:58

něco dělám blbě?

Ahoj,

dekodér PeLi do rosničky mě zaujal, zakoupil jsem, nainstaloval - a ouha!
Mám centrálu Daisy II od Tilliga a ta ho na programovací koleji nevidí.
Zkusil jsem, co udělá defaultní adresa 3 - na tu to překvapivě jezdí (tedy jezdilo - viz dále).
Ale jezdí divně - po každém přepnutí směru poskočí plnou rychlostí asi tak o vzdálenost tří pražců..!
Zkusil jsem na adrese 3 na běžné koleji zapsat do CV 29 = 34 (standardní nastavení mých loko). Od té chvíle jsem dokonale v háji - lok přestala reagovat na adresu 3 a na programovací koleji se stále nehlásí... : -((


Reagovať

Saša 16.12.2018 19:15:53

Už je to ok

Ahoj,

přišel guru s miniboxem a mašinu jsme naprogramovali. Problém je v tom, že se neozývá centrále zpět, takže Daisy s ní nepracuje vůbec, kdežto minibox to neřeší. Ale stejně nedokážu třeba vyčíst registry, co jsem do nich vlastně zapsal.

Reagovať

dano 02.01.2019 16:37:47

Saso, bohuzial neviem inak pomoct. Ja mam tiez iba minibox a fungujem so vsetkym co na stretnutie je treba. Ano, pre vlakodromove DCC zapojenia je dolezita aj spatna vazba. Ale toto neviem posudit ako to ma PeLi urobene, uz nie je ani vzdialeny (remote) kolega, t.j. neviem ho stretnut uz osobne.

Reagovať

Pridať nový komentár