Railnet

vlečka v žst. Poštorná

Priemysel | Daniel Martanovič, 19. 02. 2013 (7200 zhliadnutí)

V roku 2009 som uverejnil fotoprechádzku po žst. Poštorná neďaleko mesta Břeclav. Kamarát vláčikár Víťa z Moravy mi zaslal cez tieto Vianoce (2012/2013) fotografie z prechádzky okolo vlečky, čo odbočuje neďaleko staničky do miestnej fabriky na výrobu porcelánových záchodových mís. Osobne som sa veľmi potešil, nakoľko vlečky sú mojou srdcovkou viac ako stanice. Pri posune sa zahrám určite viac ako pri pozeraní na osobáky alebo rýchliky. Ospravedlňujem sa Víťovi, že sa mi podarilo túto tému spracovať až teraz.

 

Popis situácie

Ako som písal na začiatku, vlečka odbočuje cca 300m pred žst. Poštorná zo smeru Břeclav. Zaujímavosťou tejto vlečky je, že nie malá časť je mimo oplotený areál podniku. Lepšie povedané, nákladová rampa je oplotená plotom z vlnitého oceľového plechu a v nej sú "dvere" na nakladanie tovaru do pristavených nákladných vozňov.

Celková situácia vlečky je zrejmá z pohľadu ortofotomapy z GoogleEarth. Aj keď táto oblasť zemegule sa môže javiť mimo záujmu, zdanie klame. Navštívili ju aj vozy GoogleStretView, tak je možné okolie pozrieť aj virtuálnou prechádzkou popri trati. Ešteže  Víťa aj keď slabším fotoaparátom, ale prešiel nám túto oblasť aj v koľajisku .


statický obrázok na klik na zväčšenie,
alebo druhý, tretí klik k otvoreniu v online Google Maps a v Google Street View.


klik na zväčšenie.

Situačný plánik v mierke TT (ako inak). Modrou čiarou som naznačil aj oplotenie areálu. V princípe ak by sme do plániku chceli nakresliť aj žst. Poštorná, tak by sa začínala hneď vedľa plotu ako je nakreslený zlom plotu. Keď nad tým teraz premýšľam ako modulák, možno by sa dalo celé prostredie vlečky a stanice nakreslit s modulmi (opäť v mierke TT) asi takto:


klik na zväčšenie.

Fotoprechádzka


Pohľad na smer Břeclav.


Smer žst. Poštorná


Pekný záber už "vypoužívaných" prestavovacích telies.


Pre modelára je táto fotka veľmi dôležitá. Keďže odbočenie je na šírej trati, je tu veľmi dôležitý traťový telefón.


Vyhýbky vlečky. Napravo je rampa podniku, naľavo je trať Břeclav - Lednice.


Tu je vidieť vlnitý plech na rampe a dvere na nakladanie tovaru.


Smer žst. Poštorná. V zákrute sa belie lichobežníkova tabuľka.


Detail brány do areálu podniku.

Víťo, ďakujem za fotky a teším sa na ďalšie. Veľmi pekná situácia a keby som nemal Tomášov, možno sa dám nahovoriť. Lokálka ako uliata a tá továreň . Chutné.

DanoM

 

 

[Akt. známka: 0,75 / Počet hlasov: 8] -      + 

Pridať nový komentár

omega 22.02.2013 11:50:48

Doplnenie

Podla obrazkov trat ani vlecka nie su extenzivne vyuzivane. Urcite sa tam jazdi podla predpisov pre zjednodusenu dopravu (povodna D3). Pri normalnej prevadzke by ze taketo odbocenie do vlecky na sirej trati malo byt chranene z oboch smerov navestidlami. Blizkost zeleznicnej stanice Postorna moze nabadat k uvahe, ze vlecka je este v obvode stanice, tomu vsak nezodpoveda umiestnenie lichobeznikovej tabulky.
Dalo by sa zistit, ako je to s tou vleckou aj z dopravno-obsluzneho hladiska?
Zaujimam sa o to, nakolko som urobil modul odbocky na sirej trati (uspesne vyskusana na stretnuti Siemens 2013) a na koniec odbocky planujem vlecku cementarne.

Reagovať

víŤTa 03.05.2013 21:08:25

ahoj,

za měsíc pojedu zase do Břeclavi, zkusím zjistit něco víc.

Co ale můžu tvrdit už teď, trať je používána jen velmi zřídka, spíš jenom jako "výletní" o víkendech a o prázdninách, kdy tu jezdí spíše "lufťácké" historické vlaky z Brna přes Břeclav do Lednice.

víŤTa

Reagovať

Zaza.office 21.08.2013 22:14:47

Re: Porcelánka Poštorná

Jakožto pocházím od Mikulova, tak na trati Boří Les - Lednice nepamatuju jiný, než sezónní letní provoz avšak provoz na vlečce nepamatuji vůbec. Mohu se však mýlit, napamatuju si všechny GVD :)

Reagovať

Pridať nový komentár