Railnet

LocoNet tester

Elektronika | Peter Harmady, 12. 06. 2011 (9931 zhliadnutí)

 Zdeno už v článku tu riešil základnú kontrolu LocoNet rozvodu. JKI ma pred pár mesiacmi nahovoril na komplikovanejší tester podľa DCC Müllera tu, schopný kontrolovať Railsync (DCC na pinoch 1-6) a zároveň indikovať stav a prevádzku na LocoNet pinoch 3-4. Prvá verzia bola testovaná už na Siemense, ďalšie teraz v Kokave. Vyzerá to zatiaľ ako cenovo prijateľná a užitočná pomôcka na overenie toho, či sa v krabičke X3 nachádzajú tie signály, čo sa tam nachádzať majú.

 

 

Prvé dve 5mm zelené LED-ky (na foto vľavo dole, na schéme D10/20) monitorujú prítomnosť DCC signálu/Railsync na pinoch 1 a 6. Tretia zelená a štvrtá červená 5mm LED-ka (D30/40) sledujú LocoNet na pinoch 3-4 tak, že tretia ukazuje logickú jednotku nad 5V a štvrtá logickú nulu pod 3V (k malej modrej 3mm LEDke sa dostanem neskôr). Normálny stav je teda svietiace 3 zelené LED-ky, ako ukazuje ľavé foto. Červená krátko poblikáva počas manipulácie s FRED-mi (pripájanie, zmena rýchlosti, stláčanie tlačidiel), a pokiaľ červená len poblikáva, je to stále stav v poriadku (na druhej fotke sa mi podarilo odchytiť záblesk červenej). Problém je vtedy, ak svieti červená trvalo, vtedy je LocoNet na nule a tretia zelená vtedy nesvieti. Ak nesvieti aspoň jedna z prvých dvoch zelených, je problém s DCC signálom na pinoch 1-6. Znamená to prerušenie alebo skrat o zem. Ako už spomenul Zdeno v jeho článku, súvisí to s problémami s FRED-mi, preto je to vhodné kontrolovať.

 Pôvodné Müllerove zapojenie som doplnil veľmi základnou indikáciou hazardných prechodových stavov LocoNet-u (medzi 3V a 5V) piatou modrou 3mm LED-kou, prejavujúcich sa pri nenormálnom stave na pinoch 3-4 alebo veľmi pomalými nábežnými hranami. Piata, modrá LED-ka D50, normálne vôbec nesvieti ani nepoblikáva, pretože prechod 3-5V je veľmi rýchly. Ak D50 poblikáva alebo svieti, LocoNet sa drží príliš dlho v hazardnom pásme a to znamená, že na LocoNet-e je niečo zlé (napríklad pripojené zariadenie s nadmerným odberom). Naľavo je orientačne znázornená farebná schéma závislosti svietenia LEDiek od napätia na pinoch 3-4 (LocoNet zbernici).

Zapojenie využíva len komparátor, nejde teda o žiadne programovanie a funguje na prvé zapojenie. LocoNet zaťažuje len nepatrne (signál sníma cez 100k rezistor, čo znamená teoretický odber 150µA). Napájanie je brané z Railsyncu. Originál zapojenia na mieste FET tranzistora udáva BSS92 alebo BSS110, použil som BS250 a na toto je aj navrhnutý plošák (rozmer 74x40mm).

Pri akejkoľvek zámene tranzistora si skontrolujte nohy, napríklad podľa www.datasheetcatalog.com, lebo výrobcovia sú príliš kreatívni a skoro každý typ malého P-mosfetu má nohy zapojené inak (SGD-DGS-GDS). Ak sa pomýlite, nepôjde vám indikácia červenou LED-kou. Ak letujete trafoletovačkou, tak ňou radšej nešťukajte pri letovaní FET-u (a po jeho priletovaní tiež). Na mieste dvoch prepojok môžete použiť rezistory s nulovým odporom ako som to urobil ja (je ho vidieť na fotkách nad prvou zelenou LEDkou alebo ako štvrtý rezistor sprava doľava v hornom rade, má len jeden pásik v strede). Rezistory označené 1k+ si môžete prispôsobiť podľa použitých LED a ich presnosť nie je kritická. Ak totiž použijete vysokosvietivé, tak dajte odpor väčší, znížite tým odber zariadenia. Vhodný svit si otestujte pri napojení odporu s LED-kou na 5V zdroj. Tolerancia R31, R37, R38 tiež nie je kritická, ale zvyšné odpory okolo komparátorov je dobré mať v tolerancii 1% (alebo aspoň 5%). Konektor RJ12 letujte radšej až po osadení okolitých nízkych súčiastok. LED-ky je vhodné letovať do výšky konektora, ale to závisí od toho, akú krabičku budete mať.

 

 

[Akt. známka: 1,20 / Počet hlasov: 5] -      + 

Pridať nový komentár

dano 12.06.2011 13:54:03

na čo je to dobre?

vďaka tomuto zariadeniu sme odhalili chybu (studený spoj) v krabičke x3. aj keď to vyzeralo na chybu vo fredovi. danom

Reagovať

zdeno 13.06.2011 12:52:58

uz budem asi puristicky, ale chybi mi tam kontrola "0", teda pinu 2 a 5. da se to udelat tak, ze se proskrabne spojka mezi piny 2 a 5 a osadi se tam prepinac. potom prepnutim prepinace se zjisti, zda jsou jedna nebo druha zeme pruchozi. --- potom se ale musi odpojit vsechny zarizeni, ktere maji tyto zeme uvnitr spojene (boostre, accessory). --- toto je velmi zaludna chyba, protoze ubytky napeti na "zemi" posunuji pracovni body v zavislosti na odberu.

Reagovať

harmi 13.06.2011 17:28:03

re:

dik zdeno, nuz napadlo ma to, ked som pisal clanok. takto sa moze stat, ze loconet s prerusenim medzi 2-5 blbne, ale po zastrceni testera s prepojkou zrazu zacne fungovat. ale ked som videl, ze prakticky vsetky zariadenia to maju prepojene, dalej som neriesil. tvoj navrh je sice "bez ledky", ale jednoduchy a ucinny.

Reagovať

zdeno 21.06.2011 20:08:59

trosku jsem nad tim rozmyslel a myslim, ze to rozmezi pro modrou led je spatne. podle normy by melo byt zakazane pasmo od 3.5-4.5 voltu. viz manual loconetu, kde se pise o hysterezi 1volt okolo hranicni hodnoty 4volt. --- ale to je naprosto hranicny stav, ktery je strasne vysoko nad normalnim stavem. pro nasi potrebu by bylo dobre testovat rozmezi od 2volt do 7volt a delsi setrvavani v tomto rozmezi je uz chyba. --- proste muj nazor je, ze merit se bude vetsinou v nezatizenem stavu a tady se muze ukazovat vse v poradku a v provozu to exne, protoze nase pozadovana tolerance je moc benevolentni. ahojz

Reagovať

harmi 22.06.2011 23:39:18

ano. loconet personal edition hovori o hysterezii 1v okolo 4v, co znamena 3.5-4.5v. dcc muller nastavil hystereziu na 2v okolo 4v, cize 3 az 5v, uz je tym prisnejsi nez norma, lebo napriklad napatie 3.2v este povazuje norma za korektnu nulu, ale dcc muller to uz indikuje ako chybovy stav. ty odporucas vsimat si este sirsie okno pre chybovy stav - 2-7v, co je este o nieco viac prisnejsie. zmena urovni je vsak "len" o prepocitani odporov delica a referencneho napatia. tester uz bol aj na milevsku, ale ani tam nebol s loconetom problem, preto sa modra ledka ani nemala dovod prejavit a otestovat. tester ma poskytnut predovsetkym zakladnu info o zdravi loconetu, pre dokladnejsie skumanie je uz vhodnejsi asi osciloskop. ph.

Reagovať

zdeno 23.06.2011 14:35:30

vsak uvidime, jak to dopadne, prax ukaze vsechny chyby. pokud to bude stacit, budu jen rad.

Reagovať

Pridať nový komentár