Railnet

Pozvánka na úzkorozchodnú zubačku - Schneebergbahn

Úzkorozchodky | Daniel Martanovič, 17. 04. 2009 (11683 zhliadnutí)

Sneh už pomaly opadáva, teploty stúpajú a kto by sa chcel aj tak ísť ochladiť, mám tip. Je to len toť: "Co by kostelníkův syn třikrát kamenem hodil", ako sa hovorí v jednej rozprávke. T.j. od Bratislavy autom cca 1,5h. Mestečko Puchberg am Schneeberg. Kde začína stúpať úzkorozchodná zubačka do výšky 1900 m.n.m. Kto tam raz bol určite sa vráti. Na kopci Schneeberg som bol asi 6x. A určite, ak budem môcť, ešte pôjdem. Jeden z našich výletov bol ako ináč, aj železničiarsky.

Do mestečka Puchberg am Schneeberg sme cestovali autom. Po diaľnici cez Viedeň a Viedenské Nové mesto (Wiener Neustadt). Z odbočky za Novým mestom priamo smerom na Puchberg. Železničná stanica sa nachádza priamo v centre mesta a nieje ju možné netrafiť.

Trať je dlhá 9.7km a používa rozchod 1000mm s Abtovou ozubnicou. (link na Slovenskú Wiki). Železnica zdoláva prevýšenie okolo 1200m. Trať bola postavená na základe požiadaviek rozmachu turistiky v druhej polovici 19. storočia. A teda v roku 1897 sa otvára nové železničné spojenie medzi Wiener Neustadt - Puchberg (normálne rozchodná trať) a Puchberg - Hochschneeberg (úzka 1000mm).

Aj dnes je oblasť Schneebergu veľmi obľúbená výletná destinácia, nie len vysokohorskcých turistov. A preto keď si kupujete lístok je nutné dodržať časovú miestenku, lebo do ďalšieho vlaku sa určite nedostanete - nebude kam. Lístky a iné informácie je vhodné zaistiť si na web stránke http://www.schneebergbahn.at/front/ .


Naša výprava = nenáročná železničiarska turistika --> Matky s deťmi a ja (fotograf)


Schneeberg je označenie celého masívu. Vrchol sa vola Klosterwappen (2076 mnm)  Na fotke možno ani nie je. Najvyšší vrchol nad kotlom v pravo je Keiserstein (2061 mnm). Náš cieľ je tentokrát Hochschneegerg (1796 mnm). Na fotke je presne nad ľavou prednou lampou . Je tam vidieť taká vežička (nie je to digitálna špina), čo je kaplnka Elisabethkirchlein venovaná našej cisárovnej Sisi.


Aj dnes je možné zažiť cestu parnou zubačkou - len si treba skutočne kúpiť časovú miestenku = aj keď je asi 2x drahšia ako dieselový salamander, rýchlo sa míňajú.


My sme išli štandartom... Vyzerá z vonku dobre, ale vo vnútri je to tak ako púťová atrakcia. Dve miesta na sedenie sú také decké miesta na sedenie - opäť dôvod na silné lakte a vyhádanie si miesta - najmä pri jazde späť.


Výhľady stoja za to.


Do keľu. Toto vyšlapať pešo by sa mi nechcelo. Hore je vidieť kaplnku venovanú Sisi - za ňou je konečná stanička.


Aj drevorubači to majú po koľajách, alebo náhrada za lokomotívu?


Na trati sú dve "Telgártske" slučky.


Už sme hore.


Hotel alebo horská chata? Pred 100 rokmi by ste tu našli opalovať sa tú najlepšiu Viedenskú smotánku.


Vzadu v pravo je mestečko Puchberg, od kiaľ sme vyšli. V popredí je dedinka Schneebergdorfl, z ktorej vychádzajú turistické cesty sem na chatu.


Pozor, už ide, deti kde ste? Treba sa začať tlačiť do radu - aspoň po vzore Českých aj tu prítomných turistov.


Po výlete treba oddych. Jazierko v strede mestečka pri železničnej stanici.

Na záver by som Vám rád dal do pozornosti web linku na historické fotografie z tejto a inej úzkorozchodnej železnice v Rakúsku. - http://drehscheibe-online.ist-im-web.de/forum/read.php?17,1185939,1185939#msg-1185939. Tieto fotografie sú z liniek na stránke fóra: http://drehscheibe-online.ist-im-web.de/forum/read.php?17,3745737

Peknú prechádzku

Váš

DanoM

[Akt. známka: 0,40 / Počet hlasov: 5] -      + 

Pridať nový komentár

ondro 21.04.2009 11:25:12

rozhodne suhlasim s danom. ja som tam bol este v case, ked sa o dieseloch nikomu ani nesnivalo a jazdila tam len para. trvalo jej to cosi cez 2 hod. (dnes je to dieselom za polovicu casu), ale stalo to za to. kto chce turistikovat, moznosti ma mnoho, dokonca sa da aj celkom dobre bludit, najma, ked clovek v suti strati znacku a hodinu sa hrabe systemom dva kroky hore, pol metra dole, niekedy ani tem krok hore a frrr dole... a potom zisti, ze chodnik vedie asi 200m pod nim. hahahahaha.

Reagovať

Durka 19.10.2013 20:27:50

článok pekný, len ten pravopis...

Milý Dano! S potešením som si prečítala Tvoj článok o výlete v masíve Schneebergu. Keďže sme to tiež absolvovali, tak som si pripomenula, ako tam bolo pekne a že peniaze, ktoré sme dali za lístky na zubačku, neboli márne vyhodené. My sme síce dolu išli ako jediní peši, ale to bol len bonus navyše. Ak by som Ti ale mohla poradiť, daj si pri písaní trochu viac záležať na pravopise - slová viedenských- malé v, 360-stupňový - s pomlčkou, nie je - osobitne, slovenská Wiki - malé s, nielen - spolu, a preto, keď si kupujete - čiarka, vpravo - spolu, detské - nie decké, do kelu - nie keľu, vyšľapať - nie vyšlapať, "telgárske" - bez T, opaľovať sa - nie opalovať sa, viedenská smotánka - nie s V, vpravo - spolu, odkiaľ - nie od kiaľ, deti, kde ste? - s čiarkou, českých turistov - s malým č, nie Č. Prepáč, ale musela som Ti to napísať. Prajem Ti veľa ďalších turistických úspechov a teším sa na ďalšie články od Teba. Ostávam s pozdravom Durka

Reagovať

Medu@ 17.10.2018 08:40:58

Odpoveď pre Durka...

Ty teľa učitelské, je to turista, nie riaditeľ gymnázia...
Dúfam, že som to napísal podľa tvojich predstáv!

Reagovať

Pridať nový komentár