Railnet

Článok na Sobotu: Karimatka

Modelovanie | Daniel Martanovič, 01. 03. 2008 (7673 zhliadnutí)
Nie nebojte sa, nebudeme cvičiť. To tak ešte. Toto je návod ako možno tento zaujímavý materiál upotrebiť aj v našom modelárskom svete.
A čom teda budeme tu písať a fotiť? Pôjde o prepravné zariadenia na čokolvek - teda presne povedané na naše modely a ovládače. Ďalej sa dočítate:
 1. Prepravný kufrík na modely
 2. Prepravný box na ovládače DCC
 3. Prepravný kufrík na modely - typ JUNIOR v1
 4. Prepravná škatuľa na modely - typ JUNIOR v2

Prepravný kufrík na modely

Samozrejme tento článok nemá byť ani voľným prekladom článku kolegu Dana Buchtelu so sekcie N klubu Zababov. Kde veľmi pekne popisuje použitie karimatky na vytorenie prenosného kufríku pre modely. Iste keď som sa stával členom klubu Zababov, veľmi ma "tie" kufríky zaujali, ale jeho stavbu som započal aj z iného dôvodu:
 • No mal som v tom čase ešte vlakodrom (teda nie je to mať taký kufrík len potreba modulákov) a skoro každý víkend sme z mojim mladým synom preháňali po ňom vláčiky. No skôr jeho snaha je (aj teraz) vytiahnuť všetko na koľaje čo tato má. A teda vznikne zápcha, ktorá zamedzí preháňať čokolvek. To ešte problém nebol :). Problém nastal keď mamina zavelila "mladý spať a tato upratovať". Nastrkať všetko (a nebolo toho zase až tak veľa) do krabičiek trvalo niekedy skoro 2 hodiny. Lebo krabičky boli všade - z dôvodu ukojenia drahého syna v rýchlosti vybavenia požiadavky na nový kus pre koľajisko.
Čiže kufrík mi nielen:
 1. ochraňuje modely pri preprave,
 2. ale šetrí čas pri upratovaní a
 3. čo je pre mňa najdôležitejšie, ľahko zistím či mi niečo nechýba len letmým pohľadom
Ako som písal v úvode všetko je v článku kolegu Dana Buchtelu so sekcie N klubu Zababov. Rád by som len pridal pár postrehov pre nedočkavých patlošov ako som ja:
 1. Strihať karimatku nožničkami ide, ale výsledok nie je pekný a ostrým nožíkom to ide rovnako rýchlo (len je nutné mať tvrdú podložku - napríklad dlažbu v predsieni).
 2. Pri lepení tavným lepidlom sa mi osvedčilo lepidlo nedávať na úzku časť karimatky (bočnica), ale najprv si nakresliť na karimatku perom kde budú všetky bočnice a lepidlo dávať na podklad a bočnice len pritláčať.
 3. Hrany boxu na chvíľu (pokiaľ lepidlo úplne stvrdne) fixujem špendlíkmi.
 4. Svetlejší materiál je podľa mňa vhodnejší z dôvodu lepšieho prehľadu. Tmavo modrá karimatka (ako je ukázané nižie) nie je na pohľad úplne oku lahodiaca. Na ďalších fotografiách je aj svetlo zelená, ktorá sa mi javí ako lepšia.
Testovanie rozloženia vozového parku pred rozhodnutí ako a kde budú zalepené priečne bočnice.

Obal na ovládače DCC - FRED

S ovládačmi je to úplne podobné ako s modelmi, len sú trochu pevnejšie - iste. Teda teoreticky môžu sa povaľovať aj niekde medzi ostatnými káblami v krabici, či taške. Ale čo ak som nejaký zabudol?, kde je?, neodlomý sa potenciometer keď niekto hodí tašku s káblami na zem? Preto box. Je to jednoduché. Toto je verzia nie do kufríka, ale do škatule špeciálne určeniej pre DCC zariadenia. Ale nie je problém podobne ako pre modely vytvoriť plochu do kufríka. Na kufríkovu plochu sa zmestí 9 FRED-ov aj s káblami.

Prepravný kufrík na modely - typ JUNIOR v1

Áno JUNIOR potrebuje to isté ako má tato. A keď sa ide na dovolenky je nutné vláčik prenášať tiež. Takže nie je nič jednoduchšie.
Podobný kufrík je možné kúpiť asi v skoro každom obchoďáku.

Po otvorení to vo vnútri vyzerá takto. Všetko ako má byť. Ovládač, koľaje a pod koľajami vozový park :)

Všetky vrstvy JUNIOR verzie kufríka.

Prepravná škatuľa na modely - typ JUNIOR v2

Keď začí na byť JUNIOR kufrík malý, je nutné ho nafúknuť. V Baumaxe sme s mladým objavili peknú škatuľu. So zámerom, že do nej dáme aj domčeky a koľaje čo priniesol Ježiško sme ju kúpili. Ďalší nenahraditeľný benefit bol, že mamina prestala frlať, lebo sa všetko dalo upratať do jednej krabice.
Celkový pohľad na krabicu.

Otvorenie a pohľad na horné poschodie.

Detailný pohľad na horné poschodie.

Druhé poschodie s vozovým parkom.

Posledné (alebo prvé) poschodie s koľajnicami.

Ceľkový pohľad na vrstvy.Váš

DanoM
[Akt. známka: 0,17 / Počet hlasov: 6] -      + 

Pridať nový komentár

karol antalík 02.03.2008 15:01:15

prepravný kufrík

ja som si asi pred rokom a pol kúpil v hornbachu alumíniový kufrík, v akcii asi za 500 sk. v tesku mali vo výpredaji karimatky cca. za 50 sk, tak som kúpil tri. potom som si už len musel premyslieť ako budú vyzerať priehradky. narezať z karimatiek príslušné pásy a elektrickou lepiacou pištoľou som to zlepil. je to výborná a jednoduchá zábava. no zrejme je lepšie urobiť to, čo som ja neurobil a to je : vždy si rozložiť veci ktoré tam chcem ukladať a až podľa nich robiť priečky. ja som musel vymýšľať ako tam uložiť čo najviac vecí, keďže som priečky robil podľa rozmerov.

Reagovať

danom 03.03.2008 20:19:27

kufrik = kde kupit?

kufrik, je to "obycajny" kovovoy kufrik. teda ten pre typ senior :) junior kufrik bol kupovany v tescu v hrackarstve. kovovy kufrik sa da kupit v hornbachu a v baumaxe za "stale znizenu cenu", asi tak ako pise karol. ale pozor. ten lacny je o 5mm uzsi ako ten drahy, oooo. hmmm... tie kufre su uplne rovnake, aspon co som pozeral, len maju ine posilnovancie hrany (na prvy pohlad rovnake - ten "lacny" ich nema profilove 3d). takze ked si ich chcete kupit viac - kupte si ich viac hned niekolko, alebo potom chodte do obchodu s metrom a merajte, lebo inak platne nemozete medzi sebou menit. ako som chcel... majte sa. danom

Reagovať

jan batiz 12.03.2008 18:52:15

re: kufrik = uz mam

tak som si dnes urobil radost www.priemyselnytovar.sk/dema.files/detai l.php?obj=20835

Reagovať

jan batiz 01.03.2008 22:45:43

kufor

daniel mohol by si prezradit aky pouzivas kufor a kde sa da zohnat ?

Reagovať

Pridať nový komentár