Railnet

Skláreň (priemysel okolo nás)

Priemysel | Daniel Martanovič, 22. 10. 2007 (17227 zhliadnutí)
Netreba chodiť ďaleko od domova aby sme našli objekt pre modelovanie. Ani v tomto prípade som nezašiel ďalej ako 2 km od domu mojich rodičov. V tejto fotozastávke sa pozrieme na skláreň za Bratislavskou mestskou časťou Dúbravka.

Popis a história

Továreň je postavená v malebnej krajinnej časti Malých karpát priamo pod kopcom Devínska Kobyla medzi už spomenutou Bratislavskou mestskou časťou Dúbravka a Devínskou Novou Vsou. Skláreň bola preslávená výrobou olovnatého skla a sklenných laboratórnych pomôcok. Ach, ale ako nám bolo dobre na smetisku za továrňou (ešte, že to mama nevedela). Nástupom ranného kapitalizmu sa továreň snažila prežiť aj ako výrobca dekoračných sklenných výrobkov ako sú rôzne nádoby pre stolovanie (ocot, olej, ...) až po svietniky rôzneho druhu - rodičia majú doma jednu sklennú parnú lokomotívu, ktorú pravidelne zapaľujeme pri príležitostnom nedeľnom spoločnom obede.

Po útlme výroby najmä neekologických skiel a zrušenia vypúšťania prídavných prvkov ako Pb, S a podobne do juhozápadného vetra smerujúceho na Dúbravku, a aby Dúbravčania si neodvikli od "kvalitného" upravovaného ovzdušia, sa ide v priestoroch továrne budovať "ekologická" asfaltáreň. Toľko krátke historické zastavenie.

Prevádzka vlečky

Vlečka továrne je zaústená do železničnej stanice Devínska nová ves, ktorá je vzdialená približne 5 km. Vlečka je oddelená od ŽSR (ČSD) trati odvratnou vyhýbkou. Na vlečkovej trati operovala rosnička T334 s nepovoleným vstupom na šíru trať - teda aspoň som ju nikdy nevidel inde ako na vlečke. Požadovanú záťaž si vymieňali posunovacie čati vlečky a žsr. DNV v zbernej staničke, ktorá je cca 1 km od žsr. DNV. V tejto skôr vyhybni je (bola) skládka materiálu, dreva, železa a tak. Bol tam portálový žeriav na koľajniciach. Vlečková trať neslúžila len pre skláreň, ale na trati bolo ešte skladisko v pristoroch Štokeravskej vápenky. Dnes ŠPR, v minulosti ako skládka toxického odpadu so petrochemického Bratislavského závodu.

Celková situácia - URL na Google Maps

Detailný pohľad na koľajisko vlečky sklárne - URL na Google Maps

Foto prechádzka

Vstupná brána od parkoviska a autobusovej zastávky
Celkový pohľad na reál z kopca Štokeravskej vápenky
Komíny na doplnenie ovzdušia o "potrebné" látky
Vlečková trať zo žsr. DNV
Koľajová váha pred fabrikou - od DNV
Pohľad do podpalubia
Koľajová váha pred fabrikou - od fabriky
Vyhýbka
Severná brána
Severná brána - strážna búdka
Vľavo depo, vpravo krytá (zastrešená) rampa
Zákruta od južnej brány
Južná brána
Plot areálu
Záhradná búdka ???
[Akt. známka: 2,75 / Počet hlasov: 4] -      + 

K tomuto článku nebol doposiaľ priradený žiadny komentár!

Pridať nový komentár