Railnet

Rendéz 2006 - očami modelára

Akcie | Daniel Martanovič, 21. 09. 2006 (13022 zhliadnutí)

Tohto ročný Rendéz bol premiérou nášho modelového a modulového vláčikového neformáleneho klubu. Podarilo sa nám zabezpečiť možnosť umiestniť do starého chladiarenského vagóna naše snaženie a predviesť ho odbornej aj neodbornej verejnosti.

Chladiarenksy voz


Náš vagón ako ho vidieť na koľaji v depe na Rendézivýkres verzie bez búdky, verzia s búdkou („naša“) má o cca 1m kratší nákladový priestorPôdorys vozňa (vnútorný priestor), brzdárska búdka nemá prepojenie s interiérom

Upratovcanie vagóna

V pondelok 14.08.2006 od 18:00 do 21:00 vypratali v zložení Marian Paulini, Vraťo Vingálik a Robo Hrdý vozeň a nahrubo vyzametali. V utorok 15.08.2006 sa uskutočnila strastiplná akcia odvozu materiálu z vozňa Aviou do Prašníka. Na tejto akcii sa zúčastnil majiteľ odvážaných vecí a Avie p.Kavčiak a ako šofér Marian Paulini – výsledok bol úspešný odvoz vecí a odstavenie nepojazdnej Avie s porúchaným palivovým čerpadlom v Piešťanoch (cesta späť išla na etapy – ručné natiahnutie paliva, prejazd cca 2 – 3 km podľa členitosti terénu, zdochnutie motora, natiahnutie paliva....) Ale ešte že sme sa doplazili aspoň do Piešťan a chytili posledný spoj do Bratislavy :).

Ďalej chlapci vystriekali vagón WAP-kou, doplnili časť chýbajúcej polystyrénovej izolácie, obložili steny (pôvodné hliníkové obloženie stien ukradli šroťáci), zaviedli do vozňa osvetlenie a zásuvky 220V a urobili schodíky na vstup do vozňa.

Layout

Po dlhých nespavých nociach (Joža) a jednom večeri sme (ja z Jožom) dali dokopy návrh, ktorý vcelku vyhovoval potrebám a možnostiam (dostupným modulom). Na návrh sme použili free SW XtrkCAD, do ktorého Jožo "zakomponoval" všetky existujúce moduly:


Keďže vagón nie je nafukovací a na počasie sme sa nehceli spoliehať, musel layout splnat "tvrde" poziadavky. Jedine co sa Jozovi stale nezdalo, ze nemame odbocku. Ale kam by sme ju dali.

Tažke máme dve koncové stanice, jednu vyhýbňu s odbočkou do bane. Na to, že to bude prvý krát čo samostatne niečo robíme celkom som spokojný.

Hlavná trať: [Lozorno]-[Stratená Dolina]-[zastávka Horná Štubaňa]-[Tomášov]
a odbočná trať: [Stratená Dolina]-[Baňa Jana]

Stavba

So stavbou sme začali už v Piatok 1.9.2006 ráno. Postaviť moduly na nohy a ich zapojenie nebolo problém. Najskôr bola urobená skúška škúšobnou DC lokomotívou zo starter setu BR81 (samozrejme mojou) a príslušne sa vyčistili kolaje. DCC chodilo na prvý krát. Len sme museli čakat na strateného Peťa Meszároša, ako hlavného MiniBox-Keepera.

Rozbalovanie modulov Zakladny obluk uz je OK Peter sitkuje ako o zavod Uprava modulu pre držiak DCC
Držiak na DCC Preražanie štôlne pod stanicou pre výstuž riečneho tunelu

Jazdenie

Jazdenie pozostávalo z bohatého vozového parku -> čo dom dal. Grafikon nebol žiaden, išlo v prvom rade aby sme ukázali verejnosti, ze toto sa dá robiť a netreba mať doma velký vlakodrom a ani to nemusí stáť veľa peňazí.

St. Lozorno Odchod zrýcheného osobného vlaku Príchod do st. Tomášov zast. Stratená Dolina s odbočkou do bane
Posunovalo sa v st. Tomášov .. a aj v st. Lozorne

Modelovanie

Tak v tejto oblasti bol zaznamenaný najväčší úspech. Zazelenili sme čo sa dalo, t.j. už takmer všetko je v dobe zelenej stepy a Vraťovi sme pomohli so zaštrkovaním jedného modulu. Pavúk nám ukázal ako sa dobre robí pôda (podklad pod zelený posyp - tráva a iné) z nastrúhanej nepálenej tehly. Peter Fábry si zasytkoval - vyrábal posypový štrk Pavúkovou metodou z čoho sa len dalo. Veľká vďaka za to.

DCC

Jožo s 2x Peťom (Mezsáros, Fábry) sa zabávali v meraní DCC loconetu a sledovaní packetov. Závery boli rôzne, diskusia búrlivá. Celkovo ale je to jasné - Minibox je použiteľný, SpaxBooster bude treba asi opraviť (loko s Lenz Gold dekodérom robí zaujímavú činnosť - nezastavuje keď treba) a čo je dôležité ovládací FRED pôjde vyrobiť vlastný na báze starého, ale s úpravami, ktoré nemecký kolegovia ohlasujú už príliš dlho.

Čo na záver?

No určite sme si to všetci užili, a nechcelo sa nám oddísť. Ale zbaliť sme sa museli pred zotmením, aby sme sa vedeli s autami vyklučkovať cez kolajisko Rendézu. Najbližšie sa stretneme 17.11.2006 v jednej školskej telocvični pri Žiline.

Návšteva z minulosti. Balíme.

Váš

DanoM
[Akt. známka: 0,09 / Počet hlasov: 11] -      + 

K tomuto článku nebol doposiaľ priradený žiadny komentár!

Pridať nový komentár