Railnet

Mechanická predzvesť do šachty - IV. diel

Modelovanie | Boris Pecháň, 04. 01. 2017 (10139 zhliadnutí)

  Pri úspešnej realizácií vchodového jednoramenného návestidla som sa rozhodol pokračovať vývojom ďalšieho typu návestidla a to predzvesti. Predzvesť je žel. návestidlo postavené pred hlavným návestidlom upozorňujúce, aká návesť je na hlavnom návestidle. Toto návestidlo konštrukčne vychádza z predchádzajúceho a sú použité väčšinou tie isté komponenty pre umiestnenie do šachty 20x20mm.

 

 Rozdiely pri realizácií návestidla, ktoré bolo potrebné doriešiť boli:  

  • iný betónový podstavec pod návestidlo, iný spôsob uchytenia stožiara
  • výroba samotného návestidla zo stavebnice, nezohnal som hotové
  • zmena kódu v ATTiny, z dôvodu opačnej logiky ovládania

Zapojenie konektora RJ12 je uvedené v tabuľke

Z nej vyplýva, že predzvesť môžeme priamo prepojiť s vchodovým návestidlom cez káblovú rozdvojku. Kedže sa mi nepodarilo zohnať už hotovú predzvesť, mal som už dlhšiu dobu odloženú stavebnicu mechanickej predzvesti od DK-Model.

 

 Je to leptaná mosadzná stavebnica. Skalpelom som si opatrne povyrezával diely, ktoré som hneď aj pilníkom začistil. Na pákovanie týchto stavebníc používam cínovú pastu a plynovú pájkovačku. Malé množstvo cínovej pasty ešte zmiešam s tekutinou Razant, ktorá pomáha prilnavosti cínu a po dlhšom čase skladovania, zvyčajne po 6 mesiacoch, keď zvykne pasta aj v chladničke vytuhnúť dá sa aj naďalej týmto spôsobom používať.  Pastu som kúpil cez e-shop Ebay.

Touto cínovou zmesou sa dajú spájať aj drobné diely, bez toho aby sa znečistili prebytočným cínom, ktorý potom treba pracne čistiť. Na otvory som naniesol malé množstvo pasty, priložil druhý diel a prehrial plynovou pájkovačkou, kedy dojde spojeniu oboch dielov. Razant sa sám odparí.

  

Po zostavení stožiara, som postupoval zmontovaním výstražného terčíka.

Z držiaka terčíka som odstránil dve podlozky a zostávajúce diely som poohýbal.

 

Zostávajúce podložky som potom využil na osku okolo ktorej sa terčík otáča. Ako osku som použil mosadzný drôt  0,4mm presahujúci z každej strany držiak terčíka o 1mm. Na jeden koniec osky som podložku prispájkoval. Druhý koniec osky som nechal volný, ešte sa budu všetky časti povrchovo upravovať. 

 

Ďalej som naohýbal tienidlo svetelnej návesti a skusil ho pomocou osky pripevniť na stožiar.

potom som si prichystal diely ovládacieho ramena aj so závažím. Diely závažia som si správnym spôsobom poohýbal, styčné plochy natrel cínovou pastou a kliešťami pritlačil spolu.

 

Diely som potom navliekol na vrták 0,5mm a prehrial plynovou pákovačkou. Na obrázku je vidno stopy po cíne aj z druhej strany držiaka ramena, ktoré vznilkli po predchádzajúcom opačnom namontovaní držiaka :-) Tým boli všetky diely nachystané a mohol som si odskúšať činnosť návestidla pred jeho povrchovou úpravou.

Ako vyzerá mechanická časť v skutočnosti, je vidno na následujúcich obrázkoch.

 Po odskúšaní funkčnosti som návestidlo rozmontoval a namočil do vlažnej saponátovej vody aby som diely zbavil zbytkov chemikálií po pajkovaní. Po vyschnutí som diely opieskoval. Na obrázku je vidno rozdiel medzi stožiarmi po opieskovani jedného z nich. Potom som vsetky diely nastriekal základnou farbou a potom svetlo šedou Agamou.

 

Postupom času sa svetelné návestenie na mechanických návestidlách rušilo

, ale ja som ho tam chcel mať. Lampáš som si vyrobil z mosadznej trubky 2,0mm a SMD bielej LED 0806.  LED som zvonku prilepil sekudovým lepidlom a potom som otvor vyplnil epoxydom.

 

Trubička sa mi zdala nakoniec moc hrubostenná a požil som 2,5mm mosadzný nit, ktorý má omnoho tenšie steny. Lampáš som potom prilepil sekundovým lepidlom na stožiar a natrel na čierno, Vodiče šedou.

Potom som návestidlo zložil. Na volné konce osiek navliekol vyššie spomenuté podložky a konce osiek rozmačkol kliešťami.  Na terčík som nalepil z priloženého aršíku vystrihnutú žltú nálepku a na plechovú tabuľu, symbol poslednej predzvesti.

 K stavebnici sú pribalené aj farebné filre, ktoré som na tienidlo prilepil sekundovým lepidlom. Po zapnutí LED som ale zistil, že som použil bielu LED viacej do modra, takže svetlo cez filtre dáva úple iné farby ako vidno aj na fotke :-) Žltá je biela a zelená nie je tiež úplne zelená. ak som lampáš spredu zamazal čiastočne červenou fixou, tak sa podanie farieb mierne zlepšilo.  Ovládanie mechaniky je použité z jenoramenného návestidla popísané v predchádzajúcom diely, len bola zmenená logika smeru ovládania, opačne oproti jednoramnennému.

 Ďalšia zmena bola ešte v použitom tiahle. Predtým som použil tiahlo z gitarovej struny "g" ale tá sa mi nakoniec zdala moc tuhá a bál som sa, že pri nastavovaní dĺžky tiahla sa môže poškodiť mechanika návestidla, objavil som drôt z materálu Neusilber NSR03. Tuhosť mi pripadá akurát medzi mäkkým mosadzným drôtom a tvrdým kaleným gitarovým. Do betónového podstavca som vyvŕtal diery pre stožiar, tiahlo a vodiče pre LED, ktoré som pripájkoval na kolíky pre LED. Pred stožiar príde ešte umiestniť symbol typu predzvesti.

Mechanicka predzvesť pred odbočkou Obora, použitá na stretnutí v Bernolákove 2016 spestrila trať.

 

 Boco

 

[Akt. známka: 0,20 / Počet hlasov: 10] -      + 

Pridať nový komentár

marian_r 04.01.2017 15:42:09

čistenie po spájkovaní

Odporúčam kyselinu citrónovú.

Reagovať

Pridať nový komentár