Railnet

T334.002 v mierke TT - Digitalizácia

Digitalizácia LOKO | Daniel Martanovič, 04. 11. 2012 (15539 zhliadnutí)

Do podobných lokotraktorov som zamilovaný. Preto som očakával tento model od prvej chvíle ako výrobca ohlásil, že pripravuje úplne prepracovaný nový model V36 (T334). Keď prišla krabička bol som nad mieru spokojný - vyvahadlované kolesá, osvetlenie modelu, jemné prevedenie. Nečudo, že som ihneď chcel dať do vnútra DCC dekóder a prebehnúť ho.

Toto mala byť ľahká úloha, tak na 10 sekúnd. Podľa popisu modelu má obsahovať konektor na pripojenie DCC podľa NEM. Všetko je tak, ale aj inak.

Otvorenie modelu

Prvé čo ma napadlo, bolo vytiahnuť kabínu smerom hore ako je naznačené šipkou. Kabína je zasunutá v koľajničkách hlavnej kasne.

V kabíne je kryt zo závažia, kde asi bude (a je) miesto pre DCC dekóder. Ale tento kryt nejde ešte vybrať.

Hlavnú kasňu je potrebné ako pri pôvodnom BTTB modely vytiahnúť postrčením za západky. Keďže tento model je oproti pôvodnému BTTB aj precíznejšie urobený, tak je aj cintľavejší. T.j. dávajte si veľký pozor. Najmä rám lokomotívy je veľmi mäkký.

Konečne, závažie už je voľné a pôjde vybrať.

Vloženie dekóderu

Potiaľto by to bolo všetko v poriadku. Ale keď som pozrel do otvoru kde mal byť umiestnený dekóder a ešte aj s konektorom NEM tak som zapochyboval, či taký vôbec existuje. Skúsil som ZIMO aj TRAN. Ale buď som nevedel tam dekóder vložiť, alebo poskladať mašinu opäť späť.

Nakoniec som sa rozhodol o medzi postup. Na dekóder som naletoval konektor. Dĺžku drátikov som zvolil cca 1 cm, aby som mohol dekóder vložiť šikmo ako je vidieť na fotografii. Nie je to ideál, ale funguje to.

Záver

Rád by som tu pripomenul, že použitý dekóder TRAN nie je pre túto mašinku ideálny. Teda fabrické základné nastevenie dekódera je pre použitý motor úplne mimo. Ale po kratšom hodinovom testovaní rôzneho nastavenia CV som zistil, že je potrebné nastaviť inú frekvenciu pre riadenie motora. Trochu som sa pohral aj s nastavením CV pre P a I regulátor. Pokusne som skúšal použiť aj ZIMO dekóder a s ním mašinka išla úplne bez problémov - aj so základným nastavením. Ale nezmestil sa mi do otvoru.

Ak máte iné skúsenosti sem s nimi.

Ďakujem

Váš

DanoM

[Akt. známka: 0,33 / Počet hlasov: 6] -      + 

Pridať nový komentár

OMEGA 08.11.2012 09:12:00

Dano,
vďaka za informáciu. Mal som predstavu, že tam stačí dekóder zasunúť a mašinka fičí. Ako som sa dozvedel, bude to trochu inak.
Aj tu sa ukázalo, ako je dôležité informovať kolegov modelárov o každej "drobnosti" okolo modelov.
Ešte raz vďaka za návod.

Reagovať

PajaSP 13.11.2012 14:14:51

decoder

Ahoj,decoder patří nahoru na závaží (pod kryt motoru)odkud jsi vyndal to malé závaží a do kulaté díry patří repro,už si nejsem jistej asi průměr 12 mm bez ozvučnice - a to je problém,páč to moc nahlas nehraje,musí se to po repro asi silikonem zalepit aby to nemělo akustický zkrat.

Reagovať

dano 14.11.2012 12:09:13

Re: decoder

Ahoj Pajo,

cize to "Z" zavazie tam nema vobec byt? Ano potom by sa tam vosiel aj zvukoder na dratikoch s konektorom, to mozem urobit. Dakujem za typ. :) Co sa tyka reproduktoru, ano vzdy musi byt umiestneny tak aby nebol zvukovy skrat. Cize je nutne urobit malu bednicku.

DanoM

Reagovať

jarda 28.11.2012 00:18:34

Já jsme tam dostal Kuehn N045 6 PIN. Zadní světla je potřebné vyndat a trochu zkrátik drátěné PIN, aby dekodér maximálně zapadl do patice. Poté se světla dají zpět. Přetáhnout kastli zpět je náročné, trochu to drhne. Ale jinak jízda v pohodě s továrním nastavením dekodéru. Možná ještě lepší by byl Lenz miniGold, je o trošku kratší, ale ten jsem neměl. :-)

Reagovať

AlaTT 31.05.2013 18:04:15

Gold mini

Gold mini se zkrácenými nožkami tam má ještě rezervu... Takže doporučuji tento.

Reagovať

Pridať nový komentár