Railnet

Modellbau Vienna 2013

Čo bolo | Daniel Martanovič, 26. 10. 2013 (6536 zhliadnutí)

Každý rok o tomto čase (koniec októbra) sa koná na Viedenskom výstavisku akcia s názvom Modellbau. Aj tento rok sme sa s Tomixom a kamarátmi tam vybrali. Úroveň akcie je vždy veľmi otázna, zažili sme vynikajúce roky v dvoch preplnených halách. Posledné roky úroveň kolísa a už tam začína byť na oko stále to isté. Preto som tento rok tam išiel za určitým cieľom, nevedel som ale či to ulovím...

 

Ale najskôr nakuknime do výstaviska. Hneď na úvod sme zablúdili do stánku modelov prihlásených do súťaže. Nad niektorými sme si "pohýkali", nad inými nie. Ale keď som si prečítal, že to robil 12 ročný mladík, tak som si pohýkal tiež .

Je jasné, že je tu vieď všeličo:

 1. Od výstavných stánkov výrobcov, ktoré sú lepšie a slabšie. Porovnaním, napr. s fotografiami s podobným veľtrhom v Norinberku, sú skôr tie slabšie.
 2. Ďalej je tu možné nájsť rôznych šmelinárov a vetešníkov, ale aj stánky s rôznym užitočným náradím - lupy s podsvetlením (asi 20 verzií), rôzny chirurgický materiál vhodný aj na modelovanie, pájkovacie pasty (SnAg) v injekčných striekačkách atď, atď... V tejto kategórii nemôžem nespomenúť obchod Fohrmann, kde môžete kúpiť ohýbačky na lepty, sťahovačky koliesok a rôzne nutné potreby pre modelovanie.
 3. a asi cca 50% plochy je venovaná rôznym ukážkam:
  • autodráhy
  • autodromy, tankodromy
  • bazén pre lode a ponorky
  • klietka na lietanie s vrtuľníkmi a lietadlami
  • a samozrejme aj miesto na vlakodromy a modulovky všetkých veľkostí - od Z po II.

A je tu k videniu aj LEGO...


Pracovníci, počas stavania takého veľkého mesta, nemali čas sa ani ísť... A teraz musia stáť pekne v rade a čakať.

a koľajiská...


TT vlakodrom vedľa stánku Tillig patril "miestnemu" CVČ. Bolo sa na čo pozerať, bolo patrične vlakodromovo prepchaté zatáčkami a zbytočnými mostami. Ale veľmi slušnej úrovne, nepôsobilo dopatlané a ani strojovo vyrobené na zakázku.


Moja súčasná srdcovka - úzkorozchodné trate. Tu je v zastúpení H0e. Veľmi slušná modulovka, krásnej kvality. Len škoda, že na analóg. Celá prevádzka bola aj s telefónmi, ale inak si posielali vlaky medzi stanicami, nerozumiem načo mali medzistaničné moduly.
Apropo, mašinka idúca dozadu sa práve doslova zasekla na vstupnom úseku do stanice. Za prvým kolieskom je vidieť prepílená koľaj. To zaseknutie bol výborný okamih na fotografovanie. Inak veľká škoda toho.


Koncová stanička modulovky H0e.


Detail rampy na vjazdovom zhlaví. Veľmi sa mi páčilo, že na moduloch bol "život". Neboli prázdne.
 


Vjazdový modul do stanice mal aj kúpalisko.


Medzistaničný modul.


Druhá stanička. Tu som čakal na zaseknutie manipulačného vlaku.


A tu je.


H0e pokračovalo ďalej, chválim, pekne spracované.


A tu sme už tuším v mierke II. Z vodného žeriava tečie skutočná voda. Na konci BR80 je trošku vidieť biela hadička na odvod vody späť.


Tieto veľké mierky sú krása, jednu takú by som si domov prial. Asi napíšem ježíškovi. Problém je, že ani táto malá para sa mi do kufríka kde mám cca 30 vozov v TT nezmestí. Tak asi ostanem zatiaľ pri fotografiách.


A už sme pri H0 moduloch združenia Eurotrack.

Zastavujeme sa u vitriniek bojových vozidiel najmä v mierke 1:35. Tu by som mohol mladého nechať aj celý deň.


Áno, boli na "videnie" aj iné mierky .


Toto bolo v 1:87


A toto v 1:35, super. Páči sa mi.


Táto krásavica mala na dĺžku skoro 2m... Takú pracholapku by som doma teda nechcel mať.

A poďme opäť vláčikovať. Keď sa už blíži zima, trochu prípravy.

Nasledujúce moduly v princípe neboli ničím zaujímavé, ale vrátil som sa trochu späť a pochopil. Išlo asi o 4 moduly na rozhraní RR s dvojkoľajnou traťou, kde popri trati išla turistická cesta - skôr náučný chodník. Tento chodník spájal staré obranné opevnenia, zákopy a strielne. Po chodníku išlo niekoľko turistov, niektorý boli naaranžovaný aj pri prehliadke ruín.


Už skoro neviditeľná úzka z prekládky smerujúca do bunkra (muničného ?).


A opäť H0e. Do úzkej som sa zaľubil.

A asi najkrajši vlakodrom bol v stánku BRAWA. Bol to klasický vlakodrom - krtkove diery. Ale s veľkým citom, čiže vôbec to nekričalo prepchato. Plocha bola predelaná v jednej tretine veľkou riekou, čo krásne otvorilo možnosti. Páči sa mi, že architekt nedal všade len skaly, ale zvolil vinohradnícku tématiku.

A čo som ulovil? Už dlho som poškuľoval na stránkach H0fine po "skutočných" prestavníkoch na výmeny. Hneď som 5 kúskov zobral, ešte neviem či ich dám do pekla, alebo počkajú kým postavím niečo nové.

Váš

DanoM

[Akt. známka: 0,75 / Počet hlasov: 8] -      + 

Pridať nový komentár

eminem 20.01.2014 15:28:09

Siemens 2014

chlapi, poprosím Vás, tento rok nebude akcia SIEMENS-???.....ďakujem

Reagovať

dano 23.01.2014 15:49:15

Re: Siemens 2014

Ahoj, za mna mozem povedat, ze nie. Je to skoda, ale organizovat kolotoce pre deti nie je jednoduche. Bolo to komfortne prostredie v papuckach. Ale v tom rozsahu ako to byvalo sme to uz nevedeli udrzat. DanoM

Reagovať

Pridať nový komentár