V článku som ukázal realizáciu univerzálneho žolíka, vtedy ešte len s myšlienkou ho doplniť o šachtu pre návestidlo. Žolík sa na poslednom Siemense celkom osvedčil a zhotovil som druhý kus do páru, tentokrát už teda aj s návestnou šachtou. Dve šachty na jednom žolíku sú zbytočné, nie je totiž problém žolík pri montáži orientovať tak, aby bol otvor pre návestidlo na požadovanej strane.
Mal som teraz k dispozícii tenšie čelá než minule. Tento, na prvý pohľad nepodstatný rozdiel voči prvej verzii, sa ukázal ako veľmi užitočný, pretože som do podvozku žolíka opäť umiestnil 4 kusy pozemkov a ešte aj šachtu. Celý modul má stále dĺžku 20cm. Styrodurové koľajové teleso o výške 40mm s 2mm korkom ostalo v pôvodnom znení. Dôležité je pri lepení udržať rovinnosť koľaje medzi čelami bez ohľadu na možný priehyb hornej dosky, ktorá nie je zafrézovaná v tenkom čele.
Koľaje na čelá upevňujem pomocou pražcov. Pražce lepím obvykle epoxidom a koľaj o korok chemoprénom. Počas schnutia lepidiel (presnejšie schnutia chemoprénu a vytvrdzovania epoxidu) používam hliníkový hranol s prierezom 12x12, ktorý ustriehne rovinnosť položenej koľaje medzi čelami (a vytvára vlastne aj miernu záťaž). Hranol používam na rovnú koľaj vždy – čiže nielen vtedy, ak používam flexi pražce tam, kde by sa hodili rovné.
Podrobnejšie info o šachtách pre návestidlá nájdete v Danovom článku. Podľa rozmerov tam uvedených a odstupu návestidla od koľaje som pre šachtu vypílil otvor v hornej doske a upravil jeden stredný styrodurový pás, ktorý je v mieste otvoru vyložený povrchom z HPSky, aby bol mäkší styrodur viac chránený. Stredné pásy som lepil tak, že boli obložené pozemkami, aby teda boli naozaj v strede. Podobne aj lôžko z HPS schlo pri zasunutom drevenom kolíku s rozmermi 20x30mm.
Dano vo svojom šachtovom článku spomína dlhú dodaciu lehotu hotovej šachty, tak som si ju vyrobil, hoci neskôr som ju na porovnanie aj získal. Pôvodnú verziu na výrobu šachty som si dovolil zjednodušiť pre domácu výrobu na kolene. Potrebný vnútorný rozmer šachty kvôli rozmerom podstavca návestidla je „kúsok“ viac než 20x30mm („kúsok“ viac kvôli tomu, aby návestidlo nešlo do šachty príliš natesno). Strana rovnobežná s upevňovacou skrutkou presný rozmer nepotrebuje, tento rozmer sa môže hýbať podľa dĺžky upevňovacej skrutky od asi 35mm až po asi 50mm. Druhý požadovaný rozmer je však „kúsok“ nad 30mm. Tu ideálne vyhovuje vonkajší rozmer 35mm pri hrúbke steny 2mm, potom bude „kúsok“ veľký práve 1mm. V hliníkovom obchode som preto zakúpil profil 35x35mm.
Na ďalšom obrázku je zámer a po ňom skutočnosť. Červená je krídlová skrutka, modré je prinitovaná matica v tele žltej šachty, zeleným je označený pružný tenký plast, ktorý bude skrutkou pritlačený na hnedý drevený podstavec návestidla. Namiesto modrej matice je možné použiť aj závit priamo v žltej šachte ako som nakoniec urobil ja. Vzhľadom na minimálne namáhanie nepredpokladám skoré strhanie závitu v hliníkovom profile, ale však uvidíme. Šachta bude o dno modulu prilepená, pre istotu som ju doplnil drevenými hranolčekmi po bokoch na lepšie upevnenie. Plánovanú výšku 80mm som vzhľadom na nízku vzdialenosť dna od hornej dosky musel skrátiť asi na 50mm, aby šachta nepretŕčala dno – táto výška je však dostatočná pre upevnenie návestidla. Krídlovú skrutku som neskôr skrátil, bola zbytočne dlhá.
Čerstvo zalepená šachta, pre istotu už aj s hliníkovým telesom návestidla pre kontrolu umiestnenia.
Urobil som 12 kusov pozemkov pre všetky možné kombinácie žolíkovaných rozhraní. Určité nerovnosti som letovačkou urobil aj na RR dieloch, povrch som potom nahrubo ošmirgľoval, aby som odstránil styrodurové škvarky a pôvodný mrežovaný povrch. Natrafil som v stavebninách mimochodom na sivý styrodur, čo je rozumná podkladová farba, netreba ju väčšinou tak dôkladne maskovať ako bielu alebo žltú.
Žolík som zazelenil Purexom. Nevyzerá to síce tak dobre ako foliáže, ale oproti nim je to podstatne rozumnejší pomer cena/výkon na povrch, ktorý sa zo škatule nedostane na svetlo aj počas niekoľkých rokov a na „lepšie“ moduly ho aj tak obvykle nevyužijem. Kombinoval som asi 4 odtiene/veľkosti zelenej. Hrubšia vrstva či zhluk sa tvári ako krík, tenšia ako nižšia vegetácia, miestami som pridal v aj flokovaciu žltú slamu. Po zaschnutí lepidla som povrch niekoľkokrát prestriekal supermarketovým lakom v spreji. Koľaj bola prekrytá, aby sa zbytočne lakom nezaniesla.
Okrem 12 pozemkov je potrebné zazeleniť ešte jeden diel. Ak bude žolík len žolíkovať bez návestenia, v šachte bude osadený drevený hranol so zelenou povrchovou úpravou a bude sa snažiť splynúť s okolím.
Nevýhodou univerzálneho žolíka je nutnosť prepravovať pozemky oddelene od modulu, napríklad v škatuli. Na dne modulu mám prilepené 4 magnety, v 4 pozemkoch mám vlepené klince s veľkou hlavičkou, takže žolík pojme 4 pozemky do „podvozku“ (kvôli výške to môžu byť len RR alebo RN). Ďalšie 4 by mohli byť pri preprave osadené hore, avšak stále ešte 4 kusy musia byť skladované/prepravované zvlášť.
Mám krabicu, ktorá pojme práve 8 pozemkov NR a ZR, 4 kusy RR vozím v „podvozku“ žolíka. Ak viem, ako bude žolík použitý pred stretnutím, tak mi to ušetrí prepravu zbytočných pozemkov, ale nie je to zásadná komplikácia.
Dobry den prajem.
Prosim v akych hrubkach mali ten sivý styrodur?
Dakujem
nuz kupoval som len 40mm a skladnik mi ho doniesol, nebol som vnutri v sklade za nim, ze ci aj ine hrubky maju sive.
No a aby sme problematiku Zolikov vycerpali poriadne, pridavam este jeden link na zolik, ktory je univerzalny, bezpozemkovy, sice bez navestidla, ale inak uplne idealny.
http://www.thwoditsch.de/fremo/grossbrunsr ode12/original/DSCN2074.html. Link mi poslal DMA a takuto ideu prezentoval JKI este pred prvym mojim unizolikom.