Railnet

Modell-bau 2011 vo Viedni

Čo bolo | Daniel Martanovič, 30. 10. 2011 (8363 zhliadnutí)

Modellbau Messe je v Rakúsku najvýznamnejšia a najväčšia výstava a veľtrh pre technológiu, hry, koníčky a remeslá. Ako každý rok na výročie republiky ČSR (takto si to hravo zapamätám) aj tento rok od 26. do 30. októbra na ploche 23000m2 vyše 170 firiem a klubov prezentovalo svoje železničné, letecké, automobilové, lodné, podvodné, ... rovnako ako historické, parné, funkčné, z kartónu a či plastikové modely.

Bolo sa na čo pozerať, z tohoto ročného veľetrhu som odchádzal spokojný. Áno, boli sme tam. Už siedmy rok.

Železničné modely

Modulovka EuroTrack HO

Ako prvé, čo nie je možné obísť, keď sme prešli cez vstupné turnikety, bolo modulové koľajisko združenia EuroTrack. Ako nám Jožo vysvetlil, skutočne ide o európske združenie. Z vystavujúcich modulov tu neboli len Rakúšania, ale aj Maďari, Nemci, ba i Francúzsky modelári.

Na prvý pohľad veľmi pekne spracovaná modulovka, niektoré moduly boli skutočne exkluzívne prepracované, iné vyzerajú dobre len na fotke. Čo ma ale zarazilo, že "dokola" jazdilo pár súprav. Opäť nás Jožo poučil. Spoločenstvo EuroTrak je zamerané čisto na vystavovanie. Jazdia na analóg , ale pre potreby len jazdenia 100km/h rýchlosťami to stačí. Pri ďalšom skúmaní a z fotiek je to úplne jasné. Ja by som ich nazval ako klub akvaristov, t.j. nechovajú rybičky ale vláčiky. Navyše tie svoje akváriá si vedia prepojiť. Je to úplne iná modulovka ako sme zvyknutí my v Zababove. Som rád, že my sa hráme aj na dopravu, GVD a náklady.


Veľmi zaujímavý model stanice a prímestských spojok na nákladné vlečky. Modul bol rozdelený do troch sekcií. Prvá bola priemyselná, v strede je spleť spojok umocnený mostami, ktoré v proncípe tvorili len križovanie. Ale tým sa umožňuje skutočné križovanie bez zastavenia vlaku. V závere je osobná stanica. Zaujímavé bolo, že zadné koľaje boli na hranie pre obsluhu a boli ovládané cez DCC.
 


Osobný vlak vychádzajúci s pod mostovej križovatky.


Posledná časť "modulu" s osobnou časťou stanice.


Ukážka priemyslu - s citom. Veľmi pekné.


Typické akvárium EuroTrack. V popredí je dvojkoľajka. Na zvyšku modulu je niečo na hranie, kým v popredí sa samé a bez cieľa preháňajú vlaky.


Opäť podobný koncept. Ale zaujímavo riešený - "priebežná" trať bola oproti stanici vyvýšená cca o 5 cm.


Tento akvarista sa odlišoval aj iným ročným obdobím. Na module nechýbal ani vinič, fungujúci kolotoč, krčma s trochu viac podguráženými ľuďmi. Na rieke, ktorá vyvierala z jaskyne so stalaktytmi, bol aj mlyn, kačky a husy. Husy mali na vode urobený aj domček, ako sa patrí na dobrého hospodára. Hops, zabudol som. Nad jaskyňou na skalách boli aj horolezci.


Rozmazaný točiaci sa kolotoč. Všimnite si na budove je aj popisné číslo... Chodci v meste zanechali v snehu aj stopy.


Stanička bola do detailu vymodelovaná tiež. Rád by som videl vintrínku pána modelára, kde to "doma" vystavuje.


Maďarský modelári s identickým konceptom depa, aké už bolo fotené.


Inak boli tu aj traťové moduly, ale málo. Väčšinou znázorňovali nejakú konkrétnu časť reálneho sveta.


Požiarnici ako živí. Na fotografii je striekajúca voda skoro ako voda. Inak ten krásny oblúk je plastová trubička so svetielkami. Oheň je urobený, jasné že z LED diódy. Dym je skutočný z generátora.


Jeden zo "skryťákov". Pod stanicou je spätná slučka na rýchly obeh súpravy.


Vchodové zhlavie toho istého skryťáku. Na krajoch je klesanie trate do spätnej slučky.


Impozantný most podľa skutočnosti.


Nasledujúce moduly sa mi veľmi páčili. Bolo z nich cítiť život a neboli prepchaté. Tento koncept dediny postavenej nad tunelom je veľmi zaujímavý. Aj puristov, čo neuznávajú tunely na moduloch - lebo ide o krtince, nenechá chladnými.


Ako som povedal, moduly vykazujú veľa života.


Dva zábery na ten istý modul, vľavo.


A v pravo. Tu začínala úzka. Keď som Jožovi povedal, že sa mi ten modul veľmi páči. A on hneď: "A viem prečo. Tá úzka je 1m, čo je v HO vlastne TT ". Že by podvedomie až takto pracovalo?


A nie je to pekné?


4. modul s HOm úzkou.


Posledný záber z EuroTrack modulovky - pohľad do ďalšieho depa s úplne identickým konceptom ako predošlé dva. Tu ale bolo zaujímavé si všimnúť časť "technického múzea", vytvoreného v oblasti vjazdového poľa depa.

Lode a železnica

Prístav a železnica, taký námet bol len jeden a to v sekcii lodnej. Tu bola veľmi fotogenická dioráma práve kombinácie lodného prístavu a železnice v HO.

Veľká "haluz"

Kto nemá miesto na vlakodrom a má vysoký strop v byte, môže si postaviť aj takýto hríbik.

Železnice vo väčších mierkach

Železničné modely neboli len o mierke HO. Aj keď tá je na "západe" asi najrozšírenejšia. Rovnako a možno aj viac, mňa osobne potešili väčšie mierky. A to ani nie tak O, a ani I, ako II. To bola paráda.

Mierka O.


Strohé moduly v mierke O, boli na začiatku vývoja. Aj my sme v minulosti, ale aj teraz jazíme na moduloch bez krajiny, ak je to nové a treba to otestovať.

Mierka I.


Mierka I, bola asi najhoršie pomodelovaná - podľa vzoru vyriešiť, poriešiť.

Mierka II.


Tu to bolo úplne iné kafe. Páni si dali veľmi záležať, ako na detailoch, tak aj na spôsobe prevedenia.


LGB priamo zo starter setu. Ale asi by sme to nerozonali, ak by sme nevedeli.


Spôsob nastriekania, zvýraznenie detailov a patina. Skvelé.


A toto bolo úplne z iného súdka. Mašina celá z mosadze.


Podľa fotografie asi len purista pozná, že ide o model.


Toto je ťažké komentovať.


A na toto by som ani vitrínku doma nemal. Apropo, ako to dvíhajú. Jeden modelár asi ťažko. Krása. A keď ju dali prebehnúť. Ako do filmu.

Niečo z vitriniek

Vo vitrinkách bolo nového vidieť tohoto roku viac ako inokedy. Je vidieť, že technika, materiály a spôsob prevedenia sú opäť ďalej. Neviem prečo, mňa najviac zaujala vojenská technika. A to som pacifista. Nasledujúce 3 fotografie sú v mierke HO.


A toto je už v mierke N, laserom vyrezaný drevený model prístavu s domami a loďami. Chrumkavé.


Asi jediné TT vo vitrínke ROCO. Apropo, TILLIG ako vždy nič moc. Aj prezentované vlakodromy boli ako po minulé roky. Škoda fotiť.

Železnice v mikro mierkach

Mierka 1:220 - Z

Na záver železničného sveta aj niečo so sveta mikro mierok. To, že mierka Z je použiteľná som videl zatiaľ len na obrázkoch. Ale toto. Super. Jazdilo to úplne skvele. Nechápem.


Kto nemá miesto už vôbec, toto je "vitrinka" z obalu na autíčko. Model je v mierke Z.


Modulovka Z-USA. Dokonca mali aj Digitrax DCC ako sa patrí na USA.


Stanica v Z. Nemala viac ako 1,5m. Určite menej.

Lodné a podvodné modely


Model lode s funkčnými žeriavami. Tento ujo, nakladal od lokomitívy, balíky, až po autíčka. Každý z tých žeriavov sa otáčal, nakláňal a navíjal.


Red October. Hmm.

Letecký modelári


Letecký modelári boli zavretý v kleci aby im náhodou uletené medely neohrozili ostatné obecenstvo.

Automobilové modely


Závody driftových áut. Balet, inak by sa to nedalo nazvať. Rád by som vedel, či by to ovládajúci páni dokázali aj v skutočnom aute.


Obecenstvo s otvoreným otvorom pre príjem potravín sledovalo súboj tankov....


... kde inde ako na tankodrome.

Som v očakávaní, čo prinesie ďalší ročník.

Váš

DanoM

[Akt. známka: 0,55 / Počet hlasov: 11] -      + 

K tomuto článku nebol doposiaľ priradený žiadny komentár!

Pridať nový komentár