RomanH ma požiadal či by som mu neposlal schému na moju flokovačku, ktorú som použil na flokovanie mojich modulov. Výsledok ste si mohli všimnúť napr. na na stretnuti v Kokave v stanici Bocovo.
Asi štyri roky dozadu som narazil na jednej nemeckej stránke (neviem ju spätne dohľadať) som našiel návod na jednoduchú flokovačku. Návod na stavbu bol podobného typu ako je tento. Kedže trávnik so zelenými pilinami sa mi nepozdával tak som sa pustil do stavby tejto flokovačky. Materiál je bežný k zohnaniu:
Boky tvoria viečka z nádobky od liekov priem. 45 mm a nakonci plošáku je spodok z tej nádobky.
Trafáky sú priletované do plošáku a vlepené tavným lepidlom do viečka kde je aj napájací konektor a LEDka a vývod uzemnenia.
Nakoľko je plošák 30x210mm až moc jednoduchý, tak som cestičky kreslil trubičkovým pierkom lakom ručne a vyleptal. V strede je vidiet paralelné prepojenie sekundárov a primáre sú prepojené do série.Na kraji je vývod primára vyvedený ako uzemnenie k viečku. Tam sa môže dať buď zdierka na banánik alebo rovno vodič vyviesť von a cez spendlík a krokodíl pripojíme na modul blízko miesta flokovania.
Schému som pre jednoduchosť a nedostatok času nakreslil na papier. Ešte pripomeniem že adaptér musí mať na výstupe striedavý prúd, väčšinou sú jednosmerné. Niektoré sa dajú rozobrať a treba v nich zrušiť usmerňovací mostík.
Na schéme som zabudol dokresliť odpor 10k do série s LED a protidiódou. Práca z flokovačkou je bezpečna a vhodna aj pre deti (testoval som na mojom synovi, este žije ). Nie je to také brutálne ako vo filme Pelíšky – prístroj „Vyderžaj pioner!“.
neni videt, jakou maji hodnotu ochranne vystupni odpory, podle mne by meli mit aspon 10m a melo by jich byt aspon 8 ks. podle odhadu a vypoctu bez papira je tam asi 550 v na vstupu nasobice a tak na vystupu je 11kv a odpory jsou vetsinou na 1200v na 1 kus. takze aby nedoslo k prorazeni, melo by tam byt minimalne 8 ks, ja bych dal 10-12 ks. nejlepe potom je zatavit do smrstovaci buzirky a potom zatocit je uz bezproblemove. ahojz
ono je to dost makky zdroj tak sa pravdepodobne po pripadnom dotyku s napatie znizi. nemam taky voltmeter tak neviem posudit. su tam 4 x 3m3 tak bolo aj v povodnej scheme
pokud muzu doporucit, tak to aspon strikni nejakym elektrikarskym lakem. pokud to bude v suchu, snad to vydrzi. ;) ahojz
Proč jsou na konci ty rezistory? Jinak bych se zeptal, jestli jde tento násobič ještě trochu ''zvětšit'' např. 15x 10uF/630V? Děkuji.
Rezistory obmedzuju prud pri nahodnom dotyku, bez nich je supa dost neprijemna az nebezpecna. Nasobic zvacsit ide, akurat kondiky nie su 15uF, ale 15nF.
No právě, ty rezistory brání průtoku proudu, se kterým se nejlíp vytváří elektrostatické pole... Jinak, když je na výstupu 11 kV, to nevadí, že jsou ty kondenzátory na 630V?
Nuz elektrostaticke pole je prave medzi dvoma polmi, medzi ktorymi je izolant a teda tadial prud normalne netecie (len ak by napatie prekrocilo urcitu mieru pre dany izolant, tak potom nastane vyboj a nejaky prudik pretecie). Cim vacsi prud, tym vacsie elektromagenticke pole, ale to je o cievkach, motoroch a podobne. Pri normalnej praci s flokovackou nam ide len o elektrostaticke pole a vlastne nepotrebujeme, aby nam tam tiekol prud, lebo v konecnom dosledku prud zatazuje zdroj vysokeho napatia, ktory je obvykle dost makky, cize napatie klesa pri odbere a floky stoja v poli vytvorenom vysokym napatim a nie nizkym. Ak sa chytis sitka, ktore ma vysoke napatie oproti vyvodu so spendlikom, tak predstavujes pre zdroj podstatne mensi odpor nez vzduch s flokmi a pretecie cez teba taky prud, ze to bude velmi neprijemne. Ak bude zdroj vysokeho napatia tvrdy, cize ak bude schopny udrzat na vystupe vysoke napatie dlhodobejsie a cez teba bude tiect dlhodobejsie velky prud, tak to bude aj nebezpecne. Preto su tam tie odpory. Pri dotyku sice vzrastie prud, ale pri vacsom prude na odporoch vznikne na nich aj vacsi ubytok napatia a teba uz slahne slabsia rana ako ked tam odpory nebudu. Pri flokovani vsak netecie cez nich ziadny prud (takmer), takze za odpormi bude vysoke napatie takmer rovnako vysoke ako na poslednom stupni nasobica a floky to bude drzat vzpriamene. Pri vysokom napati je lepsie dat niekolko odporov do serie nez jeden kus kvoli tomu, aby nebola velkym napatim namahana len jedina suciastka, tam ide o vzdialenost vyvodov.
A na druhu otazku si skus odpovedat sam - ak sa pozries na schemu, ze medzi ktorymi vyvodmi je 11kV a kde sa nachadzaju kondenzatory.
Kendíky na 630V jsou mírně poddimenzované. Mně vychází špička napětí na 650V...