Jeden by povedal, že zhektorováva sa. Po ošiali okolo Sergeja od firmy Roco, je tu Tillig so svojou novinkou, ktorá oslovila veľkú časť modelárskej obce.
Tento článok popisuje možnosti digitalizácie, nakoľko Tillig sa rozhodol použiť nový štandard PLUX, ktorý až tak veľkým štandardom pre TT nie je. Ak existujú aj iné možnosti, pošlite mi link alebo fotky s krátkym textom a doplníme tento článok. Ďakujem.
T.j. nepôjde o recenziu modelu. To prenechám iným.
Web linka: http://www.tams-online.de/htmls/produkte/ld-g-31/produkte_ldg31.html
Dekóder má v ponuke priamo Tillig na svojich stránkach, t.j. je ho možné objednať u predajcu Tillig spolu s mašinkou.
Pri digitalizácii je nutné donastaviť dva CV registre, nakoľko štandartné továrenské nastavenie v dekóderi Tams neumožňuje prevádzku modelu T435. Model je nepojazdný. Doporučené nastavenie CV od pána Seewalda z firmy Tillig (preklad David Strupp):
Nastavení dekodéru Tams LD-G-31 pro BR 107 / V 75 / T 435
Funkce:
|
Bol použitý štandartný a kvalitný dekóder ZIMO MX620 určený pre konektor podľa normy NEM651. Dekóder má letovacie plôšky SUSI rozhrania pre pripojenie zvukového dekódera a taktiež plôšky pre funkcie F1 a F2.
Fotodokumentácia a popis David Strupp:
Úprava dekóderu ZIMO 620.
1. Naletovať prídavné vývody na plôšky F1 a F2
2. Ohnúť drátik konektoru NEM 651.
Umiestnenie dekódera v konektore PLUX12 s prídavnými káblikmi F1 a F2.
Oba (Tams, ZIMO) umí vypnout "zadní" červená světla podle směru jízdy, oba přepínají světla podle směru jízdy, oba umí svítit posun (na obou stranách pravé bílé světlo ve směru jízdy), Tams by měl navíc umět ovládat houkačku.
Ďalšou alternatívou je použitie dekódera TRAN DCX 51-P12. Vývoj dekóderov TRAN vykonáva bývalý zamestnanec firmy ZIMO. T.j. veľa majú spoločné, v niečom sú lepšie, v niečom horšie. Ale určite kvalita výrobku ako takého je u ZIMO vyššia. Osobne TRAN dekodéry používam dlho a úspešne, podobne ako ZIMO.
Web linka: http://www.tran.at/Produkte/DCX51-P12.htm
Dekódery TRAN predáva najbliťžšie firma KRIOS - http://www.krois-modell.at/ vo Schwechate blízko Viedne.
Príjemné jazdenie
Váš
DanoM
neviem, čo tým chcel tillig povedať ? ten môj model má však toto rozhranie úplne mimo normy mem. našťastie to však nevadí a nesprávne vyvedenie pinov dovolilo použiť klasiku dekodér esu micro v3.0 s nem 651. proste som ho tam zasunul, zmenil adresu stiahol osvit a jazdí. ešte si dovolím jednu zmenu. oddelím červené svetlá od čelných a budem ich spínať voľnou nevyužitou funkciou. to však až po zábehu, kvôli záruke. p.s. vzhľadom na vlastné podvozky, nie iba od v100 a pomerne originálne masky sa budú dať využívať ako základ pre modely ďalších predlôh čkd. škode, že model t435.0 je slabý ako mucha.
přidám svoji zkušenost s dekodérem tams v hektorovi: všechno asi funguje jak má, ale lokomotiva při sebemenším výpadku proudu zastaví a rozjíždí se znovu. světla přitom kolikrát ani neprobliknou. navíc, než se dekodér "vzpamatuje", trvá to i sekundu a světla celou dobu svítí, to jsem u žádného jiného dekodéru neviděl. částečně pomůže výměna bandážovaných dvojkolí za normální (z v100, atd.) je-li to prostě vlastnost tohoto dekodéru, tak je pěkně nešikový. u jiné lokomotivy s pojezdem z v100 jsem použil dekodér kuehn, který údajně při menších výpadcích proudu neztratí informace a opravdu je to nesrovnatelné. je v tomto lepší zmíněný dekodér zimo nebo tran?
ahoj, to "vzpamatuje" sa da vacsino nastavit v dekoderi. kazdy ma to svoje cv. vacsinou sa aj tak vola, t.j. "casova premlka" - alebo time delay. tran ho ma standartne tiez nastaveny na velmi zlu hodnotu, skoro 1s. osobne si myslim, ze toto cakanie na "korektny" dcc signal je dost nestastne, ale moze to zabranit chybnej reakcii modelu. ja toto cv stahujem na minimum. danom
ja som použil zimo mx620 v zapojení, ktoré je uvedené aj v tomto príspevku. programoval som ho podľa návodu na http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?t=201 . momentálne svieti f0 = vpredu biele, reflektor a vzadu červené , f1 = vypína červené vzadu a f3 = posun, len pravé biele na oboch stranách. to v?etko bez zásahu do lokomotívy a teda straty záruky. prinesiem ho do kokavy.
ok, žiadny problém. podľa obr. ide tiež o model s dcc rozhraním plux 12 tillig (= mimo normy nem 658). teda aktivujem si f1 a červenú odpojím. f3, posun podľa mojich info u iii. epochy (t435.0 v danom nátere + / - je iii. epocha) funguje posun inak. všetky tri svetla vpredu aj vzadu svietia tlmene, pozdejšie sa z úsporných dôvodov vypínal aj reflektor. na f3 mám zatiaľ posun bez svetiel. p.s. možný zásah smeruje k tomu, aby som f1 odpojil červené svetla úplne ...
keď sa smiem spýtať, v čom odporuje pluxx12 od tillig-u norme nem 658? pokiaľ som schopný to posúdiť, tak piny sedia, orientácia tiež.
rozpor voči nem 658 : - spodný rad pinov (8, 10, 12, 14, 16, 18) nezodpovedá, t.j. nereaguje podľa popisu nem 658 ale nem 651. piny 16 a 18 bežia ako f0 (t.j. ako piny 7 /biela/ a 13 /žltá/), t.j. žiadne koncové svetlá vpred a koncové svetlá vzad ako f1 a f2. pokiaľ by som spínal iba f1 svietia červené bez závislosti zmeny smeru. závislosť na smere by som musel predpísať vč. súčinnosti s f0. bez zapnutia f0 by však svietila iba červená vpred a pre f2 vzad. čiže pin 16 zapojený ako 7 a 18 ako 13. funkcia f1 (zelená) ani f2 (fialová) z pinov 16 a 18 nefunguje ako má, ale sa chová ako f0. zapína svetlá aj s reflektorom a červenou súčasne, lebo je to tak zapojené ! to som si overil aj remapimgom funkcií. takže vyvediem f1 a uvidím ako bude reagovať v pine a, resp. 13. kontrolou som zistil, že pin 13 svietia iba biele vzad a 7 svieti jedna biela vpred ...
u kusu, ktorý mám je nem 658 je mimo normy. teda na pinoch 16 a 18 je f0 (16 - svetlá vzad vč. červenej, 18 - svetlá vpred). toto rieši aj analóg, ktorého mikroplošák nemá piny na preskáčku. nakoniec som si to overil tiež zapojením cez medzikonektor. na 16 som pripojil aux1 (f1) a na 18 aux2 (f2). aby to fungovalo musel som robiť remaping. teda piny 8 - 18 zodpovedajú nem 651 a voľnú funkciu aux1 použijem na zháňanie červených svetiel aj režim posun (svieti nakoniec len po jednej led na čele). možno to nebude celkom kóšer, ale bez zásahu do modelu.