Railnet

Nebojte sa prírody VIII.

Modelovanie | Daniel Martanovič, 12. 10. 2009 (14442 zhliadnutí)

Ôsme voľné pokračovanie seriálu „Nebojte sa prírody“. Tento krát sa budem venovať novým produktom od firiem Polák ModelModel-Scene. Pôjde o foliáže, ktoré nám umožnia vytvoriť profesionálnu krajinu aj bez flokovania.

 

Áno, presne o to mi aj išlo - nechcel som použiť folokovačku, aj keď ju mám k dispozícii kedy potrebujem. Krajina na mojej Nakládke dreva (ľudovo nazývané Drevovo) je flokovaná a podľa mňa celkom úspešne. Tak prečo som nechcel použiť flokovačku? V mojich potrebách bolo vytvoriť kus krajiny na oblastiach, ktoré nie sú veľké. A keď som videl nové výrobky v úvode spomínaných pánov, srdce mi zaplesalo. Na úvod musím povedať, že spôsob prevedenia daných foliáží je v oboch použitých typoch úplne odlišný a teda ani nemám pocit konkurencie produktov, skôr sa jednotlivé foliáže dopĺňajú.

Takže ako na to?

Hrubá stavba krajiny


Hrubá stavba a vymeranie pozícií jednotlivých stavebných blokov

Zalepené a vybrúsené.


Detail zabrúseného tvrdeného polystyrénu. Na hladké zabrúsenie som si dal záležať, nakoľko som sa rozhodol nepoužiť pod foliáž žiaden ďalší podklad.

Príprava podkladu


Touto farbou som podklad natieral, ak som lepil foliáž bez papierového podkladu. T.j. teda cieľ bol taký, aby pod "deravou" foliážou bola "hlina".

Tu začínam natierať. Keď akrylát trochu preschol, išla na farbu disperzia (v mojom prípade tradične Pattex Wood Express - bývalý Ponal).

Počas sušenia farby takto testujem svoju predstavivosť.

Celkový pohľad na modul. Tie spodné farebné kvietky, sú špendlíky.

Lepenie foliáže


Takže, takto to vyzerá keď je to celé natreté "hlinou".

Keď je farba ako tak suchá - ale dá sa to samozrejme robiť aj pred tým ako sa podklad nafarbí - vystrihnem si z novín "formu" ako budem strihať foliáž.

Vystrinutú foliáž lepím disperzným lepidlom na nafarbený podklad. Treba postupovať podľa návodu, ktorý je napísaný na obale foliáže. T.j. pred nalepením je potrebné spodnú stranu navlhčiť vodným sprejom (netreba použiť do vody detergent - Jar - na zmiernenie vodného napätia)

Foláž zľahka položím na lepidlom potretú oblasť a začnem špendliť. Ak ste veľmi navlhčili foliáž, silne neodporúčam ju stláčať lebo lepidlo presiakne až na horné vrstvy a celé sa "TO" potom zalepí a vyzerá to nechutne. Tým nechcem povedať, že foliáž netreba postláčať, určité presiaknutie je vhodné.

Výsledok


Výsledok nakoniec prelakujem bezfarebným matným akrylátovým lakom - používam taký čo sa dá kúpiť normálne v Hypermarkete. Prečo to treba prelakovať? Aby štruktúra foliáže ostala pekná, je nevhodné aby lepidlo presiaklo až na povrch. Nanesťastie samotná foliáž nie je dosť zlepená na to aby vydržala nosenie hore nohami a búchanie s modulom. Teda prečo to lakovať, zistíte hneď pri prvom prevoze, lebo foliáž začne silne rýchlo pĺznuť - opadávať. Alebo, že by to bolo tým, že prisľa jeseň ?


Pohľad na iný môj projekt - modulček s návestidlom. Teda presne povedané, návestidlo zastrkujem do šachty.


Pohľad na návestné modulčeky. Neoplatí sa toto flokovať, že? Foliáže sú ako stvorené na to ich hneď použiť .

Apropo, na module kde je domček je použitá aj foliáž od fy. Polák Model - horná časť.

 
Opäť použitý Polák, v stanici Tomášov. Akoby som to zhrnul? To sa nedá naflokovať, tak dobre to vyzerá.

Na záver Vám prajem krásne modelovanie.

Váš

DanoM

[Akt. známka: 0,40 / Počet hlasov: 5] -      + 

Pridať nový komentár

modeln 12.10.2009 20:48:38

nebojte sa prirody

zdravim,vyzera to pekne,ja robim moduly v n-ku,a tiez som pouzil foliaze od model scene,na cely modul 800x400 som pouzil 5 ks roznych foliazi,ak bude zaujem mozem poslat foto

Reagovať

dano 13.10.2009 18:20:04

re: nebojte sa prirody

ahoj, iste posli, vsetko nas zaujima a ak budes chciet, staci ked posles aj clanok napisany napr. v ms word (aj s obrazkami umiestnenymi, kde potrebujes). redakcia sa zide, precita a ked tam nebude nic urazlive, uverejnime (ak budes chciet). danom

Reagovať

Pridať nový komentár