Railnet

Modelujeme model koľajiska

Modelovanie | Daniel Martanovič, 17. 02. 2009 (24666 zhliadnutí)
O čom, že to tu bude? Toto sa mi nejako nezdá !!! Načo potrebujem modelovať model?

Nie každý má predstavivosť ako umelec a ja osobne môžem za seba napísať, že viem, že je TO dobré až keď to vidím, tak preto si ja osobne model koľajiska aj modelujem.

Tento článok nie je reklamný.

Papier a ceruza

Toto asi už nepôjdem rozoberať. Možno len na sumarizáciu, že okrem klasického "šablónovania" a "kružidlovania" je možné použiť aj tzv. odruky štvorčekovú metódu, kde si približne spočítame, koľko toho jeden 5x5mm štvorček znesie, t.j. koľko štvorčekov je jedna vyhýbka, koľko štvorčekov je jeden oblúk nejakého polomeru a tak ďalej. Ale inak povedané všetky tieto metódy by som v dnešnom svete počítačov už inak nerozvíjal, len ako systém približne asi takto. A ak by to aj tak niekto z Vás chcel skúsiť, môže napríklad využiť nástroje napríklad od K.I.S.S. Method Inc. alebo podobné.

PC = CAD a 3D

Otec sa ma asi pred 20 rokmi spýtal, na čo je počítač? V súčasnosti túto otázku viem so 100% istotou zodpovedať. No predsa na vláčikovanie, nie? Dnes existujú rôzne simulátory, ale nám tu nepôjde o simuláciu, ale priam o projektovanie.

Vykukal som pre Vás linky na niektoré CAD systémy, ktoré nám uľahčujú naše potreby: Freeware programy z tohoto zoznamu sú Track Planner a XtrkCad, ktoré si môžete aj stiahnuť z nášho webu v sekcii DOWNLOAD/Plánovanie layoutu. Osobnú skúsenosť mám s programami WinTrack 3D a Track Planner.

Príklad výsledku z programu WinTrack 3D demo 6.0:

a 3D pohľad:

Skutočné modelovanie modelu

Túto časť by som nazval ako prirodzené pokračovanie modelovanie v PC, aj keď väčšina RailCadov má aj 3D zobrazenie, nie je nad to, podržať si model v ruke. Prečo asi? Mňa viac baví skutočný model ako ten v PC. Skutočnosť je skutočnosť.

Teda. Ak ide o vlakodrom je vhodné až nutné si overiť či stúpania trate a krajiny je realistické. Nie vždy to 3D zobrazenie v PC ukáže dobre. T.j. ja som si návrh z PC vytlačil v mierke 1:10 modelu (v mojom prípade 1:1200 v skutočnosti), čo pre normálny domáci vlakodrom sa zmestí na jednu A4. Papier som podlepil tvrdším karónom, ale nie veľmi hrubým, aby išiel strihať nožničkami. Na druhý deň, keď všetko dobre preschlo som vystrihol "akože" nosné časti koľajiska. Tie som potom začal nalepovať na distančné stĺpiky (napríklad z odpadového styroduru) na kartónovú základovú dosku. Keď to preschlo, tak som vyplnil všetky diery papierikovýcmi žmolkami a pokryl utierkou (ako keď sa robí skutočný model). Nakoniec som to všetko natrel temperkami (ktoré som šmajzol mladému z deckej izby) a dolepil domčeky (styrodur). Výsledok:

Vytlačené 1:10 z PC a modelované

Toto cvičenie pri modulovke asi nemá až taký význam, aj keď - keď to teraz píšem prečo nie. Rozmiestnenie budov je dobré tiež overiť.

Modelové vlaky jazdia po papieri

Nie je všetko zlato čo sa bliští, sa hovorí. A pri modelovaní modelu je 10x pravda. Preto na úplný záver, keď už som skoro dohodnutý sám zo sebou, že OK (zasvätení vedia, že ja nikdy nie som spokojní a moje prvé JA bojuje s ostatnými mojími JA - teda dohoda býva ťažká) vytlačím z PC svoj zamýšľaný plán v mierke 1:1 mojho modelu (v mojom prípade 1:120 skutočnosti). Tento "štós" papiera si roztriedim a pekne pozlepujem, tak aby mi vzniklo čo pôjdem modelovať. Nakoniec na si porozostavujem na ten papier vláčiky a idem sa hrať, že či keď to bude postavené bude to rovnaká a lepšia zábava ako si predstavujem. Tu sú moje niektoré výtvory:

Tomášov verzia "-1"

Tomášov verzia "0".

zababou2_4
Tomášov verzia "1" - realizácia podľa papierového modelu len zrkadlovo otočená - prvý krát na svete v článku z 23.3.2006.

Čo na záver? Asi len toľko, nech sa Vám podarí čo zamýšlate a príjemné modelovanie.

Váš

DanoM
[Akt. známka: 0,94 / Počet hlasov: 16] -      + 

Pridať nový komentár

milan ferdián 17.02.2009 18:54:48

no pro ty co skutečně nemají představivost,ale na druhé straně umí ovládat počítač,tak v pohodě.ale co s těmi ,co bohužel bojují i s pc ? jinak velmi zajímavý článek,aspoň člověk vidí na modelu ,které krajinné nesmysly vyjdou a může se jich před svého stavbou kolejiště vyvarovat. milan ferdián

Reagovať

milloss 03.03.2009 17:54:39

jazyk

je niejaky preklad tychto 2 programov napriklad trackplanner alebo xtc?

Reagovať

Pridať nový komentár