Railnet

Modelujeme tunelovú rúru.

Modelovanie | Daniel Martanovič, 29. 01. 2008 (9840 zhliadnutí)

Tunel je základ. Kto nemá tunel na svojom vlakodrome, či modelovom koľajisku, či modulovke, ako by ani nevláčikoval. Ako jednoducho, rýchlo a presne vyrobiť tunel, ktorý je vyrobený skoro ako keby bol vykopaný? Teda vo vnútri pekný a kompaktný, ale nie papierový. A čo tak ešte v zákrute?

Tam kde je to možné sa tradične tunel robí tak, že vymoduluje len vstupné portály a zvyšok sa nechá tak s tým, aby bolo možné do vnútra zasiahnuť v prípade poruchy. Ale čo v prípade keď potrebujeme vytvoriť tunel ako skutočnú tunelovú rúru a dostatočne pevnú na prípradne "vystrikovanie" naších mašiniek a vagónov keď sa stane v nej neštasti

Môj prvý tunel bol s papiera, ale mohol som robiť čo som chcel, vždy to bol papier. Navyše pevnosť takého diela sa mi veľmi nepozdávala. Potreboval som tunelovú rúru ako vykopanú v skale. Pevnú. Keďže so styrodurom som mal dobré skúsenosti čo do opracovateľnosti a špiny (veľmi málo), tak som ho skúsil aj na tunelovú rúru. Tu sa ale ukázalo, že styrodur nie je veľmi vhodný na okrúhle rezy. Vyrezať to išlo, ale nebolo to pekné.

Tak som nakoniec siahol po obyčajnom polystyréne, aj keď je z neho veľa neporiadku, častým (neustálym) vysávaním sa dá všetko ľahko upratať. Ako lenivcovi lenivému, začal som pokusy s hrubším polystyrénom. Počase som zistil, že rýchlejšie sa dá dosiahnuť výsledok vyrezaním väčšieho množstva z 2 cm polystyrénu a zlepiť ho. Lebo rezov na 2 cm polystyréne je maximálne jeden až dva. Pri hrubších nie je možné dosiahnuť presnosť jedným rezom.

 

Kontrola vyrezaných častí, ich zlepením vznikne tunelová rúra. Alebo aj len vstupná časť. Toto nie je technológia len na celé rúry :)

 

Lepenie.

 

Kontrola správnosti

 

V tejto fáze je vnútro tunela po zaschnutí všetkého lepidla vyrovnané zľahka pilníkom a vylepené kuchynskými utierkami s disperziou podobne ako sa robí krajina. Po zaschnutí vzdnikne dokonalá tvrdá škrupina.

 

Špkrupina natretá na šedo, akože to je vápenec.

 

Príklad zabrúsenia niektorých polystyrénových častí do tvaru trojuhoľníka aby vznikol oblúkový tunel.

Váš

DanoM

[Akt. známka: 0,08 / Počet hlasov: 12] -      + 

Pridať nový komentár

basta 30.01.2008 10:55:47

..akoze to je vapenec

..pri jednom obrazku som sa zastavil..sive,akoze to je vapenec??nebolo by skorej lepsie napisat tunel cez zulovy masiv???

Reagovať

danom 31.01.2008 10:38:17

re: ..akoze to je vapenec

iste, je mozne si pod tym predstavit cokolvel. krajina je na prikladoch v silne polystyrenovom stave, takze vsetko je "akoze". moze z toho byt na koniec co kto bude chciet. je to vec farieb, patiny, hladkosti skrupiny - moze z toho byt aj betonovy povrch. popripade ten obrazok by mohol predstavovat aj cementovy nastrek proti padaniu kamenia. ten je sedivy... clanok hovori o technilogii kopania modeloveho tunela. dano

Reagovať

basta 01.02.2008 10:17:07

re: re: ..akoze to je vapenec

plne s tebou suhlasim, ze ide o modelovanie a kazdy si moze urcit,co to bude, dodal si aj viac moznosti...zazrazilo ma len jedno, ci by v reali razili tunel cez vapencove pohorie..ale ber to len ako taku uvahu na okraj...

Reagovať

danom 06.02.2008 08:31:25

re: re: re: ..akoze to je vapenec

ked som nad tvojou pripomienkou premyslal a zobral si do ruky geologicky atlas slovenska, tak som zistil, ze to (tunel vo vapenci) by ani na slovensku nebolo mozne. taketo tunely som ale videl v chorvatsku, kde snad iny material ako vapenec/dolomit ani nemaju. dakujem za nakopnutie spravnym smerom. toto je v principe poznamka pre kazdeho modelara, ze ked uz nieco idem robit, malo by to hrat aspon trochu s casom, ktory modelujem ale aj s miestom. napriklad aj mosty na pieskovom podklade na juhu slovenska vyzeraju inak ako mosty na severe, kde je podklad pevny... danom

Reagovať

Pridať nový komentár