Railnet

Osvetlenie osobného vozňa pomocou LED

DCC | Daniel Martanovič, 19. 08. 2005 (9330 zhliadnutí)

Pôvodné osvetlenie osobných vozňov je často realizované pomocou žiaroviek. Pri prechode na DCC ich je zväčša nutné vymeniť za iné. Ja som sa rozhodol, ich vymeniť úplne - za vysoko svietivé biele LED.Viedol ma k tomu najmä fakt, že žiarovky majú väčší odber a viac hrejú ako chladné LED. Navyše k LED-ke (keďže má menší odber) je možné dať kondenzátor, ktorý preklenie malé výpadky napätia počas jazdy súpravy.

Úprava sa môže zdať odborníkom ako veľmi amatérska. Všetko je ale otázka času, peňazí a spokojnosti. Celkovo platí, že je to moja skúsenosť a nevnucujem nikomu toto ako jediný návod ako na to.

Pôvodné osadenie žiaroviek v objímkach. Všimnite si, že žiarovky svietia od seba.

os_led_1

 

os_led_2


Úprava pozostáva z nasledujúcich krokov:

  1. Žiletkovou pilkou (alebo iným deštrukčným nástrojom) odpilovať držiaky žiaroviek tak, aby ostali v nitových očkách malé plôšky na priletovanie "elektroniky".
  2. Mikrobrúskou vytvoriť otvory v miestach WC na vloženie elektrolitických kondenzátorov. Nechcel som dať väčšie aby som nemusel skracovať svetlovod.
  3. Sekundovým lepidlom prilepiť LED tak aby svietili do seba.
  4. Priletovať do série ochrannú diódu, odpor (asi 1k ohm) a 2x LED
  5. Paralelne k LED priletovať elektrolytické kondenzátory - čím väčšia kapacita, tým lepšie.
  6. Nakoniec zo zostatkov držiaku žiarovky som vytvoril také "tienidlo" aby LED nesvietili veľmi dolu, ale len dopredu a hore. Ak vnútro strechy Vášeho vagóna nie je strieborné - doporučujem natrieť.

... A je to.

Osvetlenie

 

os_led_3

 

os_led_4


Kontrola, či sú okienka osvetlené, či svetlovod robí svoju prácu. Odber z koľajníc 10mA ledkových namiesto 60mA žiarovkových.

os_led_5
[Akt. známka: 0,11 / Počet hlasov: 19] -      + 

Pridať nový komentár

palo szemzö 03.10.2005 16:59:52

dobre danko si to vymyslel

akurat pre nas menej zdatnych by bolo dobre aj malu schemu zapojenia prilozit. najma pre tych co nemaju dcc a chcu podobny "luxus" prevadzkovat analogovo cau p.

Reagovať

danom 01.11.2005 14:06:18

re: dobre danko si to vymyslel

schema uz je :)

Reagovať

Pridať nový komentár