Railnet

Modell-bau 2023 vo Viedni

Čo bolo | Daniel Martanovič, 20. 12. 2023 (480 zhliadnutí)

Tak konečne sa to opäť začalo. Lock-down počas Covidu všetko zastavil. Ale verím, že všetko je za nami a ďalších 100 rokov bude pokoj. Ako sa nám rozbehli stretnutia modulovísk, či iné stretnutia, tak aj vo Viedni (a iných mestách) začali opäť veľtrhy modelov, hračiek, koníčkov, remesiel. Vo Viedni to býva štandartne okolo 28.10, t.j. tento rok to bolo od štvrtka 26. do nedele 29. Októbra 2023. Všetky infomácie boli, sú a budú na https://modell-bau.at/https://ideen-welt.at/.

Tento rok (2023) sme boli aj s Tomášom, aby sme zistili ako to chodí aj inde, ako len u nás doma.

Ako som už hovoril aj niektorým z Vás do telefónu, alebo ste zistili aj sami, tento rok bol úplne iný. Nemôžem povedať zlý, ale klasifikovať to ako INÝ je na 100% pravda. A prečo iný? Nebol tam v princípe žiadny "oficiálny" výrobca/predajca modelovej železnice. A presne ako je napísané - ŽIADNY. NIkto koho by ste čakali, ani ROCO, ani TILLIG, ani ZIMO, ani AUHAGEN, ani VOLLMER, ani... ani... Celé Modellbau Messe bolo koncipované úplne inak. T.j. predstava (výstavného) veľtrhu ako ich poznáme z minulosti je úplne zabudnutá.

Veľká časť bola venovaná modulovým koľajiskám, leteckej ploche, vodnej ploche, či autodromom. Čo nebolo na škodu môjho syna, nebol tankodrom. Čo som bol smutný, bola len jedna autodráha (opäť žiadny oficiálny výrobca) a veľa čínskych RC modelov (kvadroptéry, vrtulníky, autíčka) a rôzne klony Lega. Pre deti bola veľká plocha vyhradená ako hračkáreň.

Veľké mierky

Vo veľkých mierkach tu boli TRI koľajiská.

Amerika  na prvý pohľad veľmi pekne spracovaná, ale mašiny a vagóny boli všetko plastové "až" hračkárske spracovania. Priam to kričalo, že som z plastu.

Druhé bolo kombinované s vodnou plochou, ale skôr to bol bazén pre lode a železnica bola doplnkové pozadie.

Tretie koľajisko veľkých mierok, boli moduly s klasickou Euroópskou tématikou s krajinou a modelmi ako sa patrí.

Malé mierky

V malých mierkach to boli rôzne N-kové koľajiská. Asi najviac nás zaujali moduly s Japonskou tématikou prezentované Maďarským klubom.

Druhé N-kové modulovisko bolo Európskeho typu a zamerané na vinársku oblasť.

Konečne viem ako sa stáčalo víno do sudových vozňov. SnáĎ to tak bolo. Tento model je uveriteľne namodelovaný, tak to asi tak bolo.

Modulov s vinárskou tématikou bolo viac, ale najmä čo ma zaujalo, že téma s vinicami bola na štyroch moduloch a boli ladené do štyroch ročných období.

Tretie veľké modulovisko v mierke N bola železnica na Americkom kontinente. 

Vjazd do skriťáku - pekné.

Dovolenka ako sa patrí - aj s opekačkou.

Tu ma zaujali balíky niečoho a zjavne vyrobené z alobalu. Zaujimavý nápad ako využiť "kuchynský" materiál.

A klasika pre Americké železnice - 90 stupňové križovanie tratí.

Ak chce mať niekto na module výhybku, ale už nie v trati, môže to namodelovať aj takto - zrušená nákladka.

Pohreb s vojenkými poctami.

Vitrínky

Iné ako železničné ukážky

Čo na záver?

Som veľmi zvedavý na budúci ročník (2024) ako tento trend to robiť naberie smer, či sa vrátia do štýlu výstavného veľtrhu alebo to bude už len lokálna hračkáreň.

Váš

DanoM

[Akt. známka: 4,50 / Počet hlasov: 2] -      + 

K tomuto článku nebol doposiaľ priradený žiadny komentár!

Pridať nový komentár