Railnet

Projekt Nesyty alebo ako som spravil budovu strojnej časti tepelnej elektrárne

Modelovanie | Radovan Bajer, 13. 01. 2014 (8282 zhliadnutí)

Nesyty, pre niekoho cudzie slovo, pre mňa výzva. Tento článok je o jednej z mnohých stavieb, ktorými chcem oživiť moduly kolegov Moravy, presnejšie Hluku. Tento článok je o tom, že stavať modulové koľajiská nie je len o krajine a staniciach, tento článok je o výzve postaviť niečo, čo neostane nepovšimnuté, niečo, čo budú všetci s nemým úžasom fotiť, nahrávať videá a vášnivo diskutovať. Máme tu bane, máme tu sklady, máme tu rôzne vlečky, ale nemáme tu elektráreň, kam by sa to uhlie vozilo. Nesyty sú odpoveďou.

Celé to začalo prvým projektom, kolegovia by vedeli. Bolo to silo na popolček, ale aj energetický vápenec. To bol len začiatok. Pokračovaním je hlavná budova, kde sú umiestnené parogenerátory, potrubia a elektrické zariadenia. Základom je samozrejme rozmer celej budovy. Pretože sa jedná o modul, kolegovia ma upozornili na určité maximálne rozmery kvôli preprave a uskladneniu. Aj keď som spočiatku myslel, že to bude obmedzenie, po dokončení budovy som si uvedomil, že je to pekne veľká stavba.

Samotná budova je postavené z pre mňa nového materiálu, ktorý používajú zvyčajne letecký modelári. Deprom. Je to v podstate veľmi tenký druh styroduru. Odklonil som sa od klasickej konštrukcie a papiera. Papier sa pri takto veľkých plochách ľúbi po nastriekaní vlniť a tvarovať. Deprom si udržuje stále svoj rovný povrch aj po nanesení akrylovej farby. Ako je uvedené na fotkách, začal som najprv so základnou časťou. Tou bola manipulačná koľaj, aj keď nie je 100% zjazdná, jedná sa skôr o atrapu ako funkčnú časť. Veď aj načo, do takejto budovy z času na čas zachádzajú len špeciálne hlbinné vozy, konkrétne by som si tam vedel predstaviť 32 osový vozeň Uaai na dopravu objemných nákladov od Trix, viď foto. Následne som začal vyrezávať steny a spájať ich. Na spájanie depromu používam lepidlo UHU por. Ako náter som použil akrylové farby. Nestriekal som to, poctivo natieral. Čelné časti budovy som narezal do tvaru tehličiek, boky sú hladké, len je na nich rám z papiera. Vo vnútri postupne vyrastal interiér, potrubia, uzávery domácej výroby. Z vonka som umiestnil z boku transformátor vlastnej spotreby. Samozrejme vlastný výrobok ako všetko. Vyrezané okná boli z vnútra prekryté sieťkou proti komárom made in Hornbach a nalepená priehľadná hrubšia fólia ako sklo. Celé to bolo zakončené strechou, doplnkami, viď foto. Osvetlené len jednou Led diódou, aby to moc nevynikalo. Výsledkom je hotová stavba, ktorá bude pekným spestrením stretnutí modulárov.

Na záver len dodám, že všetky doplnky ako sú potrubia a potrubné uzávery, nádrž a iné drobnosti sú home made. Patina bola použitá klasická o ktorej som sa už zmieňoval v článku o patine.

[Akt. známka: 0,12 / Počet hlasov: 17] -      + 

Pridať nový komentár

MarTTin 14.01.2014 20:12:09

Konečně někdo další kdo pochopil, že na modulovku patří průmyslové stavby.
A čím větší tím lepší :-) Výborně . Jen tak dál .

Reagovať

igi 15.01.2014 07:41:58

Na železiarne si netrúfnem, ale taká papiereň k mojej stanici by bola ideálna. Veď ako v skutočnosti. :-)

Reagovať

veksle 26.01.2014 11:56:12

Smekám, po řemeslné stránce jednička s několika hvězdičkami. Po stránce realistické, no nazval bych to spíš teplárnou, do této budovy by se nevešly ani rozvody k turbínám...

Reagovať

Petr.S 28.01.2014 14:08:59

Ahoj Radovane , cihla v H0 měří 0,8/1,6/3,2 mm . Ty tvoje cihly jsou tak velké jako plynosilikátové tvárnice . Podívej se na juweela.de . 3000 H0 cihel se vejde na polévkovou lžíci . Pletivem z hornbachu degraduješ svojí práci . Zkus udělat okení rámy z leptu nebo laserem řezaného papíru . Myslím že i nakreslené v corelu a vytisknuté na folii budou vypadat lépe než pletivo . Průmyslové okení tabulky v železných rámech jsou v H0 velké cca od 3/5 do 4/8 mm . Transformátor od ABB patří až do 5 a 6 epochy . Viděl bych tam možná MEZ Mohelnice , ZVVZ Milevsko nebo ČKD . Když se ti budova nevejde na modul , tak ji rozřízni a udělej jen polovinu . Bude vidět vnitřní zařízení - tam jsi dobrý . neschovávej to pod střechu . Podívej se na http://www.creativ-modellbau.de/ . To je bible pro všechny stavitele průmyslu . Zdraví Petr z Hrabové

Reagovať

peterm 29.01.2014 17:43:15

Re:

Ahoj Petře,
po tehličky správnej veľkosti netreba chodiť do Nemecka. Tu hľa čosi z mojej dielne http://flic.kr/s/aHsjRs1W6v :-)

Reagovať

Petr.S 29.01.2014 19:33:54

Zdravím Peter ,
myslím , že budu potřebovat hromádku cihel .
Petr.S

Reagovať

Radovan 31.01.2014 10:35:21

Ahojte, ďakujem za každý podnet.
Trafo som vložil existujúce ešte z predchádzajúcej výroby, ktoré som nevyužil a tak vložil sem.
Čo sa týka pletiva a tehiel, skúšal som nový materiál deprom. :) Tak som to rezal do toho, ale samozrejme budúce stavba bude lepšia. Pletivo z Hornbachu bol materiál, čo som doma mal, ale aj to nahradím novým.. Ako sa povie, človek sa učí celý život... :)
Tie tehly sú super, niečo obdobné skúsim aj ja vyrobiť.. Predpokladám, že sa jedná o terakotu...

Reagovať

Pridať nový komentár