Railnet

Prefabrikovaná garáž

Modelovanie | Peter Meszároš, 30. 03. 2013 (11859 zhliadnutí)

Keď som minulý rok spravil model klasickej garáže, tak mi to hneď vnuklo myšlienku spraviť model monolitickej prefabrikovanej garáže. Stavba je to celkom bežná, teda aspoň v našich končinách. Keď som tak uvažoval nad možnosťami ako garáž spraviť, tak ako prvé mi napadlo ju odliať. Dlho som sa s touto myšlienkou pohrával. Pustil som sa do prípravy modelu na zaformovanie a keď som zistil, že je to veľmi jednoduchá stavba, tak som od formovania upustil. Vymyslel som si jeden zlepšovák a chcel som ho hneď aj vyskúšať v rôznych mierkach. Do stavby som sa teda pustil hneď v troch veľkostiach a to H0, TT a aj N. Nasledujúci popis stavby budú sprevádzať fotky zo stavby modelu vo veľkosti H0, na prípadné rozdiely upozorním v texte.

Samozrejme to chce najprv nejaké tie fotky. Našťastie v Bratislave nie je veľký problém naraziť na takúto garáž a spraviť si pár fotiek. Základné rozmery som našiel na webe, sú ale veľmi jednoduché. Garáž je dlhá 6 metrov a široká 3 metre. Presne sa zmestí na 3 betónové panely. Ostatné rozmery som si odvodil podľa oka a teda som použil moju obľúbenú "okometriu". Základný prepočet je pozaokrúhľovaný na celé milimetre a je nasledovný (mm):

  dĺžka šírka výška
skutočnosť 6000 3000 2400
H0 69 34 28
TT 50 25 20
N 38 19 15



No a tu vidíme skoro všetky diely, z ktorých sa garáž skladá. A to sú tam aj diely pre naznačenie vnútorných konštrukcií. Celá stavba je z plastových doštičiek a profilov Evergreen. Ok, čo všetko vlastne budeme potrebovať:

  • EV9020 - plastová doštička hrúbky 0,5mm (H0)
  • EV9015 - plastová doštička hrúbky 0,4mm (TT, N)
  • EV142 - profil hranol 1,0x1,0 (H0)
  • EV131 - profil hranol 0,75x0,75 (H0, TT, N)

Rozmery hlavných dielov (mm):

  A B C materiál
H0 67,5x28 67,5x31 34x28 EV9020 (0,5mm)
TT 49x20 49x23 25x20 EV9015 (0,4mm)
N 37x15 37x17 19x15 EV9015 (0,4mm)

Mohol som sa pustiť do lepenia. Obvodové lišty som si odrezal dlhšie než som potreboval. Chcel som si trošku zjednodušiť robotu a nemerať každý diel samostatne. Obvodové lišty sú z EV142 (1,0x1,0), teda v prípade H0. Pri TT a N som použil EV131 (0,75x0,75). Na vnútornú konštrukciu som v H0 použil EV131 (0,75x0,75). Pri TT a N som vnútornú konštrukciu nerobil. Určite by ju ale išlo spraviť.

Lišty som lepil po krajoch doštičiek s tým, že mi ostali presahy. Na lepenie používam lepidlo Tamiya Extra Thin Cement.

Keď lepidlo zaschlo, tak stačilo presahy jednoducho odrezať a je hotovo. Veľmi jednoduché, efektné a netreba zdĺhavo merať každý diel.

Takto nachystané diely stačí zlepiť do výslednej podoby garáže. Na fotke je už vidieť aj dolepené vnútorné konštrukcie. Tu som si pomohol drobným trikom. Strop som už mal nachystaný z predchádzajúceho kroku. Na miesta, kde má prísť profil na bočnú stranu, tak som na stropný hranol naniesol trošku lepidla a potom už stačilo len zobrať profil, priložiť ho k stropnému hranolu a pekne bola jedna strana chytená. Následne stačilo hranol narovnať do správneho smeru. Keďže som mal zase hranoly len približnej dĺžky, tak ich po zaschnutí lepidla stačilo odrezať.

No a teraz príde na rad zlepšovák, čo som si vymyslel. Ako môžeme vidieť na fotkách skutočnej garáže, tak steny sú zaoblené smerom do vnútra steny. Najprv som rozmýšľal, že si vystrúham kopyto a vakuformom sa dopracujem k požadovanému tvaru. Riešenie, čo ma napadlo, je ale jednoduchšie a elegantnejšie. Použil som resin. Všeobecne resin poznáme ako odlievaciu hmotu, ja som ju sem-tam začal používať aj ako tekutý tmel. Čiže kde potrebujem zaplniť na modeli väčší priestor a je možnosť tam naliať resin, tak ho s radosťou použijem. Veľmi dobre sa brúsi.

A teraz k tomu zlepšováku. Profilmi som si vlastne vyrobil ohrádku a stačilo naniesť trošku resinu a za pomoci špáradla ho ponaťahovať na vnútorné strany profilov. Stačí počkať 15 minút, otočiť a môže sa zalievať ďalšia strana. Pomocou špáradla som naniesol resin aj na spoje vnútorných konštrukcii. Zase som robil každú stranu zvlášť.

Viem, že resin asi nie je bežnou súčasťou modelárskej dielne. Ako náhrada pre tento postup mi napadá epoxid, prípadne modelová voda, nejaká tá akrylátová zalievacia hmota. Všetky by mohli zafungovať dosť podobne. Iba im to bude trvať trošku dlhšie.




A môžeme sa vrhnúť na povrchovú úpravu. Resinové plochy je vhodné pred samotnou základovkou nastriekať špeciálnym surfacerom určeným na resiny.

Ponáhľal som sa do lakovne a zabudol som vyvŕtať otvory v zadnej stene. Boli rôzne. Niekde boli dva, niekde tri. Niekde boli okrúhle, niekde hranaté. Vybral som si dva guľaté, tie sa predsa robia jednoducho. Aby som si nezničil povrch, tak som najprv nalepil maskovačku, na ktorú som si vyznačil kde mám vŕtať. Pre H0 som použil vrták 1,7mm, pre TT to bol 1,2mm a pre N 0,9mm.

Ok, diery navŕtané, základ na resinoch je, môže prísť surfacer. Farba betónu je bledá a preto je vhodnejšie použiť namiesto klasického šedého surfaceru biely surfacer. Drobná rada pre striekanie zo spreju. Je dobré si napustiť do umývadla čo najteplejšiu vodu aká z kohútika tečie. Na 5 minút vložiť do vody sprej. Potom ho môžeme klasicky pretrepať. Tento postup veľmi pomôže premiešaniu farby v spreji.

Farba betónu je taká trošku divná. Na prvý pohľad je to klasická sivá. Lenže je tak trošku líznutá do zelena. Aby som sa tejto farbe priblížil, dopracoval som sa k nasledovnej kombinácii farieb Tamiya. 10 dielov matnej bielej XF-2, jeden diel sivej XF-54 a jeden diel sivozelenej XF-76.

Na strechu to chce izoláciu. Na tento účel sa veľmi dobre hodia servítky bez vzoru. Ja som našiel také v IKEA. Papier servítok nás môže trošku potrápiť. Klasickým skalpelom sa strašne zle režú podľa pravítka. Je lepšie ich buď strihať nožničkami, alebo použiť žiletku. Lepenie je už bez problémov, na lepenú plochu stačí naniesť mierne zriedenú disperziu a do nej pásy ukladať.


Ako som tak prechádzal farby v zásuvke, tak som narazil na farbu Vallejo 70.822 (150) s názvom German Cam.Black Brown. Úplne super sa hodí na strechu.

Na ostatné betónové plochy som aplikoval od Mig Productions filter P405 s názvom Brown for White-Green Camo. Celkom sa to začína podobať na betónovú garáž.

Strecha je síce fajn, len je trošku jednofarebná a predsa len dosť tmavá. Celú som ju pretrel prípravkom AK-015 Dust Effect od AK-Interactive.

Aby som strechu ešte trošku farebne rozbil, tak som hrany spojov pretrel s AK-076 Damp Earth od AK-Interactive.

Pomocu White Spirit a suchého štetca som zjemnil a trošku porozťahoval zemitú farbu z predchádzajúceho kroku.

Na záver som pridal na strechu ešte wash od Mig-Productions s názvom Cold Grey Wash.

No a sme vo finále. Vidíme výsledok vo všetkých troch veľkostiach. Príjemným zistením je, že týmto postupom je možné sa dopracovať k použiteľnému modelu pre rôzne mierky.

Čo tomu chýba? No predsa dvere. O tom ale niekedy nabudúce.

[Akt. známka: 0,22 / Počet hlasov: 9] -      + 

Pridať nový komentár

Pavuk 30.03.2013 13:29:15

čo tomu chýba

ďalší článok nemajú byť dvere, ale: Ako som zaformoval a odlial prefabrikované garáže pre kamarátov vo všetkých mierkach :-)... Ďakujem, pre mňa aspoň 6 ks.

Pavúk

Reagovať

Jezko 03.04.2013 12:08:53

Co tomu chyba

Peto, taky detailista, a zabudol si na zelezne oka na streche? To som od teba naozaj necakal :-)

Reagovať

peterm 04.04.2013 18:39:54

Nezabudol, čakal som kto si to všimne. Oká sú v pláne s bránami :-) A stále sa neviem rozhodnúť do ktorého typu brán sa pustiť. Videl som už veľa typov. Zatiaľ vyberám z týchto štyroch:
- hladké dvojkrídlové
- dvojkrídlové s lámanými plechmi
- dvojkrídlové vrúbkované, tieto sú ale skôr modernejšia konštrukcia, takže možno aj nie
- výklopné z jedného kusu, vrúbkované

dávam hlasovať :-) kľudne mi sem napíšte, ktoré by ste radi videli

Reagovať

harmi 05.04.2013 12:02:23

Re:

A preco len jedny? Ak teda len jedny, tak som za vyklopne, setria priestor pri otvarani. Ale potom nezabudni aj niektore otvorene.

Reagovať

OMEGA 19.04.2013 14:46:39

Brany

...by som navrhol 2-kridlove z leptu, aby si zaujemca mohol pripadne niektore otvorit celkom, niektore iba polovicu. Vyklopne brany sa k prefabrikovanym garazam nedodavali, to uz si montovali majitelia dodatocne, ked im bezdomovci vypacili povodnu 2-kridlovu a odniesli na recyklaciu.

Reagovať

Pridať nový komentár