Railnet

Okuliarnik Kuehn a jeho digitalizácia s ozvučením.

Digitalizácia LOKO | Gabriel Meszároš, 22. 07. 2012 (9718 zhliadnutí)

Digitalizácia tohto modelu nie je zložitá. Teda ak nechceme zvuk. Vezmeme dekodér s konektorom NEM651, zasunieme a jazdíme. Maximálne niečo nastavíme. Ozvučenie je vlastne tiež jednoduché, len s drobnou komplikáciou 

 

Najjednoduchším spôsobom ozvučenia je použitie zvukového dekodéru s konektorom NEM651, ja som tu pre ukážku použil MX646N. Model má pripravený priestor pre umiestnenie reproduktoru. Tento sa nachádza dolu v priestore nádrže a je stavaný pre reproduktor 31 180 od Uhlenbrock-u.

Zasunieme dekodér ...

... pretiahneme kábliky pre reproduktor k nádrži ...

... priletujeme reproduktor, založíme ho, upravíme nad DPS kábliky, zaklapne kasňu. Hotovo.

Jednoduché, rýchle a aj to celkom slušne hraje. Akurát, že to nemá basy. To je u lokomotívy trochu problém.

Čo s tým? Odpoveď je jednoduchá, použiť Zimo kocku LS10X15, na čo nám vyskakuje otázočka. Kam s ním? Model s použitím takéhoto reproduktoru totiž nepočíta.

Samotný reproduktor sa do pripraveného priestoru bez frézovania nezmestí. Jedným z riešení, ktoré som našiel na internete, je použitie iba zvukovej časti reproduktoru (bez rezonančnej dutiny). Toto sa do pripraveného priestoru má zmestiť. Neskúšal som túto variantu. Veľmi pravdepodobne bude hrať trošku tichšie, ale basy by tam mali byť.
Už som chcel ísť rozobrať model, že idem frézovať, keď sa mi do mail-u dostala táto fotka od Davida Strupa aj s krátkym popisom.

 

Touto cestou som sa nakoniec aj pustil. Popíšem Vám ju trošku detailnejšie, aby ste sa vyvarovali niektorých problémových častí. Nakoniec bol použitý dekodér MX648. Dekodér MX646 je pre verziu s reproduktorom hore nepoužiteľný. Je na to dlhý, nenasadíte kasňu.

Ako prvé je potrebné mašinu jemne rozobrať, potrebujeme vybrať dosku plošných spojov. Keď ju už máme, odstránime z nej konektor. Tu som spravil asi najväčšiu a jedinú chybu, keď som zobral štipačky a konektor rozštípal s tým, že potom odletujem jednotlivé piny. Chyba to bola preto, lebo sa mi pohli letovacie pad-y. Vlastne som ich jemne odtrhol od podkladového materiálu. Našťastie som ich neodtrhol úplne. Ako odstrániť konektor jemnejšie neviem. Teda viem, ale neskúšal som a tiež nie je bez rizika. To dáte na zaletované časti konektoru toľko cínu, že ich tým cínom spojíte. Potom to celé prehrejete a konektor vyberiete von. Tu je zase riziko, že ak to preženiete s časom letovania, prípadne teplotou hrotu, tak to množstvo tepla nevydrží „lepidlo“, ktorým drží meď na plošnom spoji a pad-y sa Vám tiež uvoľnia. V každom prípade na toto nejdeme s trafopájkou!
Keď už máme konektor vonku, je potrebné vytvoriť priestor pre reproduktor v DPS.

 

Pri rozširovaní tohto priestoru si dáme hlavne pozor, aby sme to neprehnali, reproduktor nemusí byť úplne voľný (nie je to ani žiaduce). Taktiež dávame pozor, aby sme náhodou neprerušili niektorý z pozdĺžnych spojov (málo pravdepodobné, ale treba si na to dávať pozor).

 

Keď už máme DPS v rukách, môžeme ešte oddeliť ovládanie červených svetiel. Na to je potrebné prerušiť spoj na DPS v naznačených miestach. Bolo by možné oddeliť aj reflektory, je to ovšem výrazne väčšia práca, nakoniec som to nerobil.

Aby nebol reproduktor moc vysoko, je ešte potrebná úprava vymedzovacieho rámčeku motora. Ja som ho pre ilustračnú fotku vybral, nie je to potrebné. Ten kúsok plastu sa dá odrezať aj na motorčeku umiestnenom v závaží.

 

Odstránime naznačenú časť tak, aby nám plast nepresahoval kovovú hranu motorčeka. Ak motor predsa len vyberiete, tak ten rámček je možné dať z motoru bez problémov dolu a aj naspäť.

Ideme skladať. Zložíme celý model a priletujeme dekodér. Dávid to dával dosť natesno, stačí aj trošku voľnejšie uloženie káblikov, lepšie sa robí. Platí ale, že káble musia byť vedené čo najtesnejšie pri reproduktore. Je to preto, lebo v kasni je v znútra také krytie, ktoré dosadá na DPS pomerne tesne. Nemuselo by sa Vám podariť docvaknúť kasňu modelu.

 

Ak sme si pripravili DPS na oddelenie červených svetiel, na príslušné pady priletujte správne vodiče (tieto farby platia pre dekodéry Zimo).

 

Ozvučený model.

Pre správnu činnosť červených ešte nastavíme tieto CV:

CV35 = 12
CV36 = 0
CV127 = 1
CV128 = 2

Na záver som pripravil zvukové ukážky oboch digitalizácií. Dekodéry MX646 a MX648 majú rovnaký max. 1W výstup. Nahrávalo sa s rovnakým nastavením, z rovnakej vzdialenosti, idúci model.

Ukážka zvuku, MX646N + reproduktor 31 180 Uhlenbrock - MX646_UHB_repro.mp3

 

Ukážka zvuku, MX648 + reproduktor LS10X15 Zimo - MX648_Zimo_repro.mp3

[Akt. známka: 0,14 / Počet hlasov: 7] -      + 

Pridať nový komentár

kiski 13.11.2012 10:56:37

Oddelenie konektora z DPS

Zdravím, tiež som digitalizoval Okuliarnika Kuehn týmto spôsobom, a konektor z DPS som odstraňoval tak, že žiletkovou pílkou som jemne odpílil jednotlivé piny od samotnej plastovej časti konektora (dôjde k znehodnoteniu konektora, ale ak použijete dekóder s káblikmi, aj tak konektor nebudete potrebovať), plastovú časť som zahodil, a samotné piny som postupným nahrievaním mikropájkou (trafopájku naozaj neodporučujem) jednoducho "odsunul" z DPS a spájkovacie pady tým pádom zostali čisté a neoddelili sa od DPS. Potom som ešte samotné pady očistil od kalafuny liehom. Elegantné a čisté riešenie. Možno niekomu pomôže :)

Reagovať

Pridať nový komentár