Railnet

Grafikon

Rôzne | Peter Meszároš, 22. 09. 2009 (33993 zhliadnutí)

Dnes si predstavíme veľmi užitočný program, bez ktorého si modulové stretnutie ani nevieme predstaviť. Ide o program Grafikon, ktorý vytvoril Jakub Černohorský z klubu Ostramo. Program vznikol vcelku nenápadne zhruba pred dvoma rokmi a postupne sa vyvinul do dnešnej podoby, kedy predstavuje veľmi silný nástroj na tvorbu grafikonu a všetkých pomôcok súvisiacich s prevádzkou. 

Čo je to ten grafikon

Na pomoc si zoberieme Wikipediu a tá nam hovorí, že grafikon dopravy je grafické znázornenie pohybu dopravných spojov po trase, teda grafická forma cestovného poriadku. Pre ďalšie informácie vás odkážem na spomínanú Wikipediu, kde nájdeme aj často používanú skratku GVD, čo je grafikon vlakovej dopravy a tvoria ho všetky pomôcky pre riadenie vlakovej dopravy ako je grafikon, staničné cestovné poriadky, zošitové cestovné poriadky, obehy lokomotív a obehy vlakových súprav, prípadne ďalšie pomôcky.

Pri modulových stretnutiach sme tieto pomôcky zostavovali rôznymi spôsobmi. Začínalo sa klasicky s ceruzkou a papierom, kde sa do grafu tvoreného z časovej osy a zoznamu staníc zakreslovali jednotlivé vlaky. Na základe tohoto grafu sme potom zostavovali zoznamy vlakov, zošiťáky pre strojvodcov, staničné cestovné poriadky. Určite si viete predstaviť to množstvo chýb, ktoré pri takomto procese tvorby vzniklo. Preto sa zrodil aj program Grafikon, aby nám túto mravenčiu robotu maximálne zjednodušil.

A teraz k programu

Program je pod licenciou GPL, čo nám umožňuje ho voľne používať. Ide o program vytvorený v programovacom jazyku Java. Viem že je to nepodstatná informácia. Čo je ale na tomto fakte zaujímavé je, že program je multiplatformový, čiže rovno bez nejakých úprav dokáže bežať na rôznych systémoch. Je mu teda jedno či pobeží na Windowsoch, Linuxe, MacOS... Jediné čo potrebuje je Java Runtime Environment, ktoré ale už je súčasťou niektorých systémov. Ja program prevádzkujem na Windowsoch a MacOS bez akýchkoľvek problémov.

Veľmi príjemným zistením je, že program s nami komunikuje po slovensky. Pokiaľ by sa vám spustil v češtine, čo je jeho natívny jazyk, tak si stačí v menu vybrať slovenčinu a reštartovať ho. Okrem češtiny a slovenčiny program zvláda ešte aj polštinu a maďarčinu a teda používajú ho aj kamarati z okolitých krajín.

Kde to vlastne rastie

Tu vás odkážem na Jakubovu stránku. Na stránke je možné nájsť inštrukcie ako program spustiť. Najlepšie je púšťať program pomocou online spúšťacieho súboru, ktorého link je uvedený hneď pod nadpisom. Tým máte zabezpečené spustenie aktuálnej verzie programu bez nutnosti inštalácie. Jednoducho si tento spúšťací program stiahne čo potrebuje k svojmu behu a naštaruje nám samotný program Grafikon.

Ako sa s tým pracuje

Pre všetky ukážky práce s programom použijeme grafikon podľa ktorého sme jazdili na stretnutí v Hôrkach 2009. Na konci článku nájdete tento grafikon aby ste sa mali s čím pohrať a na čom trénovať. Cieľom článku nie je suplovať návod na použitie, preto si popíšeme len základné ovládanie programu. Program má vcelku intuitívne ovládanie a stačí iba vedieť čo chceme spraviť, určite sa s ním rýchlo skamarátite. 

Začneme pekne od začiatku. Najprv musíme mať nejakú sieť, teda definíciu staníc a jednotlivých úsekov. Nech vieme odkiaľ a kam vlastne budú naše vlaky premávať. Na zložkách hore si stačí vybrať položku Sieť.

Najprv vložíme stanice, čo sa robí tlačitkom Nový uzol... Po zadaní stanice je možné ju editovať, určiť jej počet koľají, ktoré z nich sú dopravné, určiť typ stanice, resp. zastávky. S týmito parametrami bude program ďalej počítať a môže ich použiť napríklad pri vyhodnocovaní kolízii.

Následne vytvoríme traťové úseky pomocou tlačítka Nová hrana... Zadávame iba odkiaľ a kam. Dĺžku a počet koľají je možné zadať následne v editácii. Dĺžku traťového úseku udávame v milimetroch a meriame ju od stredu stanice po stred nasledujúcej stanice.

Sieť teda máme, ďalej potrebujeme určiť trasy. Toto je funkcia, ktorá je trošku schovaná. Presunieme sa na záložku Vlaky. V spodnej časti okna svieti veľké prázdne okno. Pokiaľ doň klikneme pravým tlačítkom myši, tak dostaneme nasledovnú ponuku:

Žiadne trasy zatiaľ nemáme, tak si vyberieme položku Editácia trás... a môžeme zadefinovať trasu. Stačí zadať kde trasa začína a kde končí. Ak máme správne uvedené traťové úseky, tak budú do trasy umiestnené všetky stanice cez ktoré táto prechádza.

Konečne ideme tvoriť grafikon

Teda ideme zadávať samotné vlaky. Máme preddefinovaný zoznam typov vlakov, ten sa dá upraviť, príslušnú voľbu nájdete v menu. Toto nás teraz ale nezaujíma, chceme predsa konečne nakresliť nejaký vlak do grafikonu. Uprene sa pozeráme na tlačítko Vytvoriť a áno, to je to správne, klikáme a dostávame nasledovné okno

 

Formulár je vcelku intuitívny, najprv si vyberieme typ vlaku, podľa toho bude generovaná predpona pred číslom vlaku. Povinné parametre ďalej sú číslo vlaku, rýchlosť a čas. No samozrejme informácia odkiaľ a kam vlak vlastne bude jazdiť. Všetky ostatné informácie sú nepovinné a dajú sa doplniť následnou editáciou. Hurá, máme zadaný prvý vlak. V tabuľke je možné meniť jednotlivé časy odchodov a dĺžku zastávok v staniciach.

Veľmi milá voľba je kopírovanie vlaku. Komu by sa chcelo zadávať od nuly niekoľkorát ten istý vlak, len vždy v inom čase. Na toto máme tlačítko Skopírovať, vyberieme si vlak ktorý ideme naklonovať, stlačíme Skopírovať a dostaneme okno, kde stačí zadať číslo nového vlaku a čas jeho odchodu.

Tlačíme cestovný poriadok

Grafikon sme si vytvorili, môžeme sa pohrať ešte s obehmi a turnusami, toto nechám ale na vaše ďalšie bádanie v programe. Čo ale určite budeme ešte potrebovať sú cestovné poriadky, či už zošiťaky pre strojvodcov, tak staničné poriadky. Tieto výstupy nájdeme v menu pod položkou Akcia. Môžeme si dať naraz vygenerovať všetky ponúkane pomôcky, alebo si vyberieme tú čo potrebujeme. Určíme adresár kam budú výstupy generované. Tu nájdeme súbory vo formáte HTML, čo otvorí váš webový prehliadač a následne si ich môžete vytlačiť.

Čo medzi akciami nenájdete, je grafický výstup. Ten si môžete uložiť buď do formátu PNG alebo SVG. Voľba je dostupná keď kliknete pravým tlačítkom myši na grafikon a v menu (používali sme toto menu pri editácii trás) si vyberieme voľbu Uložiť.

Na čo som zabudol

Ako správny sklerotik som určite na kopec vecí zabudol, jedna ma ale hneď napadá. Pri zakladaní nového grafikonu dostaneme voľbu, kde si definujeme modelovú veľkosť pre ktorú bude grafikon určený a modelový čas.

Ako som písal v úvode, tak je dobré program spúšťať pomocou online spúšaťcieho súboru, ktorý je dostupný na Jakubových stránkach. Má to výhodu v tom, že budete pracovať vždy s aktuálnou verziou programu. Program je stále vo vývoji a sú doň pridávané nové funkcie. Momentálne je aktuálne číslo posledného buildu (toto ani neviem ako po slovensky povedať, že by zostavenia) 207. Program ako taký nie je číslovaný verziami, zatiaľ má iba buildy a tie sú zobrazované v hornom pruhu v zátvorke za názvom aplikácie. Toto je sem tam dobré vedieť ak si budete chcieť pozrieť čo je v programe nové na Jakubových stránkach.

Novinka v aplikácii čo mňa veľmi potešila, je Import. Je možné z iného grafikonu importovať vlaky, čo je fajn, dôležitejšie je, že je možné importovať stanice a teda ich definície. Toto značne uľahčí tvorcom grafikonu pre modulovku založenie novej siete.

Na záver ešte pridám dva grafikony,ktoré môžete použiť na oboznámenie sa s programom:

 

[Akt. známka: 1,20 / Počet hlasov: 44] -      + 

Pridať nový komentár

29.11.2011 07:55:32

LOL

Reagovať

A. 11.01.2015 10:46:27

.

Nedá sa stiahnúť

Reagovať

OMEGA 04.02.2015 10:50:49

Re: .

Z textu článku:
"Jediné čo potrebuje je Java Runtime Environment"
Da sa stiahnuť do PC alebo beží online.
Niektoré staršie verzie Windows majú problém s Grafikonom.
Môj som vyriešil mailovou komunikáciou s autorom programu.

Reagovať

dano 17.02.2015 18:57:49

Re: .

Článok odkazuje na stránku, ktorá bola medzi časom presunutá sem:

https://code.google.com/p/grafikon/wiki/Grafikon

Treba mať nainštalovanú JAVU z http://www.java.com/en/ a potom napríklad spustiť vo Web prehliadači tuto linku (je z Wikipédie) -
http://jub.parostroj.net/grafikon/0.14/grafikon.jnlp

Je to webstart aplikácia, t.j. všetko si stiahne ten JNLP z webu, uloží do cache Java a na ploche urobí ikonku.

DanoM

Reagovať

dano 31.03.2015 21:49:44

JAVA 1.8

Pre JAVA 1.8 je proble s nastavenim SECUIRTY. Uz nie je mozne nastavit SECURITY na MEDIUM, minimu je HIGH :(

Je nutne spustit JAVA CONTROL PANEL (jcontrol) a v zalozke SECURITY pridat do "Exception Site List" adresu "http://jub.parostroj.net" (bez uvodzoviek).

DanoM

Reagovať

Johny_Pal 21.12.2015 00:41:57

Program grafikon

Vie mi niekto poradit ako tento program rozhybem priamo z PC aj ked bude odpojeny od internetu?
Su mi na nieco tie ZIP subory s tymi datami?
Nejaky postup by mi pomohol. Dakujem.
J.

Reagovať

Boco 22.12.2015 11:18:37

Re: Program grafikon

Dá sa stiahnuť napr. odtiaľto https://bitbucket.org/jub77/grafikon/downloads napr. grafikon-1.1.0-beta201512161253+de758f543b22.zip rozbalit do nejakého priečinka a spustiť JAVA súbor "grafikon.jar" a potom sa dá vytvoriť buď nový grafikon alebo už vytvorený, napr. aj tu ponúkaný z Bojnic.

Reagovať

Johny_Pal 25.12.2015 18:47:34

Re: Re: Program grafikon

Skvele, velmi dakujem za pomoc.

Reagovať

xmas 03.01.2016 20:54:51

grafikon

Neviete, kde moze byt problem, ked si viem urobit siet presne ako je opisane aj trasy ale neviem potom ako zadavat jednotlive casy. Dam vytvorit vlak (nazov, cislo, odkial-kam) ale nevytvori mi ho...pise ze 0 vlakov...dakujem

Reagovať

mgreguss 05.01.2016 19:01:38

doporučuji návod.
http://ostramo.parostroj.net/grafikon.php

Možná je tam odpověď na vaši otázku.

Reagovať

Strojvudce88 26.02.2016 07:45:16

Časy

Ahoj, mám následující problém - mám nadefinovanou trať, vše je připraveno, ale když zadám vlaky, ukazuje mi to až třikrát delší časy. Může mi někdo poradit co s tím?

Reagovať

Strojvudce88 26.02.2016 11:03:37

Časy

Nemáte někdo odkaz na Grafikon verzi 1.1

Reagovať

Michal 17.11.2017 13:56:00

Problem

Zdravím, grafikon je plnr funkčný, ale po zvolení output ako .pdf, my to pri ukladaní vypíše toto:
"Nepodarilo se uložiť súbor: Unkown type: trains"

Ak my viete poradit budem rád.
S pozdravom Michal.

Reagovať

Jozef 26.11.2018 06:54:53

Grafikon

Viete mi pomoc s aplikáciou nejde mi ju spustiť respektíve mi daj úplný návod na to ako to aj správne nainštalovať aj z javou ak smiem poprosiť,ďakujem

Reagovať

Pridať nový komentár