Túto otázku sme si položili asi pred ôsmimi rokmi s Marianom Ritomským, s ktorým sme vtedy spolu viedli krúžok železničných modelárov najprv na SPŠ – Elektrotechnickej a neskôr v CVČ na Štefánikovej (Marian tam stále vedie lodičkársky krúžok). Prvé pokusy naučiť deti natierať vozne Ci/Ce štetcom dopadli katastrofálne a keďže ja som mal vtedy striekaciu pištoľ Revell – Student a v CVČ mali plastikári dobrý (bývalý dentálny) kompresor, tak sme sa chopili príležitosti niečo nové vyskúšať.
Na striekanie sme si vybrali akrylátové farby a výsledky boli veľmi povzbudivé. No pochopili sme, že ak máme na krúžku 10 – 12 detí, tak pri striekaní musia byť minimálne dvaja vedúci...
Po čase sme sa so železničným krúžkom presťahovali do CVČ na Hliníckej, kde sme už nemali k dispozícii plastikársky kompresor a tak bolo striekaniu na čas koniec. Avšak s rozvojom stavby vozidiel sme sa najprv vrhli do stavby striekacieho boxu a dospelým modelárom (hlavne Peťovi) sa stal veľkým kamarátom. Nedávno sme si vyskúšali striekanie aj na mládežníckom krúžku a keďže mala technológia úspech, tak určite budene pokračovať.
Čím striekať
Pri všetkej úcte k tým, ktorí dokážu kvalitne nastriekať model sprejom si i tak myslím, že sprej bol vymyslený na niečo úplne iné, ako striekanie modelov. Jeho tryska nedokáže vytvoriť dostatočne jemný aerosól a pri postupnom klesaní množstva hnacieho plynu v nádobe tryska nestrieka, ale pľuje megakvapky. Dočítal som sa síce, že pomáha spray nahriať, ale ani nahriatie nevyrieši postupný pokles tlaku.
Pištoľ (airbrush)
Striekacie pištole môžeme rozdeliť na dve kategórie jednočinné a dvojčinné (na striekadlá typu fixírka zabudnite, kvalita striekania je veľmi podobná speju). Čím sa tieto pištole líšia (okrem ceny), keďže vzhľadovo sú takmer rovnaké?
Jednočinná striekacia pištoľ ako jej názov napovedá má iba jednu možnosť ovládania. Stlačením ovládača sa spustí prívod vzduchu a ten strháva farbu do trysky. Množstvo farby, ktoré prúdi tryskou sa nastavuje pred striekaním posúvaním ihly, ktorá sa následne aretuje skrutkou.
Dvojčinná pištol má nezávislý, dvojitý pákový systém (Double-action) - zmiešavaníe farby so vzduchom je možné podľa potreby od seba oddelene regulovať. Ovládacia páka sa môže spojite potlačiť nadol, tým dochádza k oddelenému vystúpeniu menšieho alebo väčšieho množstva vzduchu z dýzy a potiahnutím ovládacej páky dozadu sa môže regulovať prietok množstva farby. Množstvo farby možno obmedziť skrutkou nastavenia dorazu ihly.
Ako som už napísal, pištole sa líšia cenou, jednočinná pištoľ je možné kúpiť už od cca 600 Sk a dvojčinnú od 1600 Sk. Je ale jasné, že špičkové pištole sa predávajú za podstatne viac. Podľa mojich skúseností by som úplnému začiatočníkovi (hlavne dieťaťu) odporučil pištoľ jednočinnú. Deti majú zväčša problém s jedným ovládacím mechanizmom, takže výhody dvojčinnej pištole by ich viac obmedzovali. Pre toho, kto sa striekaniu chce venovať pravidelne rozhodne odporúčam pištoľ dvojčinnú. Nech Vás neodrádza cena, vzhľadom na celkovú investíciu do tejto technológie nie je cenový rozdiel pištolí podstatný. Mnohí si teraz hovoríte, že čo ešte, veď pištoľ je podstatná. Je, ale na jej pohon potrebujeme ešte napríklad stlačený vzduch....
Fixírka Revell
Jednočinná striekacia pištoľ Revell Student
Pištoľ a jej príslušenstvo. Tenká hadička býva príslušenstvom, hrubšia (odolnejšia sa dokupuje) K hadičkám budete určite potrebovať redukciu na pripojenie k zdroju stlačenému vzduchu (mosadzná koncovka vpravo). Jednočinné pištole mávajú zväčša zásobník farby (sklenená fľaštička) pripájaný na pištoľ zdola. Ak ale striekate malé množstvá farby, je dobré obstarať si nádobu so spodným nasávaním (nerezová nádobka dole).
Malá (modelárska) rýchlospojka.
Dvojčinné pištole Conrad a Fengda.
Pištole Conrad boli celkom vyhovujúcou náhradou za drahé pištole, pokiaľ v našich predajniach stali pištole okolo 5 tisíc, tak tieto stali 50 Eur, čo je na Dvojčinné pištole dobrá cena.
Model HP101 má trysku 0,3mm a dostatočne veľkú nádrž, ktorá je umiestnená zboku. Na jednej strane to môže byt výhoda, lebo je vidieť priestor do ktorého striekam. Pri dlhšej práci s touto pištoľou sa relatívne rýchlo unaví ruka, čo je jej nevýhodou.
Model HP200 ma trysku 0,2mm a dajú sa s ňou striekať aj veľmi jemne linky. Nie je veľmi vhodná na striekanie väčších plôch.
Pištole Fengda sú teraz u nás módnym hitom pre svoju veľmi priaznivú cenu, ktorá sa pohybuje tesne nad 2000 korún. Model BD203 je vybavený tryskou 0,3mm. S touto pištoľou sa pracuje veľmi prijemne.
Kompresor
Veľa začiatočníkov striekačov si na začiatku povedala, že mám pištoľ a keďže kompresor je drahý, tak dočasne budem striekať z nádobami so stlačeným vzduchom, ktoré sú v predaji. Nasledovalo sklamanie, lebo (hlavne u jednočinných pištolí) klesajúcim tlakom v nádobe sa menila kvalita nástreku. Takže tadeto cesta nevedie... alebo áno. Je jedna výnimka a to vtedy, ak použijeme napríklad „fľaše“ pre potápačov s automatikou. Vo fľaši je cca 100 – 200 atmosfér a ak nastavíme automatiku, aby na výstupe dodávala požadovaných 1,8, tak nie je problém. Pre nás ostatných (nepotápačov), je riešením kompresor. Pri kúpe kompresora treba vylúčiť všelijaké „smiešne“ kompresory, kde sa dá prstom udržať výstupný tlak vzduchu. Tieto sú určené iba pre pištole typu fixírka. Mnohí kutilsky založený modelári využívajú chladničkové kompresory, ktoré na výstupe vybavujú pretlakovým ventilom (kompresor ide trvale, ale pri zastavení prietoku pištoľou pretlakovým ventilom vzduch uniká). Núdzovým riešením bývajú aj zostavy auto kompresorov na 12 V spojených s tlakovou nádobou (hasiaci prístroj, PB fľaša...) opatrených spätným ventilom na vstupe a tlakovým spínačom. V čase, keď modelárske kompresory dosahovali cenu 10 000 Sk mnohí modelári ( a rovnako aj ja) radšej kúpili v akcii „malý“ kompresor za 2500 Sk. Dnes je situácia lepšia a nie je problém kúpiť dobrý (a pritom tichý) kompresor už od cca 4000 Sk.
Príklad „Fixírkového“ kompresora, nevhodného na striekanie s pištoľami.
„Malý“ (a hlučný) priemyselný bezolejový akciový kompresor... ( nikdy nezabudnem, ako nám rozprával kamarát modelár, ako zabudol večer takýto kompresor večer vypnúť a o tretej v noci sa kompresor rozhodol dobiť do zásobníku trošku vzduchu, pričom modelársku dielničku má vedľa spálne za sádrokartónovou stenou... ).
Predstaviteľ modelárskeho tichého (obývačkového) kompresora bez vzdušníku (tlakovej nádoby). Kompresor beží stále a pri zastavení striekania vzduch uniká cez pretlakový ventil. Niektorí modelári tvrdia, že tento typ nie je vhodný, lebo je pri striekaní cítiť rázy pracujúceho kompresora (možným riešením je možno pomerne dlhá prívodná hadica, kde príde k útlmu rázov).
Modelársky tichý kompresor so vzdušníkom (cena cca 4 200 Sk).
Veľmi dôležitá vec na výstupe kompresora – zachytávač kondenzátu, prípadne oleja a nečistôt.
Podklad pod farby
Tí ktorí už skúšali náter modelárskymi farbami zistili, že aj keď podklad dobre vyčistia, farba sa časom zoderie. Modelárske farby sú totiž krycie a pre dokonalý náter potrebujeme kvalitný podklad. Aj tu niektorí ponúkajú riešenie vo forme spreja. Áno, kvalitný podklad to je, ale takýto prednástrek nám dokonale zjednotí detaily do celku tak, že takmer zmiznú... Čo teda použiť? Riešením je striekací tmel – Surfacer. Ale aj s ním je treba narábať opatrne a hlavne ho pred nanášaním poriadne zriediť. Radšej postupne urobiť 5 jemných nástrekov, ako jeden hustý a hrubý. Pred nástrekom leptov nám radil náš poradca Jozef chemickú medzivrstvu v podobe Galvinolu ( tekutina jemne naleptá plech).
Striekací tmel Surfacer
Galvinol, základ na pozinkované a mosadzné (lepty) predmety
Farby
Ako u iných vecí, tak aj tu nájdete rôzne názory. Niekto má rád Agamy, niekto Humbroll, Revell, Valejo... Striekanie s každými má svoje osobitosti, niekomu sa páčia vlastnosti, niekomu to, že daný typ farby nezapácha, inému vyhovujú odtiene. Niečím ale treba začať. Vzhľadom na cenu materiálu a skúšobné striekanie deťmi na krúžku som zvolil farby Alkyton RUST-OLEUM, ktoré sú matné, riedia sa riedidlom S 6005 a 250ml plechovka stojí 150 Sk (čiže sú niekoľkonásobne lacnejšie, ako modelárske farby). Sú dostatočne jemné, dobre kryjú a pomerne rýchle schnú, takže deťom nestekajú. Ďalšou voľbou môžu byť pre deti vodou riediteľné akrylátové farby, napríklad Genius Pro v cene 130 Sk/ 200ml.
Farby Agama a Humbrol
Farby Alkyton RUST-OLEUM
Akrylátové vodou rediteľné farby Genius Pro
Postup, alebo inak ako na to...
V prvom rade je dôležité si obstarať k príslušným farbám aj príslušné riedidlá. Ak Vás budú v predajni presviedčať obchodníci, že danú farbu (alebo striekací tmel Surfacer) netreba riediť, nedajte sa zmiasť. Riediť treba. Okrem toho po skončení práce je treba vydrhnúť pištoľ (ruky) a iné náradie. Na čistenie však zväčša nezvyknem používať originál riedidlá do používaných farieb, ale používam pomerne lacné a hlavne dostatočne agresívne acetónové riedidlo (C - 6000). Pred striekaním je potrebné striekaný predmet poriadne odmastiť a vyčistiť. Na toto nám poslúži voda so saponátom (dlho schne), alebo denaturovaný lieh, či technický benzín. Po odmastení sa predmetu už (hlavne prstami) nedotýkame.
Farby sa riedia na takú konzistenciu, aby dostatočne kryli a nestekali, ale aby pri striekaní nezasychali počas striekania (povrch modelu je potom krupicový). Správnu konzistenciu je potrebné odskúšať na kúsku plastikovej doštičky, alebo na „šrotovom“ modeli. Pri striekaní sa snažíme držať pištoľ kolmo na striekaný predmet, pištoľ mierne sklonenú smerom dole. Pri striekaní si musíme osvojiť pravidlo, že nenatáča sa pištoľ, ale predmet, ktorý striekame. Pištoľ sa pohybuje iba v horizontálnej rovine kývavým spôsobom. Pri striekaní je veľmi dôležité osvetlenie, ktoré má osvetľovať striekaný predmet spoza nášho chrbta, tak, aby striekaná plocha nebola v tieni. Pri voľbe osvetľovacieho telesa zabudnite na žiarivky, lebo v ich svetle niektoré odtiene farby nie sú presné (žiarivky nesvietia celým spektrom). Pri striekaní je potrebné mať bezprašný priestor ( pred striekaním vytrieť najbližšie okolie vlhkou handrou) a je vhodné, aby sa z priestoru odsávali splodiny striekania ( v lete stačí striekať v otvorenom okne). Respirátor na ústach a nose nie je na závadu (po práci sa budete diviť, čo by sa Vám inak dostalo do úst a nosa...).
Striekanie v striekacom boxe s odsávaním z digestora.
Ak je to možné, striekanie začíname tak, že pištoľ nasmerujeme mimo striekaný predmet, spustíme pištoľ a s už striekajúcou pištoľou prejdeme na miesto striekania. Rovnako aj striekanie ukončujeme. Výhodou takéhoto postupu je, že sa nám nedostanú na model rôzne nečistoty, alebo počiatočné megakvapky pri nábehu a ukončovaní práce pištole.
Ak ukončievate prácu na dlhší čas ( 2 a viac minút), je vhodné po dostreku prečistiť trysku, aby nezaschla (na čistenie sú výborné vatové tyčinky na čistenie uší). Pri oddelovacích zásobníkoch farby zvyknem vtedy oddeliť zásobník a pištoľ prestreknúť čistým riedidlom rovnako, ako keď sa mení odtieň farby.
Ako som už naznačil pri striekaní sa nestrieka systémom najprv tento kúsok a potom ďalší, ale postupne celý model viacnásobne. Pištoľou hýbeme sprava do ľava a natáčame modelom tak, aby vznikla na celom modeli rovnomerná nestekajúca tenká vrstva. Nástrek robíme naviackrát po čiastočnom preschnutí predchádzajúcej vrstvy. Ak nie je možné predmet držať priamo v ruke, vyrobíme si na úchyt pomôcky. Niekedy stačí predmet postaviť na kúsok dosky (najlepšie s povrchovou úpravou, aby sa pri striekaní prach a prípadne piliny nedostávali pri striekaní na predmet), alebo si model prichytíme napríklad na paličky.
Petrove „jednohubky“ – sedadlá do M 152 prichystané na striekanie.
Miro strieka surfacer (keďže bolo leto, striekací box sme nevyužili).
Málo je niekedy viac – stekajúci surfacer....
Tu bola chyba v nedostatočnom nariedení surfaceru, pri striekaní vznikali od pištole k modelu uschnuté nite surfaceru, ktoré všade ulpievali...
Nákladný vozeň po úspešnom nástreku surfacera.
Striekanie vozňa.
Základný problém začínajúcich striekačov je pokušenie nakláňať pištoľ namiesto striekaného predmetu. Pri takomto striekaní hrozí vyliatie farby zo zásobníka a veľmi často sú aj nedostriekané plochy, lebo striekač si uvedomuje, že nemôže pištoľ viac nachýliť a pritom zabúda nachýliť model...
Tradične nedostriekané plochy – medzi lištami, z boku,, alebo zabudnuté vnútro vozňa.
Vozeň po celkovom nástreku ( surfacer + hnedočervená vrch + čierna podvozok + krycí matný lak), ešte popisky a konečný nástrek lakom...
Vozeň z vrchu.
Ak nadobudnete presvedčenie, že ak sa nepodaril urobiť poriadne podklad, tak chyby napraví krycia farba, tu je malý dôkaz, že táto teória nie je správna. Ani krycia biela farba nenapravila zlý náter surfacerom. Čo s takýmto výtvorom? Nie odhadzovať ho nemusíte, farbu možno zniesť lúhom...
Odstraňovanie farby z modelu
Ak sa Vám podarí zle nastriekať model, nemusíte zúfať, aj vtedy (aj keď pracná) existuje pomoc. Odstraňovanie farby sa robí napríklad v roztoku lúhu sodného (NaOH). Najlepšie je použiť granulovaný lúh, ktorý sa nasype do vody (kúpite v drogérii). Správny pomer si treba nacvičiť. Luh pri reakcii s farbou sa začne zohrievať, preto to s množstvom lúhu netreba preháňať. Pokiaľ sa začne lúh neprimerane zahrievať ( a hrozí poškodenie modelu teplom), vždy je možné striekaný predmet z roztoku odstrániť a roztok doriediť vodou. Na druhej strane sa zase netreba moc báť a dať iba malo lúhu. V takom prípade sa cely proces neúmerné predlží, čo znamená aj niekoľko dni.
Pri prácu s lúhom je bezpodmienečne potrebné pracovať v rukaviciach a okuliare nie sú tiež na zahodenie, skôr naopak. Postriekanie lúhom na pokožke neštípe, ale pomaly leptá. Máte pocit, že na postriekanom mieste je mydlo (na dotyk je pokožka klzká) a ani sa nenazdáte a postriekané miesto je vyžrané do mäsa. Používanie ochranných pomôcok je preto veľmi dôležité a pri náhodnom postriekaní lúhom je potrebné miesto ihneď dôkladne poumývať vodou a zneutralizovať napríklad potravinárskou kyselinou citrónovou. Z tohto dôvodu táto technológie nie je vhodná pre deti!!!
Hydroxid (lúh) sodný.
Vozeň vložený do roztoku hydroxidu.
Zliezanie farby podporujeme kefkou (pozor na prskajúci lúh).
Tento článok neukazuje na všetky postupy a finty, ktoré sa používajú pri nástreku modelov, je iba malým základom – impulzom pre váhavých, aby sa nebáli začať používať túto technológiu. Dúfam, že sa časom objaví na Railnete postupne viac článkov na túto určite zaujímavú tému.
Stavba boxu na striekanie:
Striekací box
Marian Pavúk Paulini
Foto: Pavúk, Peter Meszároš, Jozef Kiss