Railnet

V36 - digitalizácia a osvetlenie

Digitalizácia LOKO | Daniel Martanovič, 27. 02. 2008 (13351 zhliadnutí)

Digitalizácia lokotraktora V36 (BR103) od fy. Tillig v mierke TT nie je ničím špeciálnym. Ak by nešlo ešte o pridanie LED osvetlenia v reflektoroch, ktorým to veľmi chýba.


Na doplnenie osvetlenia do V36 počas digitalizácie ma inšpiroval článok, ktorý som pri svojích potulkách po internet vygooglil. Článok veľmi inšpiratívny aj v oblasti výmeny motora a zaradenie leptaných doplnkov, ale až takúto úpravu som na teraz odložil. Takže ja som sa pobavil len s:

  1. zaradenie DCC dekódera
  2. osvetlenie z LED

DCC dekóder

Dekóder som použil mikrodekóder od firmy TRAN (DCX74z), ktorý je možné objednať u Joža Kissa (jkiss56 zavinac gmail bodka com). Veľkosť dekódera ho umožňuje umiestniť v rôznom mieste. Aj ako ho umiestnil nemecký kolega na svojej stránke, ale aj na motore do kabínky. Keďže umiestnenie na motore sa mi javilo ako efektívnejšie čo do drátovania, výsledok je nasledujúci:


Celkový pohľad na drátovanie. Čierny drát je prilepený sekunďákom na plastový držika motora aby nelietal a dala sa ľahšie zavrieť krabička.


Osvetlenie

Hmm... dorobenie osvetlenia, sa mi zdalo ťažšie ako nakoniec bolo. Celé som to zrealizoval na kúsku univerzálneho plošného spoja, ktorý mi vhodne poslúžil. Jeho rozmery sú presne také, že SMD LED a SMD odpor je možné naletovať na plôšky a netreba nič drátovať. Šírku plošíčiku som zvolil práve na šírku SMD súčiastok. Plošáčiky pre osvetlenie predných reflektorov sú zalepené sekundovým lepidlom. Ako odpor som použil 2K7.

Plošáčiky som si urobil 3 kúsky:
  1. predné osvetlenie - len pre SMD LED
  2. predné osvetlenie - SMD LED + SMD odpor
  3. zadné osvetelenie - SMD LED + SMD odpor + SMD LED
Samozrejme nezabudnite správne naletovať SMD LED, tak aby svietili :). Polohy predných LED.


a zadných LED.

Reflektory

Tak toto bolo ťažšie, najmä pre netrpezlivých, medzi ktorých sa radím. Ale nezúfajte ani patloši. Nie je to také hrozné. Zadné reflektory idú veľmi ľahko a na predné si treba trochu hrýzď do jazyka (aby ste sa neponáhľali). V čom som mal stres, bolo presné centrovanie vŕtania, aby diera bola v strede. Na koniec v tomto stres vôbec nebol, lebo reflektor má od výroby priehlbinku a použitím vhodného vrtáčika a ručnej vŕtačočky (taký nádstavec na vrtáčik) to ide veľmi pohodlne. Vhodný vŕtačik je asi 2,5mm !? teda taký čo veľmi nepobehuje v priehlbinke a ani nevyčnieva. Pred ukončením vŕtania reflektor odpadne z modelu, ale to je dobre. Treba len dovŕtať dieru aj v obale. Naspäť som reflektor prilepil sekundovým lepidlom a zalial ClearFixom (od Rewellu). No zalial je zlé slovo, lebo Jožo (ako vždy je na vine) mal nejaký starý - ale nakoniec sme ho tam nejako dostali.

Predné reflektory treba vyvŕtať a odvŕtať podobne, len treba dávať pozor aby sa vrták nezahryzol. V tom prípade je veľmi zle, lebo práve zničil bočnicu skrine lokotraktora. Predné reflektory sú veľmi na krajoch. :( Ale ide to. Treba opatrne a pomaly vŕtať.

Výsledok:


Príjemné dekódorovanie a svietenie

Váš

DanoM
[Akt. známka: 0,17 / Počet hlasov: 6] -      + 

Pridať nový komentár

vraťo 27.02.2008 21:48:43

ty provokatér

dano, no tak to ti pekne ďakujem. tuto loko ma ani vo sne nenapadlo digitalizovať a tobôž osvetľovať. teraz mám v hlave riadneho chrústa. dúfam, že na krúžku ju dopatlám aj za tvojej asistencie. len kedy si ja nájdem čas na krúžok. ďakujem aj za inšpiráciu.

Reagovať

danom 29.02.2008 08:18:10

re: ty provokatér

uz sa tesim, ked opat zavitas medzi nas. dano

Reagovať

Pridať nový komentár