Asi pred pol rokom som uviedol článok o tom, ako som patinoval a štrkoval koľajnice na module banskej úvraťovky. Malo to jeden háčik, bolo to veľmi pomalé. Pri prácach na stanici Tomášov som premýšlal ako ušetriť na farbách, nervoch a čase. Nech lenivosť hýbe svetom....
Inšpiráciu na nový spôsob mi vnukol článok v americkom časopise Model Railroader. Pre patinovanie používajú akrylátové farby a nie syntetiku ako v mojom prvom pripade. Amíci tie akrylátky natierajú a/alebo striekajú.
Ja som sa rozhodol (keďže nemám doma striekač) použiť na prvú fázu náter. Ako farbu som použil obyčajnú akrylátovú farbu KOH-I-NOOR Hnedá tmavá číslo 0610. Apropo, v Carefoure som dokonca videl aj kilové balenie Hnedá tmavá v plechovke, to by sa mohlo tiež použiť :) Výsledok dapadol nasledovne:
Celý postup je veľmi jednoduchý a rýchly. Stačí zobrať väčší štetec (čo je výhoda) a mierne až veľmi málo farbu z tuby zriediť. A už len patlať. Lepší výsledok som dosiahol, ak som sa nestresoval. Teda som to natrel a nevracal som sa veľmi na mieta kde som bol. Koľaj je trochu viac-menej mastná a preto akryl nechytá hneď veľmi dobre. Týmto prvým náterom dosiahnete nejaký základ, na ktorý sa potom farba chytá po druhý krát úplne dobre.
S výsledkom som spokojný. Keď si predstavým, že koľaje ešte pôjdu zaštrkovať a bude sa pridávať ďalšia patina.... teda ako základovka je to OK. Za cenu 100SKK na celú stanicu? Úplne dobre.
Načo treba dávať pozor je natieranie vyhýbok? Akrylát zachýna v škrupine a teda jazyky "sa" dokonale prilepia. Amíci vo svojich návodoch doporučujú pred striekaním natrieť pohyblivé časti vyhýbok olejom. Keďže ja som mal štetec a táto metóda použiť nejde, musel som po zaschnutí farby vyhýbky rozlepovať a nožíkom poodlupovať z tiahiel zaschnutý povlak. Ale ide to, len je to náročná práca. Neskúšajte rozlepiť jazyky prestavníkom, lebo určite to nepôjde.
Na záver jedno doporučenie. Hlavu koľaje je vhodné utierať hneď, pokiaľ akryl ešte nie je suchý - čo je tak 5 sekúnd po natretí. Potom je možné použiť už len nechty a jemný šmirgeľ. Brrr.
Váš
DanoM
ahoj, viem ze je to trochu odveci, ale co je ta stavba vedla rotundy ? vyzera to aujmavo, ako stavba z plasotvych dosiek, alebo sa mylilm ?
asi myslis to biele :). to je skladisko, ktore obsahuje stavebnica auhagen gaswerk cislo 12244. na firemnom obrazku to nie je dobre vidiet. idem ten skladik trochu upravit a bude z toho sklad olejov pre rusne.
ahoj dano, nic ve zlym, ja to mam trosicku lepsi a to mam za sebou desitky roku se spajkovackou v ruce. asi je to o tom, ze cim mene cinu tim lepe. ale v posledni dobe zacinam pouzivat trosku jinou technologii a to, ze si narezu z kuprextitu pasky 3 mm siroke a s nima potom pracuji. ma to nekolik vyhod, lepe se to dava dolu, kdyz se utrhne folie a treba to vymenit, lepe se davaji sroubky mezi prazce, je mozne dat pocet prazcu podle potreby a delky. a taky se to lepe strkuje. ahojz
dodatek v clanku o sitkach na st.travu je videt jak to ted delam. ahojz
používám stejnou barvu od kooh-in-noor, ale jen na pražce, (ty natírám pak z boku humbrolkou).navíc do této rozředěné akryl. barvy přidávám hustou rezavou temperu. tempera se s akrylátem nespojí, ale vyplavuje se z ní. výsledkem po zaschnutí je, že pigment tempery zůstane v některých naznačených letech pražce jako světlejší rez, vypadá to dobře, pořád se to musí míchat.
to dušan: necheš pridať aj ty svoj článoček?, stačí pár viet a fotiek :-)
nemyslím, že jsem objevil s tím postupem ameriku, aby to bylo na článek, ale nějakou fotku hotového bych mohl poslat
ach to pajeni kolejnic, ale jen tak jsem se podival na svoje a radsi drzim usta. je to strasne, a chtelo by to neco vymyslet. ahojz
dakujem zdeno za povzbudenie. ale mozem ti povedat, ze po zastrkovani a dalsej patine to nie je take hrozne. odskusane na moduloch bana jana (toho casu uz bana gabor).
pájecí kapalina na nikl nebo univerzální, líh se starým kartáčkem na zuby a hadřík na čištění, obyčejný cín a trafopájku. pájený spoj lehce potřít, pak propájet a hotový spoj pak očistit