Railnet

Práca s verejnosťou a nábor nových modelárov

Kluby a krúžky | Marian , 08. 05. 2007 (11513 zhliadnutí)
Na rôznych akciách pre verejnosť sme zistili, že je pekné ukázať verejnosti hotové a rozrobené modely vo vitrínach, prípadne jazdenie na modelových/modulových koľajiskách, ale po chvíli ich takáto forma prezentácie modelárstva prestáva baviť. Tí otrlejší nás zasypú aspoň otázkami, ako, čo, a čím... Menej otrlí (a hlavne tí, ktorí majú so sebou deti) po úvodnom nadšení rýchlo odchádzajú.

Na stretnutí Rendez 2006 sme vyskúšali modelárčiť pred očami verejnosti a tento počin bol vysoko pozitívne hodnotený. Ostávalo pri nás oveľa viac divákov a bolo aj viac otázok. Dokonca viaceré deti si chceli skúsiť modelárčiť s nami. Z tohto dôvodu sme na stretnutí v Modre na jar 2007 pripravili (hlavne pre deti) viaceré lákadlá s cieľom odskúšať čo je najlepšie a čo najviac zaberá.

Pripravili sme tri aktivity:

  1. skladačku drevenej železnice (výrobca - Brio / Tesco / Ikea...)
  2. okruh železnice ETS s možnosťou riadenia
  3. stavba jednoduchého papierového domčeka a ihličnatého stromčeka posypaného zelenými pilinami

Tento krát sme vypustili inštruktážne modelovanie pred zrakmi verejnosti (nebolo voľného modelára, ktorý by to stíhal...)

Drevená železnica

Drevená železnica zaujala hlavne deti do cca 8 rokov a tým rozviazala ruky rodičom, ktorí sa mohli v kľude venovať prezentovaným modelom a stihli sa aj porozprávať. Pre deti na stretnutí netreba veľa, ale rozhodne je potrebná rovná plocha (najlepšie na zemi) a cca 3 x 3 m koberec ako podložka na hranie. Čo sa týka herných prvkov, tak postačuje jedna základná sada (trať do osmičky s mostom) + doplnková sada dve výhybky a sada rovných koľajníc. Ako vozidlá určite budú stačiť cca 3 lokomotívy a cca 6 vozňov. Ako doplnok sú dobré drevené kocky, alebo narezané hranolčeky v tvare domov. Celý tento špás vyjde na cca 1 500 - 2 000 Sk. Väčší počet herných prvkov neodporúčam z dôvodu straty (z veľkej kopy je napríklad zmiznutie jedného vozidla nepostrehnuteľné...).

Drevená železnica
Drevená železnica a ako podklad pás koberca na zemi.

Vláčikový okruh

Okruh ETS zaujal deti od cca 8 rokov do cca 13 rokov. Problémom takéhoto voľného jazdenia sa stala bezpečnosť (ako vozidiel, tak okolo stojacich). V tomto veku sa deti veľmi rady hrajú na pretekárov a tak lokomotíva niekoľkokrát po divej jazde v zákrute opúšťala trať a vystreľovala medzi okolo stojacich, alebo na zem. O narážaní do vozňov ani nehovoriac. Po týchto skúsenostiach by pri takejto aktivite bolo potrebné „natvrdo“ znížiť napájacie napätie a možno by tiež pomohlo nevytvárať na detské jazdenie okruh... Pre „pretekárov“ by možno bolo vhodné vytvoriť cca 10m rovnú trať pre lokošprint (merané rozjazdy s vlastnými lokomotívami...). Na takéto jazdenie by určite stačil aj základný lokoset napríklad v H0 v cene do cca 4 000 Sk doplnený koľajivom a prípadne nejakými jednoduchými domčekmi. Na jazdenie je vhodný vyvýšený priestor pokrytý mäkkou podložkou (kobercom). S výhodou sme použili stolnotenisový stôl, ale keďže sme nemali nekĺzavú podložku, koľajnice sa šmýkali a museli sme ich páskou prilepiť... Túto aktivitu musíme ešte domyslieť, aby bola bezpečná ako pre modely, tak pre účastníkov...

Železnica ETS na stole.
Železnica ETS na stole.

Ovládanie železnice ETS
Ovládanie železnice ETS.

Detské modelovanie mini krajiniek

Najviac deti (ale aj dospelých) zaujalo modelárčenie. Najprv sme jednotlivo s návštevníkmi vyrábali domčeky a stromčeky, ale potom si deti vymysleli, že najlepšie je spojiť tieto dve veci a tak vznikali na kúsku polystyrénu malé krajinky (domček a 1 – 3 stromčeky). V Modre sa ľudia divili, že dva dni stretávali deti hrdo si nesúce svoje stromčeky, alebo krajinky...

Na túto aktivitu potrebujeme v prvom rade zabezpečenie priestoru a účastníkov pred zašpinením. Na zabezpečenie priestoru postačí hrubšia fólia, ktorou pokryjeme ako pracovnú plochu (stoly), tak aj podlahu (s presahom aspoň 2m na každú stranu okolo pracovného priestoru).

Stôl a podlaha pokrytá ochrannou fóliou.
Stôl a podlaha pokrytá ochrannou fóliou.

Pre účastníkov je vhodné pripraviť aspoň 2 – 3 pracovné plášte. Samozrejme je nevyhnutné účastníkom neustále zdôrazňovať, že používané farby sú po zaschnutí neodstrániteľné! Na modelárčenie potrebujeme: zelenú latexovú, akrylovú, alebo inú vodou riediteľnú farbu (cenovo výhodnejšie je kúpiť menšie - litrové balenie bieleho primalexu a zelený pigment na dosiahnutie požadovaného odtieňu); väčšiu misku, alebo krabicu od topánok na posýpanie stromčekov; nafarbené zelené piliny na posýpanie stromčekov; 2 – 3 štetce; špajdle, alebo dlhé špáradlá (výhodou je, že špáradlá sú už zašpicatené), cca 5 – 6 nožníc; špendlíky do korkových tabúľ na prepichovanie hviezdičiek; disperzné lepidlo (napríklad Duvilax BD – 20); 2 tenké štetce na nanášanie lepidla; 2 – 3 olamovacie orezávače; 2 – 3 podložky na rezanie (zbytok laminátových parkiet, alebo kúsky linolea); 2 – 3 ocelové pravítka na orezávanie; 2 - 3 sady farbičiek na vyfarbenie domčeka (domček sa najprv vyfarbí a až potom vystrihne a zlepí; 2 - 3 strúhadlá na farbičky, polystyrénové podložky na krajinky hr. 1 - 2 cm narezané na cca 15 x 8 cm.

Vyfarbovanie domčeka.
Vyfarbovanie domčeka.

Vystrihovanie domčekov a stromčekov
Vystrihovanie domčekov a stromčekov.

Deťom radi pomáhali aj rodičia
Deťom radi pomáhali aj rodičia.

Na posýpanie stromčekov potrebujeme
Na posýpanie stromčekov potrebujeme: misku, vodou riediteľnú zelenú farbu, štetec, zelený pilinový posyp, monterkový plášť, ochrannú fóliu

Jeden vedúci prác zvládne cca 5 účastníkov, ale je dobré, keď sú stále dvaja... Náklady na takéto modelárčenie sa pohybujú cca okolo 1 000 – 2000 Sk na dvoj celodennú prácu s verejnosťou.

Po skúsenostiach v Modre sme vyskúšali pracovať aktívne s verejnosťou aj na stretnutí Bojnice 2007. Ešte čerstvé skúsenosti Zorana a Vierky sú tu:

Začať bolo pomerne komplikované. Keďže sme sa pred akciou jednoznačne nedohodli, kto má čo na starosti, museli sme v piatok skočiť do obchodu pozháňať modelársky materiál a nástroje. Následne sme v kopírovacom centre rozmnožili papierové predlohy na strihanie na papier 160 g/m2. V sobotu sme sa konečne mohli pustiť do práce. Doobeda sme poskladali vzorový domček a niekoľko stromčekov, aby mladí modelári mali predstavu, čo bude (alebo aspoň by mal byť) výsledok ich snaženia. O záujemcov už od začiatku nebola núdza. Niektorí si začali vystrihovať stromčeky, iní - skúsenejší domčeky a tí najmenší si zobrali čistú A4-ku a farbičky a niečo pekné nakreslili. Pri namáčaní stromčekov do zelenej farby je nevyhnutná asistencia dozoru, inak bude od farby aj to, o čom sa vám nesnívalo. Zo stavieb domčekov sme mali na výber niekoľko rôznych motívov ( stanička, vodáreň, továreň) v dvoch modelárskych mierkach HO a TT. Škoda, že nám chýbal ten najjednoduchší domček pre začiatočníkov. (pozn.Pavuk: ako na potvoru som pred akciou zistil, že som náborový domček asi vymazal z PC a tak som ho musel teraz po akcii znovu nakresliť...) Bol by o neho asi najväčší záujem z radov tých najmenších modelárov. Takto prevažovala stavba v mierke HO pred TT, práve kvôli náročnosti stavby. Deti si mohli vybrať, či si chcú domček sami vyfarbiť (dali sme im predtlače na bielych výkresoch), alebo či uprednostnia monofarebnú verziu (dostali predtlače na bielom, šedom a červenom papieri a priesvitnú fóliu s oknami). Treba však deti pozorne sledovať a zistiť, aké majú skúsenosti s modelovaním a podľa toho im zveriť príslušné nástroje. Väčšina detí vám bude tvrdiť, že už všetky nástroje vedia používať, ale dokým sa sami na vlastné oči nepresvedčíte, netreba im uveriť. Mali sme možnosť vidieť pár dorezaných prstov. Najlepšie je ponúknuť dieťaťu začať od jednoduchších úkonov a keď uvidíte potrebnú zručnosť a vôľu modelára, zaujmite ho následne ťažším a veľakrát pre nich lákavejším prvkom. Potom sa nebude vedieť z našich tvorivých dielni odtrhnúť a stalo sa nám aj to, že táto sprievodná aktivita, zatienila hlavnú a niektoré deti sa do sály so železničnými modulmi ani nedostali! Spravidla si deti vytvárali minidiorámy na polystyréne, tvorené domčekom a niekoľkými stromčekmi. Hotové výsledky svojej poctivej modelárskej práce si decká hrdo odnášali zo sebou, aby sa aj ostatnej rodine mohli oprávnene pochváliť.

Informačné materiály

Nakoniec ešte jedna vec v ktorej ešte zlyhávame (zväčša si na túto vec zmyslíme až na príslušnej akcii a situáciu riešime - šijeme horúcou ihlou...)
Pri akciách tohto typu musíme pripraviť pre verejnosť dostatok informácií, ktoré vytlačíme najlepšie veľkým písmom na papiere A3, zalaminujeme a umiestnime na panely, steny, alebo iné voľné plochy. Rovnako je vhodné, ak majú účastníci možnosť zobrať si nejaký leták (stačí fomát A5) so základnými informáciami a hlavne s kontaktom na Vás.

Naše skúsenosti s takouto prácou s verejnosťou naznačujú, že takéto aktivity priťahujú nových záujemcov o železničné modelárstvo a jednoznačne slúžia aj ako nábor detí do záujmových železničných krúžkov.

Marian Pavúk Paulini & Zoran Nikolič

Prílohy na stiahnutie:

(vytlačiť na cca 120 g biely papier - napríklad rys):

Súvisiace články:

Postup, ako vyrábať ihličnaté stromčeky:Výroba ihličnatých stromčekov

Ďalšie papierové stavebnice domčekov na stiahnutie:

Papierový domček pre začiatočníkov č.1 - Zlieváreň/Továreň
Papierový domček pre začiatočníkov č. 2 – Stanička
Papierový domček pre začiatočníkov č. 3 – Vodáreň
[Akt. známka: 0,20 / Počet hlasov: 5] -      + 

Pridať nový komentár

martin balog 09.05.2007 22:16:37

informacie na stretnutiach

zucastnil som sa s rodinou poslednej akcie v bojniciach. bolo to pre mna osobne velmi zaujimave a poucne, vidiet skutocne moduly v akcii, obrziet si v reale kvalitu tvorby krajiny od roznych modelarov a podobne. musim ale povedat, ze aj napriek tomu, ze stretnutie bolo orientovane hlavne na vas modelarov, aby ste si tam dobre zajazdili a otvorenie sa verejnosti bolo skor take nevynutne zlo, skutocne mi chybala moznost ziskania vacsieho mnozstva informacii. jedinou vynimkou bolo, ked som si pomerne dobre pohovoril s jednym z panov, co predavali modelarsky material. este raz dakujem za ochotu, ze aj ked uz mali vsetko zbalene, priniesli a predali mi to, co som potreboval. snazim sa zacat s modelovanim zeleznice a sledujem takmer vsetky www stranky ktore su v sr a cr zaujimave, pevne som dufal, ze sa v bojniciach budem mat s kym porozpravat a ziskat nejake kontakty. v tomto smere som bol ale dost sklamany. zakladny "marketing" by mal na kazdom verejnom podujati poskytovat aspon informacie: - kde existuju kluby modelarov - kontaktna osoba - odkazy na stranky, kde ziskam viac relevantnych informacii skuste sa nad tym prosim zamysliet, mozno by mohlo byt na slovensku podstatne viac dobrych modelarov a mozno by ste raz poskladali aj kilometer :-) ps: chcem touto cestou poziadat niekoho z ba, kto sa modulom venuje, ci by ma mohol kontaktovat cez email, rad by som sa postupne pridal, ale potrebujem sa od niekoho naucit. vopred dakujem.

Reagovať

marian pavúk paulini 10.05.2007 15:47:19

moulári v ba

stretávame sa každý štvrtok od 17:00 do 18:30 deti a od 19:00 do 21:00 dospelí v cvč 3 na hliníckej. (pekná cesta ba krasňany) treba prísť, budete vítaní... marian pavúk paulini

Reagovať

jki 14.05.2007 08:57:50

milý martin, zaujímavý a podnetný komentár, dovol aby som ti aj poskytol zopár pripomienok: >napriek tomu, ze stretnutie bolo orientovane hlavne na vas modelarov no a čuduješ sa? odmakáme si stovky hodín na moduloch a modeloch, zaplatíme si dopravu a celé náklady na pobyt potom to koľajisko celý deň staviame (a ďalší rozoberáme :-) nemá to byť pre "nás"? >skutocne mi chybala moznost ziskania vacsieho mnozstva informacii. to je mi naozaj ľúto, ale staré české príslovie hovorí "když nevím, tak sa zeptám, když ještě nevím, tak se ještě zeptám". ústa nosíme každý so sebou, tak ich treba používať. presne tak ako si sa pobavil s "predajcom" (mimochodom, to je jeden zo spolutvorcov týchto stránok) rovnako si sa mohol pobaviť s kýmkoľvek "za retiazkou", ktorá oddelovala návštrevníkov od personálu. nebola to stena ani priekopa, len symbolické ohraničenie priestoru. dám ruku do ohňa za to, že kohokoľvek by si sa opýtal, dostal by si odpoveď, resp. odpovede.... (možno aj po maďarsky :-))) >zakladny "marketing" by mal na kazdom verejnom podujati slovo marketing zanmená niečo ako "hľadanie trhu". my nehľadáme trh, naopak sme zájmovou skupinou, teda pre tých ktorí majú záujem (a ten dajú zrozumiteľne najavo) snažíme sa prezentovať, robíme čo je v našich možnostiach, ale iste chápeš, že aj "smiešne malý" palgát niečo stojí a ide to z nášho vrecka. >skuste sa nad tym prosim zamysliet, mozno by mohlo byt na slovensku podstatne viac dobrych modelarov som rád že to vidíš takto, preto ti odporúčam predovšetkým internet. to je náš základný komunikačný nástroj, učebnica aj encyklopédia. na našich stránkach nájdeš veľa, ďalšie info nájdeš na vlaky.net, prípadne zababov.cz. gúgluj ...ak sa chceš niečo konkrétne opýtať - tu je preistor, alebo vo fóru na vlaky.net. ak chceš sám niečo publikovať, tak ťa radi privítame ako spoluautora týchto stránok :-) jki

Reagovať

Pridať nový komentár