Diorámu staviame so začiatočníkmi už pár rokov z viacerých príčin:
- Dioráma je zoskupením všetkých dielčích technológií, ktoré v priebehu roka začiatočník robí v jeden celok, ktorý sa doma pekne vyníma a ktorý oceňujú aj rodičia,
- Je to príprava na stavbu koľajiska (alebo mudulu),
- Začiatočník si pri stavbe začína uvedomovať zasadenie železnice do prostredia.
Námet a rozmery
Stavbu diorámy zväčša začíname tým, že začiatočník dostane list papiera a na ten má nakresliť svoju predstavu o dioráme (pohľad zhora). Tu začína prvé úskalie – väčšina detí kreslí horský masív s tunelom, prípadne ešte aj s jazerom... Okrem toho by každý rád robil diorámu o ploche minimálne 2m2.
Po niekoľko ročných skúsenostiach sme prešli na formát A4. (ale v prípade zaujímavého námetu, ktorý sa nezmestí na A4 samozrejme formát upravíme – teraz sa napríklad robí jedna dioráma rozmerov 30 x 40 cm s motívom trate v záreze s mostom)
Má to veľké výhody:
- Už pri kreslení predstavy sa jedná o kreslenie v mierke 1:1. (kreslič dostane pri kreslení kus koľajnice, aby mal predstavu čo dokáže napasovať na A4 formát).
- Diorámy sú v dielni veľmi skladné.
- Na uschovávanie a prepravu domov po dokončení diorámy používame všeobecne dostupné krabice od xeroxovacieho papiera (papiera do tlačiarní).
- Na krúžku sa nemíňa zbytočne veľa materiálu na hluché (bezmotívové) veľké diorámy.
Čo sa týka výberu motívu striktne odmietame robiť so začiatočníkmi tunely a diorámy s výhybkami, prípadne viacerými koľajami.
Príklady diorám
veľkosť H0 – 1:87
veľkosť H0 – 1:87
veľkosť TT – 1:120
Materiál
penový polystyrén hrúbky 10 a 20 (alebo 30) mm; disperzné lepidlo; špajdle; sadra; stierková hmota, latexová farba, posypy (kamenivo, tráva....); stromčeky, kríky (napríklad islandský mach).... a rôzne doplnky
Postup práce
- Najprv si nakreslíme na papier návrh motívu v mierke 1:1 (pri kreslení si musíme uvedomiť skutočné rozmery (napríklad, že skutočná cesta pre autá potrebuje cca 3 – 4 m na jeden pruh + 1m z každej strany, železničné teleso tiež nie je iba koľajnica, ale aj štrkové lôžko + z každej strany násyp a vedľa násypu musí byť odvodňovací jarok....)
- Potom si vyrežeme z polystyrénu základnú dosku. (použijeme polystyrén hrúbky 20, alebo 30 mm) – Pozor !!! Ak chceme veľmi peknú diorámu, je dobré túto základovú dosku prilepiť na drevenú dosku – polystyrén sa totiž vždy trochu prehne...
- Z polystyrénu hr. 10 mm vyrežeme násypy pod železnicu (prípadne cestu ). Pozor! Obe strany násypu musia byť zošikmené.
- Násypy nalepíme na základnú dosku (na lepenie použijeme disperzné lepidlo, alebo vypeňovacie polyuretanové lepidlo) – je dobré cez násypy prepichnúť pár špajdiel ako špendlíky do základnej dosky...
- Rovnako prilepíme z polystyrénu aj vyvýšené vrstvy v prípade, že chceme na dioráme časť kopca, alebo skalného masívu.
Prirezávanie zošikmenia násypu (oproti prstom –bŕŕ)
Základná doska (už s prilepeným násypom)
Na základnú dosku prilepený násyp pre železnicu, cestu a vytvorený svah z vrstiev, popri násypoch sú odvodňovacie jarky...
- Zarobíme si sadru a štetcom (prípadne prstami) vytmelíme hlavne styky a rohy vrstiev (ak deti nestíhajú rýchlo sadru spracovávať, tak namiešame zmes sadry s disperzným lepidlom a stierkou – táto zmes schne dlhšie...)
- Po zaschnutí zatmelených častí natrieme celú diorámu stierkovou hmotou (stačí tenká vrstvička).
- Po zaschnutí môžeme tie časti diorámy, kde bude trávny porast natrieť latexovou farbou (pri začiatočníkoch používame zelenú farbu a zasýpame okamžite do mokrej farby zelené piliny).
Natieranie diorámy stierkou... (veľkosť H0 – 1:87)
Natieranie a posýpanie diorámy... (veľkosť TT – 1:120)
- Na železničný násyp prilepíme koľajnice a zasypeme kamienkami (Na lepenie použijeme disperzné lepidlo natrené na cca vrstvu 1 mm. Po natretí násypu hneď priložíme koľajnicu a okamžite zasypeme kamenivom. Po zaschnutí lepidla stačí prebytočné kamienky zosypať..., druhou možnosťou je najprv nasypať kamienky a potom zakvapkávať veľmi rozriedeným disperzným lepidlom)
Zasýpanie koľajníc kamienkami... (veľkosť H0 – 1:87)
- Cestu robievame prašnú, asfaltovú, alebo vykladanú mačacími hlavami. Prašná cesta sa robí zarobením zmesi osiatej zeme ( s výhodou používame drvenú sušenú nevypálenú tehlu) s troškou disperzného lepidla a vody rozmiešanej na kašičku. Túto zmes uhladíme na budúcu cestu a po preschnutí otlačíme do cestu kolieskami vyjazdené koľaje... Druhou možnosťou je natretie budúcej cesty lepidlom a posypanie osiatou zemou. Asfaltová cesta sa robí nalepení kupovaných lepiacich pásov vozovky, alebo odliatím sadry a následným namaľovaním.Cestu z mačacích hláv robíme buď z kupovaných prefabrikátov z plastu, prípadne odlievaním sadry do foriem (viac v pripravovanej kapitole Ako vyrábať odliatky)
Aplikácia prašnej cesty, budúceho koryta potoka... (veľkosť TT – 1:120)
- Skaly modelujeme buď zo sadry, prípadne môžeme použiť korok, alebo predávané odliatky. V každom prípade však musíme skaly namaľovať, napatinovať (napríklad prachom, alebo suchými kriedami) a potom nechať porásť vegetáciou. (na obrázkoch sú skaly z polystyrénu najprv pokryté sadrou a následne nafarbené a posypané vyosievanými drobnými kamienkami lepenými dispezným lepidlom)
Vymodelované sadrové skaly...
Skaly po dokončení... (posyp tmavé kamienky, patinované kriedou)
Skaly posypané bielymi kamienkami
- Ak sa rozhodneme použiť na dioráme domček, nesmieme zabudnúť na jeho logické osadenie a zabezpečiť aj k nemu prístupovú cestu, alebo aspoň prašný chodník...) Okolo domčeka môžeme vytvoriť záhradu, sad....
- Po týchto úpravách osadíme na diorámu stromčeky - pozor na prejazdný profil trate a cesty ( tu si občas deti nedajú pozor a stromy na kopci nerastú zvisle, ale kolmo na daný svah... J)
- Nakoniec si dobre pozrieme diorámu a porozmýšľame, čím ju oživíme, aby nevyzerala neprirodzene. Dosadíme napríklad kríčky (islandský mach), okolo domčeka urobíme plot (špendlíky + nastrihaná a namaľovaná moskytiéra), popri trati urobíme poorané pole ( naliata sadra a po preschnutí urobené vlnky špajdlou + po zaschnutí natrené zmesou ako na prašnú cestu), doplnené vyšliapané chodníčky (osiata zem sypaná na disperzné lepidlo) ...
Doplnený plot, záhrada, domček... (veľkosť TT – 1:120)
Jednoduchá dioráma, ale výborne urobená prašná cesta popraskaná od sucha... (veľkosť H0 – 1:87)
Kamenná cesta, domček... (veľkosť TT – 1:120)
Dve nadväzujúce diorámy robené počas dvoch rokov (veľkosť N – 1:160)
- Pre krásu ešte môžeme boky diorámy prekryť peknou dyhou, samolepiacim papierom, prípadne aspoň natrieť zmesou sadry a stierky a po vyschnutí namaľovať napríklad na hnedo...
Ak sme s diorámou spokojní, je čas na umiestnenie do domácej vitríny, pričom na koľajnice môžeme umiestniť nejaké železničné a na cestu cestné vozidlo. A určite nejaká figúrka asi celkový dojem nepokazí...
PS: Pri vedení začiatočníkov musíme mať na pamäti, že nám nejde o to, aby deti odviedli 100% prácu hodnú špičkového modelára, ale aby sa zoznámili s postupmi, technológiami, materiálmi. Ide o to, aby boli spokojní a nie stresovaní našim tlakom za lepšími výsledkami (avšak to neznamená, že nemáme komentovať kvalitu práce). Vo všeobecnosti platí, že musíme deti veľa chváliť a hlavne si všímať, čo robia a nahlas to komentovať (ale v dobrom a nezhadzovať ich). Výsledok práce býva samozrejme rozdielny, záleží od predstavy dieťaťa a jeho súčasných možností a schopností. V tomto príspevku sú (až na dve diorámy dospelých začiatočníkov) použité fotky diorám začiatočníkov od 8 do 12 rokov. Pri voľbe motívu je dobré ak má vedúci na ukážku nejaké už hotové, alebo aj rozrobené diorámy, deti tým vidia aké sú technologické možnosti... Postupy spomínané v tomto príspevku budú postupne vychádzať ako voľné pokračovanie.