Railnet

Počet zobrazených článkov: 50 (z celkom 50 nájdených)

Včelnička II.
(Peter Harmady, Stanice, 08.04.2022)

Pred dvoma týždňami som sa vyskytol v blízkosti Jindřichovho Hradce, teda na rozhraní Juhočeského kraja a kraja Vysočina a po ceste som natrafil na peknú staničku Včelnička s úzkorozchodnou železnicou. Viac informácii o nej nájdete tu a navyše som zistil, že na railnete.sk o tejto peknej staničke už pred 10 rokmi uverejnil článok Vladimír Klusáček, takže tento článok som nazval Včelnička II. a obsahuje len fotogalériu toho, čo som nafotil. Môžete aj porovnať, čo sa odvtedy zmenilo. Nafotil som aj niektoré detaily, ktoré ma zaujali, lebo je to celkom pekný námet na modul vrátane „záhradky“ s haraburdím, cestného priecestia, skladov, pomerne dosť zvetranými podvalmi nákladnej koľaje, nájazdovej rampy na opravu auta alebo materiálu koľajového zvršku.


Železničná stanica Vrbovce
(Gabriel Meszároš, Stanice, 13.09.2021)


Pri svojich potulkách Slovenskom sa zvyknem pozrieť aj na železničné stanice. Väčšina ma nezaujme natoľko, aby som ju prešiel celú. Táto bola po dlhej dobe výnimkou. Železničná stanica Vrbovce na myjavských kopaniciach je malá, prihraničná, plne mechanická a vzhľadná stanička na Slovensko – Moravskej hranici. 


žst. Staré Město pod Sněžníkem
(Daniel Martanovič, Stanice, 20.05.2015)

Milujem prechádzky po staniciach. Najmä po staniciach, ktoré sú zaujímavé a modelovo prítulné, t.j. sú dostatočne dlhé (alebo krátke) aby sa dali aj v mierke postaviť na rozumnej veľkosti a aby sa dalo na nej posunovať aj v zrýchlenom čase - často 1:4 až 1:6. Čo často my modelári nerobíme, že nemyslíme na prevádzku. Čas zrýchľujeme ale stanice neskracujeme. Potom aj Rosnička lieta 150km/h (aby sa to stihlo) alebo sa neposunuje a len si púšťame vláčiky. Čo je škoda.

Železničná stanica Staré Město pod Sněžníkem je práve taká prítulná stanička. Len žst. Bocovo je lepšie, škoda že taká stanička nie je v skutočnosti.


žst. Karolinka
(Daniel Martanovič, Stanice, 29.08.2013)

V minulom článku o koncovej stanici Veľké karlovice som sľúbil, že sa pozrieme aj do medziľahlej stanice mesta Karolinka. Už na prvý pohľad som sa do tejto staničky zaľúbil. Na stavbu peknej modelovej stanice v D3 s bohatou nákladnou dopravou, je ako stvorená.

 


žst. Velké Karlovice
(Daniel Martanovič, Stanice, 11.11.2012)

Už je jeseň, dni sa nám skracujú a už nie je ani veľmi pekne byť celý deň vonku. Tak môžeme začať modelárčiť. Dnes sa za múzou vyberieme do oblasti Veľkého Javormíka. Minule sme skončili na koncovej stanici Makov na Slovenskej strane. Dnes začneme na koncovej stanici Velké Karlovice, ako inak na Morave.

Žst. Velké Karlovice je koncovou stanicou lokálnej trete Vsetín - Velké Karlovice. Aj keď defakto nie je koncovou, lebo na konci stanice nie je "šturc", ale trať pokračuje cez most ponad potok do fabriky na spracovanie dreva.


Mönichkirchen
(Peter Harmady, Stanice, 19.09.2011)

 Mönichkirchen je malá dedinka vhodná nielen na lyžovanie, ale i na kratšie letné a pre deti zaujímavé pobyty. Oblasť je akosi bokom od hlavných ťahov a prístup v zime k niektorým hostincom priamo na svahoch je podľa domácich obtiažny, ale sedačkou sa od „dolného“ parkoviska v dedine na svahy dostanete aj vtedy. Volá sa to Mönichkirchen Mariensee ski resort, takže kedy inokedy to ísť pozrieť než práve cez Panenku Máriu a jej tohtoročný predĺžený víkend? Dosť ale bolo reklamy, navštívil som v týchto končinách aj tri železničné objekty, vedie tadiaľto trať Wechselbahn a niečo som nafotil.

 


Andač
(Peter Harmady, Stanice, 05.02.2011)

Na vlaky.net som už dávnejšie naďabil na jednoduchú zastávku Andač, vzdialenú asi kilometer od rovnomennej dediny. Zriedkavo, ale predsa aspoň občas sa vyskytnem v Lukáčovciach, čo je v podstate susedná dedina. Takže keď som do Lukáčoviec išiel naposledy v septembri, urobil som aj pár fotiek zastávky Andač. Je to totiž vhodný námet na priamy modul, na ktorom je veľa prírody. Na vlaky.net má fotodokumentácia tejto zastávky 7 fotiek v rozličnom ročnom období a nájdete tam aj dosť informácií o histórii i súčasnosti trate a zastávky.


žst. Hustopeče
(Daniel Martanovič, Stanice, 16.11.2010)

Je to už  viac ako 30 rokov, čo si tatko kúpil auto a jazdili sme za tetkou do Brna. Či sa to niekomu zdá alebo nie, diaľnice neboli - skutočne? Cez toto mestečko sme jazdili veľmi pravidelne a pravdu povediac nikdy som si neuvedomil, že hneď v centre a hneď pri ceste je stanička. Jej znovu objavenie sa stalo, ako inak, po potulkách po mape a hľadaní tých správnych staníc, ktoré sa oplatí modelovať aj v puritánskej mierke. žst. Hustopeče je presne taká - poteší a neurazí.

 


Hľadanie Hanušovického depa - alebo ako ma veľký Google nachytal.
(Daniel Martanovič, Stanice, 31.08.2010)

Ako som už spomínal, moje korene sú z polovice Moravké a teda občas zavítam za svojou "tetičkou a strýcem" do Jeseníkov. Najkratšia cesta z BA autom je cez Brno, Olomouc a okolo Šumperka. Práve preto aby som si cestou aj "oddýchol" sa zastavím niekde kde je to zaujímavé. Tento krát som si vybral depo v meste Hanušovice.

 


žst. Slavošovce
(Daniel Martanovič, Stanice, 23.06.2009)

Stanička uzavretá v údolí, stanička tak veľká ako len mohla byť, stanička tak malá ako len musela byť. Lebo viac miesta niet. Na celom našom webe som ešte nenašiel dokumentáciu k žst. Slavošovce. Je veľa článkov, ktoré popisujú zamýšlané úpravy počas 2. svetovej vojny a Slovenského štátu, ale nik nepopisuje skutočnosť. Tu je.

 

 


Vlečka priemyslu v žst. Sokolnice
(Daniel Martanovič, Stanice, 11.06.2009)

Ako som sľúbil minule, dnes by som Vám rád predstavil priemysel okolo žst. Sokolnice. Je na čo pozerať. Aj takto "malá" stanica môže mať silné zastúpenie priemyslu. Veď voľakedy sa skoro všetko vozilo po koľajniciach.

 

 


žst. Sokolnice u Brna
(Daniel Martanovič, Stanice, 01.06.2009)

Návštevu tejto stanice som si nemohol neodpustiť, nie len preto že som skoro od tiaľ. Aspoň polovica mojich génov je z tejto oblasti ako "typické" dieťa československých rodičov z prelomu 60 a 70 rokov. Táto stanica je pre mňa zaujímavá aj preto, že nie je neskutočne dlhá, skôr stredná - dľžka koľají je okolo 400m (čo pre 1:120 puristov je 3.33 m a pre 1:87 je 4.6m). A navyše mala v časoch slávy železničnej dopravy pripojených niekoľko vlečiek. Čo je pre dnešného modelára veľmi inšpirujúce.


Výhybňa Podbiel – inšpirácia
(Vraťo Vingálik, Stanice, 01.04.2009)

Počas rodinnej dovolenky na Orave sme sa ubytovali v štýlovej drevenici neďaleko bývalej železničnej stanice – dnes výhybne – Podbiel na trati 181 Kraľovany – Trstená. Pod zámienkou prechádzky som vytiahol manželku od praskajúceho dreva v kozube na koľaje, ktoré sú nám také blízke. 


žst. Tapolca
Návšteva u našich južných susedov

(Daniel Martanovič, Stanice, 17.03.2009)
Každý rok - teda presne každý začiatok finančného roka (čo je v prípade firmy, v ktorej pracujem prelom mesiacov Máj/Jún) nás manažéri naložia do autobusu a odvezú niekam, odkiaľ im neutečieme, keď nám ukazujú tie svoje grafy a tabuľky ako to tej firme dobre ide. Ako keby to od nás - plepsu - nezáležalo. Minulé predleto sme boli v meste Tapolca u našich južných susedov, skoro pri jazere Balatón.

Ešte, že tam majú aj stanicu a tak som medzi dvomi prednáškami zobral hotelový bicykel a poďho niečo pofotiť.

žst. Makov
alebo ako sa posunuje na koncovej staničke

(Daniel Martanovič, Stanice, 03.03.2009)
Minulé leto bolo na návštevy staničiek vcelku bohaté (aj keď pre vláčikára nikdy nieje dosť). V tomto vydaní Vám ponúkam fotozastávku na koncovej staničke trate Čadca - Makov.
žst. Poštorná (Břeclav)
(Daniel Martanovič, Stanice, 05.02.2009)
Opäť ako po minulé roky aj tento krát sme boli v Ledniciach (srdcovka mojej ženy) a opäť ako po minulé roky sme (som) sa zastavili v nejakej staničke (moja srdcovka). Keďže koniec trate Břeclav - Lednice už tu publikovaný bol (19.8.2006), urobil som si zastávku na inej železničnej stanici tejto trati - žst. Poštorná. A neľutoval som ....


Železničná zastávka Vysoká pri Morave
(Daniel Martanovič, Stanice, 28.01.2009)
Keď už sme tu mali fotky z konca trate Zohor - Záhorská Ves, bolo by vhodné spomenúť aj zastávku na tejto trati a to v dedine Vysoká pri Morave. Zastávka sa nachádza na severnom okraji dediny mimo hlavnej cesty, jej návšteva nebola pre mňa bezúčelná. Posúďte sami...
ŽST Záhorská Ves - Vianočná foto návšteva stanice
(Daniel Martanovič, Stanice, 26.12.2008)
Záhorská Ves - dedinka a stanička priamo na konci sveta, priamo na konci všetkých ciest ako motoristických, tak aj železničných. Priamo na hranici dobra a zla (podľa minulých totalitných kritérií), priamo na hranici Rakúska a Slovenska .... a pritom tak blízko.

Nasledujúci článok je vo forme foto zastávky a samozrejma nechýba ani plánik stanice.

Námet na model - Hradlo Turček
(Daniel Martanovič, Stanice, 23.08.2008)
Toto leto bolo z môjho pohľadu úspešné čo do foto úlovkov vhodných ako námet pre model. S jedným sa chcem s Vami podeliť hneď teraz. T.j. ako inak píšem aktuálne z oblasti stredného Slovenka neďaleko trate Kremnica - Turčianske Teplice. Námet, ktorý má upútal je v dedine Turček medzi stanicami Kremnické Bane a Horná Štubňa. Ide o staré hradlo pred zastávkou Turček.

Ladice - fotonámet zastávky na jednokoľajnej lokálnej trati
(Marian , Stanice, 28.05.2008)
Pre viacerých modelárov je po skúšobnom vyrobení prvého (zväčša rovného) traťového modulu veľkým lákadlom stanica. Avšak zväčša máme veľké oči a potom rozrobená a nedokončená stanica iba zaberá miesto a svojou prítomnosťou nás odrádza od modelárčenia.... A pritom existuje medzi krok – zastávka na jednokoľajnej trati. Je síce pravda, že na zastávke sa nedajú prehadzovať výhybky a robiť posun, avšak modelár si príde na svoje pri výrobe budov, príjazdovej cesty...

Lipová Lázně - Prechádzka po stanici
(Daniel Martanovič, Stanice, 21.02.2008)
Záverečný deň našej dovolenky sme naše maminy poslali lyžovať a my sme sa vybrali na stanicu Lipová Lázně. Už z prečítania článkov skupinu Ostramo o stavbe mode(u)lovej stanice Lipová Lázně som bol rozhodnutý túto staničku navštíviť. Nedúfal som, že sa mi to podarí tak skoro.

Krása nitovaných mostov…
(Marian , Stanice, 12.02.2008)

Na miestach veľkej prevádzky vlakov a zároveň aj chodcov sa v minulosti pomerne bežne zriaďovali mosty pre peších ponad železničnú trať – takzvané lávky.
Ak aj Vám taký chýba na koľajisku, nechajte sa inšpirovať. Alebo skúsime poprosiť výrobcov leptov?

Viac na stránke KOTP:
Krása nitovaných mostov…


Železničná stanica Bratislava Nivy
(Marian , Stanice, 06.12.2007)
O jednej už neexistujúcej železničnej stanici si môžete prečítať v príspevku Pala Kukučíka a Dušana Kela na stránkach KOTP:
Železničná stanica Bratislava Nivy - spomienky

 


Výhrevňa na lokálnej trati
(Marian , Stanice, 04.12.2007)
vyhrevna V dobe kraľovania parných lokomotív bolo nepredstaviteľné, aby sa lokomotíva po práci odstavila iba tak, bez ošetrenia pod holým nebom. Na ošetrenie lokomotívy boli potrebné výhrevne.

Drevená latrína so šopou na lokálnej trati - dokumentácia
(Marian , Stanice, 16.10.2007)
nahladLatríny už z mnohých staníc zväčša bez náhrady úplne zmizli, ale aby ste si ich mohli postaviť aspoň ako model, prinášam Vám dokumentáciu. Predloha (už nepoužívaná) na zameranie a nafotenie sa nachádza v železničnej stanici Plavecké Podhradie na trati Zohor – Plavecký Mikuláš.

Skladisko z dreva na lokálnej trati - dokumentácia
(Marian , Stanice, 09.10.2007)
skladDrevené skladiská už z mnohých staníc úplne zmizli, ale aby ste si ich mohli postaviť aspoň ako model, prinášam Vám dokumentáciu. Predloha na zameranie a nafotenie sa nachádza (v stále horšom stave) v železničnej stanici Plavecké Podhradie na trati Zohor – Plavecký Mikuláš.

Mechanické závory (rampy)
(Marian , Stanice, 25.09.2007)
Vo svojich článkoch som už viac krát naznačil, že v týchto rokoch prechádza železnica obdobím, keď veľmi rýchlo odchádzajú niektoré historické budovy a zariadenie do výslužby.

Výlet úzkou po ostrove Mallorca
(Daniel Martanovič, Stanice, 27.07.2007)
Je to už skoro 5 mesiacov, čo som písal o mojej dovolenke pre dvoma rokmi na ostrove Mallorca s tým, že sa určite tam ešte vrátim a určite sa preveziem úzkorozchodnou železnicou z hlavného mesta Palma de Mallorca do horského mestečka Solér. Tento rok sa tak stalo. Našťastie po prílete na ostrov bolo chladnejšie počasie (27 ºC) a tak sme mohli výlet absolvovať bez smútku ostatného dovolenkového osadenstva, že ideme vlakom.

žst. Tisovec - Bánovo
(Daniel Martanovič, Stanice, 16.05.2007)
Seriál o Gemerskej trase Brezno - Tisovec by nebol úplný bez tejto staničky, dnes už zastávke. Vďaka zaslaným materiálom od vzdialeného dopisovateľa Zdena Vozára z Brezna Vám môžeme tento seriál skoro dokončiť. Prečo skoro? Lebo aby to bolo úplné je potrebné popísať aj odbočku pri Brezne do tejto časti Slovenskej siete ŽSR. Ale to na budúce...

Železničná stanica Tisovec
(Daniel Martanovič, Stanice, 03.05.2007)
Cestou z Muráňa sme sa zastavili v Tisovci. Keď už sme tu. :) No túto voľakedy dôležitú stanicu som jednoducho chcel vidieť a navyše plánovali sme sa so synom previesť vláčikom cez sedlo Zbojská do Pohronskej polhory, kde by nás čakala naša mamina s autom.

Miznúce stavby
(Marian , Stanice, 10.04.2007)
Železnice na Slovensku sa v súčasnosti búrlivo menia. Z pôvodne jednej spoločnosti vznikli tri a tie veľa zabehaných činností obmedzujú, alebo rušia a pomaličky sa rozbehli aj rekonštrukcie hlavných tratí – koridory.

Železničná stanica Muráň
(Daniel Martanovič, Stanice, 08.04.2007)

Počas mojich potulkách v okolí Tisovca som sa zastavil na chvíľu aj na stanici Muráň. Keďže som obdivovateľ lokálných tratí (a miestami zabudnutých) bol som veľmi potešený. Okrem toho, že mňa a môjho juniora chceli zožrať ovce, vládol tu boží kľud.


Kvitnú v Zbojskej ruže aj v zime?
(Marian , Stanice, 03.04.2007)
Nedávno pred jarnými prázdninami som dostal pozvanie.

Železničná stanica Pohronská polhora
(Daniel Martanovič, Stanice, 19.03.2007)
Ďalšia časť seriálu z miest, kde sa možno zastaviť počas Vašej dovolenky. Tento krát je to krátke zastavenie na železničnej stanici Pohronská polhora.

Mallorca - Dovolenkový raj pre vláčikára?
(Daniel Martanovič, Stanice, 01.03.2007)
Ak plánujete (teda Vaša drahá polovička) v lete dovolenku niekde pri mori - môžeme úplne kľudne bez mihnutia oka doporučiť Mallorcu. Najväčší ostrov zo skupiny Baleár. Okrem mora, slnka, pláži a oddychu tam len tak náhodou, čuduj sa svete ... pozri sa drahá, ako je toto možné - aj tu majú železnicu. A môžem (nie musím) napísať, že aj moja nevláčikarka bola užasnutá. Lepšie ako pláže (teda pre mňa)...

Zbojská - stanička utešená ani ruža
(Daniel Martanovič, Stanice, 07.02.2007)
Na webe som toho o Gemerských spojkách a najmä trati Brezno-Tisovec čítal veľa. Keď som bol minulé leto na dovolenke na Táloch, rozhodol som sa nahoriť rodinku na krátky výlet aj do tejto oblasti. Cestou z Brezna do Tisovca a ďalej na Muráň (snažili sme sa vyliesť aj na hrad, ale búrka nás - doslova - spláchla naspäť dolu) sme sa zastavili v sedle Zbojská. Z ktorej vedie lesný chodník do rovnomennej staničky.

Kameňolom - Kraľovany a st. Párnica
(Daniel Martanovič, Stanice, 31.12.2006)
Dnes otváram seriál inšpirácií na dovolenkové miesta v roku 2007. Na začiatok niečo z náško krásneho Slovenska - zastávky na ceste na Oravu. Prvá bola hneď za Kraľovanmi - ako náhle vlak vyjde z tunela - je starý kameňolom. Druhá zastávka bola na stanica Párnica.

Stanica Klobouky u Brna
(Daniel Martanovič, Stanice, 06.10.2006)
Počas mojej návštevy mojej druhej polovičky rodiny na Morave som sa musel ako vždy zastaviť niekde pri koľajniciach. Tento krát to bola stanička v meste "Klobouky u Brna" - správne foneticky treba čítať KLOBÓÓÓÓKY aby ste zapadli do regiónu :) Túto staničku dávam do pozornosti aj tím modelárom, ktorí by chceli začať s nejakým malým projektom na modulovke.

Lednicko-Valtický areál trochu inak
(Daniel Martanovič, Stanice, 19.08.2006)
V Ledniciach bol znás asi už každý. Tento prekrásny kraj som navštívil už niekoľko-krát. Keď manželka pred mesiacom vyhlásila, že ideme na výlet do Ledníc, mala predstavu "rodinného výletu", kde všetci chodia kam "chcú", teda kam ona zamiery. Našťastie po 17:00 už bola naplnená zážitkov a mohli sme si ísť so synom kam sme chceli my - teda na stanicu. Kam inam....

Námet na malú zastávku
(Marian , Stanice, 24.05.2006)

alebo nástupisko pre zamestnancov Bratislava Východ II


Nové Košariská
(Daniel Martanovič, Stanice, 19.07.2005)

Náhodé krátke zastavenie v stanici Nové Košariská (15 km od Bratislavy). Určite sa vrátim...


Pariz predmestie (Colombes)
(Daniel Martanovič, Stanice, 19.07.2005)

Počas mojej návštevy u Parižských kolegov. Všimnite si prosím, tiahla k vyhýbkam.


Cercany - Zbrojenie naftou a olejom
(Daniel Martanovič, Stanice, 19.07.2005)

Velmi zaujimave fotky od vlacikoveho kolegu Vladimira Stacha o tom ako v Cercanoch zbroja loko naftou a olejom. Velmi pekne dakujeme.


Praha - Hlavna stanica
(Daniel Martanovič, Stanice, 05.05.2004)

Pohľad z business centra.


Diakovce
(Peter Meszároš, Stanice, 25.11.2003)

Zastávka na trati 134 Šaľa - Neded


Žihárec - zastávka
(Peter Meszároš, Stanice, 25.11.2003)

Zastávka na trati 134 Šaľa - Neded


Žihárec
(Peter Meszároš, Stanice, 25.11.2003)

Zastávka na trati 134 Šaľa - Neded


Vlčany
(Peter Meszároš, Stanice, 25.11.2003)

Zastávka na trati 134 Šaľa - Neded


Neded
(Peter Meszároš, Stanice, 25.11.2003)

Zatial len fotky.


Tešedíkovo
(Peter Meszároš, Stanice, 24.11.2003)

Zastávka na trati 134 Šaľa-Neded