Railnet

Počet zobrazených článkov: 5 (z celkom 5 nájdených)

Viseu de Sus
(Peter Harmady, Trate, 02.03.2013)

V tomto zasneženom a oblačnom čase možno príde vhod spomienka na slnko a teplo prostredníctvom zopár fotiek o rumunskej lesnej železničke Viseu de Sus v oblasti Maramures. Je to od maďarských hraníc ešte asi 200km na východ. Autorkou fotografií z minulého leta je Jana Lišaníková.

Na cestu vlakom dostanete klasický lepenkový cestovný lístok. Pôvodne asi 42km funkčnej trate je však vďaka povodni z roku 2008 podstatne skrátených, pozdĺž trate je vidieť škody aj po rokoch. Povodeň vtedy prišla prudko, v bahne uviazol turistický vlak a vyslobodili ich až na ďalší deň. Ak sa tam na výlet vyberiete, sledujte radšej predpoveď počasia dôkladnejšie. V oblasti nikdy o zrážky núdza nebola, ale vtedy to bolo priveľa aj na domácich. Trať sa kľukatí v malebnom údolí pozdĺž miestneho potoka Vaser a stále sa používa na zvážanie dreva. Je to naozaj asi posledná karpatská lesná železnica slúžiaca pôvodnému účelu. Majú funkčné štyri parné lokomotívy, ktoré vozia drevo i turistov a niekoľko menších dieselových strojov, hlavne na posunovanie. Zopár ďalších parných lokomotív je už nefunkčných, ale ešte sú zachovalé aspoň na výstavné účely. Vidieť tu môžete aj nákladné či osobné autá upravené na prevádzku po koľajniciach, napríklad už odstavenú Volgu alebo Ford minibus, ktorý ešte funkčný bol. Ubytovanie priamo vo východzej stanici úzkorozchodky je možné v hoteli Karpatský express, čo je vlastne statický vlak obsahujúci okrem veľkej pary 2-10-0 s číslom 150-216 jeden reštauračný a dva ležadlové vozne.


Historická lesná úvraťová železnica (HLÚŽ)
(Vraťo Vingálik, Trate, 01.01.2012)

Plnenie služobných povinností mi opäť pripravilo jedno milé prekvapenie. Bola to cesta na Kysuce, konkrétne do Kysuckého  múzea v Čadci, či vlastne do jeho jednej časti v Novej Bystrici – Vychylovke. O moje zážitky a dojmy sa chcem v nasledujúcich  riadkoch podeliť a možno aj niekoho inšpirovať, kam si urobiť výlet cez dovolenku alebo len tak cez víkend.


Modrý most - stavba, fotodokumentácia
(Miroslav Čechovič, Trate, 06.05.2009)

      Most sa nachádza v Bratislave na 6,127 km trate Bratislava Predmestie – Bratislava východ.


Zohor - Plavecky Mikulas
(Daniel Martanovič, Trate, 19.07.2005)

Zrušená trať a opäť prevádzkovaná (už nie dlho) spoločnosťou BRKS. Zaťial len jedna a o to zaujímavejšia fotka HNOJISKA blízko stanice PLAVECKÉ PODHRADIE. Dobrú chuť - alebo že by námet na modul?


Trat 134 Šaľa - Neded
(Peter Meszároš, Trate, 24.11.2003)

Fotky a plánky zastávok na tejto trati