Railnet

Počet zobrazených článkov: 32 (z celkom 32 nájdených)

Úprava nákladného vozňa - nočná rýchlovka
(Daniel Martanovič, Stavba vozidiel, 16.11.2016)

Ani neviem prečo som si kúpil od Vraťa tento vozeň, bol hrozný. Možno to bola láska na prvý pohľad, možno som v ňom videl jeho vnútornú krásu. Preto som sa včera rozhodol ho trochu chirugicky upraviť, aby bol krajší aj z vonku.

 


Jednoduchá úprava starého plošinového vozňa
(Vraťo Vingálik, Stavba vozidiel, 30.08.2015)

Mnohí z nás nájdu vo svojom „vozňovom depe“ starší plošinový vozeň z produkcie pána Zeukeho či neskôr zoštátnenej firmy pod názvom BerlinerTTBahnen. Vyrábal sa od začiatku 70-tych rokov minulého storočia až do roku 2000. Tu je návod na jeho jednoduchú a nenáročnú modernizáciu.

Vozne boli produkované s rôznym nákladom alebo aj bez nákladu. Verzia bez nákladu mala pribalené kovové nasúvacie klanice. Pôvodne tvorili náklad 2 osobné autá Wartburg 311, 2 nákladné autá IFA W 50 v prevedení valník alebo 2 kusy 20-stopových kontajnerov rôznych farieb a popisov. Neskôr pribudol ako náklad plastový výlisok „dosiek“ a produkciu uzatváral náklad „ originálnej guľatiny“. Samotné vozne boli čierne a bez popisu.


M283 TT, alebo ako sa veľký Arpád dočkal menšieho súrodenca
(Marian Sopfrits, Stavba vozidiel, 22.08.2015)

Po úspešnom ukončení projektu Arpáda v mierke 1:87 sme vôbec nepredpokladali, že by v budúcnosti mohol uzrieť svetlo sveta aj jeho menší súrodenec v mierke 1:120. Na otázky typu „kedy bude Árpád aj v TT“ sme viac-menej odpovedali záporne, i keď vždy s dovetkom „Nikdy nehovor nikdy“. Čas plynul a na nemenovanom modelárskom fóre sa rozprúdila búrlivá diskusia k (ne)vhodnosti technológie 3D tlače pre konštrukciu karosérie pre model. V tom čase už Jozef celkom zručne zvládal 3D nástroj, ktorý sme si zakúpili. Pri jednej večernej debate Jozef vyriekol vetu „Čo keby som Arpáda v TT nakreslil ako 3D stavebnicu“. O pár dní som v maily už našiel prvú vizualizáciu čela.

 


Náročná cesta k T449.0
(Tibor Tišťan, Stavba vozidiel, 19.08.2015)

Pri poslednej návšteve pražskej burzy v novembri minulého roka, ktorá bola spojená aj s mojou rozlúčkou so slobodou, som v ťažkom alkoholovom opojení, objavil na stole u Pavla Molatu medzi kopou odliat kov T449.0 v mierke 1:87. Nejako som ju ani nepozeral, nebol som schopný. Dôkladná prehliadka ma čakala až doma. S hrôzou som zistil, čo som to vlastne kúpil? Ale povedal som si: „Vyskúšam – prípadne vyhodím.“


Vlaková cisterna trochu inak (mimo koľaj)
(Daniel Martanovič, Stavba vozidiel, 22.03.2015)

Aj keď Facebook a podobné siete ohrozujú takéto systémy ako je náš railnet.sk (už tu dlho nič nebolo = lebo FB), ale poďme pokračovať. 

Aktuálna jarná prechádzka nad obcou Sološnica mi priniesla aj vláčikové potešenie. Je to neuveriteľné, ale nad záhradkarskou osadou asi 15 metrov od cesty je umiestnená cisterna z II. epochy. Iste bez pojazdu. Pravdepodobná fukcia tejto cisterny v tejto časti obce/lesa bola asi zásobník na vodu pre záhradkárov.

 


Balm-d, alebo aby bolo čo za krokodíla zapriahnuť
(Marian Sopfrits, Stavba vozidiel, 01.06.2014)

Balm–d bol vyvinutý ako prívesný voz k motorovému vozu M286. Tieto vozy konštrukčne aj vzhľadovo vychádzajú z M286. Tak ako v skutočnosti aj ja som po úspešnom ukončení stavby motorového vozu sa začal zapodievať myšlienkou vytvorenia stavebnice tohto vozu. O tom, ako sme spolu s J. K. zvládli Vás chcem oboznámiť v nasledovnom článku.


Stavba M286 z leptu, časť II.
(Marian Sopfrits, Stavba vozidiel, 07.12.2012)

Po dlhšej odmlke prichádzam s pokračovaním stavby M286. Prechádzajúci článok zo stavby tohto motoráčika som skončil hrubou stavbou karosérie. Oproti pôvodnej verzii som prepracoval uchytenie pojazdu. Pôvodné uchytenie štyrmi skrutkami v priestore pre cestujúcich som nahradil uchytením na krajných prepážkach. Na uchytenie som použil pôvodné úchyty, ktoré som prispájkoval ku krajným priečkam. Tým som mohol úchyty v priestore pre cestujúcich odstrániť, čím sa výrazne zjednoduší modelovanie interiéru a neskoršie osadzovanie okien.


Stavba M286 z leptu
(Marian Sopfrits, Stavba vozidiel, 05.08.2012)

Na modelovom koľajisku by určite nemal chýbať motorový voz M 286. Na burzách sú k dostaniu odliatky rôznej kvality (niekoľko ich doma mám, dokonca som jeden aj opracoval a nastriekal). Avšak ani jeden nezodpovedal mojim predstavám. Nemám znalosť, že by bol k dispozícii lept tohto motoráku. No a tak po úspešnej spolupráci s J. Bačom na inom projekte slovo dalo slovo a vznikol tento nový model M286 v rozchode zlatého stredu. Model je koncipovaný ako lept pre karosériu, doplnky k podvozku a detaily strechy. Ďalej odliatok strechy,masiek podvozkov a interiéru. Master strechy je 3D tlačený, s tým, že jednotlivé leptané detaily budú dolepované na odliatok.


Stavba dvounápravového krytého vozu řady Gbgkks
(Vladimír Klusáček, Stavba vozidiel, 01.08.2012)

Firma Es-Pečky (www.es-pecky.cz) mají další novou zajímavou stavebnici ve velikosti HO a to model dvounápravového krytého nákladního vozu běžné stavby se střešními násypnými otvory a pořadací brzdou řady Gbgkks (Zts). Číselný interval 153.3 a 153.4. Vůz je schopen k přepravě RIV, MC a část vozů je v přepravě OPW v režimu 01 a 21. Vůz je určen hlavně pro přepravu kusových zásilek na paletách. Dále na přepravu obilí a jiných sypaných neagresivních substrátů. Ve voze je možné přepravovat i živá zvířata. Způsob nákladky se provádí při kusové zásilce bočními dveřmi a při nakládce dlouhých tyčí se provádí nakládka otvory v bočních stěnách. Volné ložené substráty se nakládají násypnými otvory ve střeše a popřípadě nakládacími otvory v bočních stěnách.


Na návšteve u výrobcu úzkorozchodných modelov
(Jozef Kiss, Stavba vozidiel, 22.04.2012)

Výrobcov modelov, ktorí sa zaoberajú úzkym rozchodom, je ako šafránu (v konečnom dôsledku asi v pomere k tomu, koľko je pomer tratí s normálnym rozchodom a koľko úzkorozchodných.

Táto návšteva bude virtuálna, v podstate som sa s výrobcom stretol na výstave v Budapešti.

 


Lokomobila
(Marian , Stavba vozidiel, 24.05.2009)

Aby naše železnice neboli fádne, treba ich oživiť aj inými strojmi ako železničnými. A okrem automobilov sa dajú kúpiť aj také veci ako je parná lokomobila – oračka. V mierke 1: 120 (TT) ju vyrába firma DAVO Model.


Gé Bé eSka od Roca za 150 korún
(Palo Szemzö, Stavba vozidiel, 04.05.2009)

Rozhodol som sa splniť prvomájový záväzok vopred, napísaním už dlhšiu dobu sľubovaného článku. Na rozdiel od doby budovania najsvetlejších zajtrajškov dnes už nielen vieme, ale aj otvorene priznávame skutočnosť, že len peniaze hýbu svetom, tak pokračujem v seriáliku o tom, ako mať vagóny správy ČSD za ak už nie ľudovú, tak aspoň akceptovateľnú cenu. Pod akceptovateľnou cenou rozumiem solídny model do cca. 500 bývalých slovenských korún.Výroba pojazdu v mierke TT z V100 Štart pre motorový vozeň M240
(Daniel Martanovič, Stavba vozidiel, 03.04.2009)

Áno som TT-čkár. Tento postup je ale viac o technológii, ktorú som len použil, na vytvorenie kvalitného pojazdu pre motorový vozeň M240.

Vraveli mi, že V100 je vhondý na všeličo v ČSD.  Na internete som našiel rôzne návody, ale veľmi sa mi zapáčil nápad Petra Fabryho: "Využiť celý pojazd V100 - len ho trošku predĺžiť a obrúsiť".


Stavba dvounápravového nádržkového nákladního vozu řady R s brzdařskou budkou s isolovanou jímkou a zařízením na ohřev substrátu v H0
(Vladimír Klusáček, Stavba vozidiel, 13.03.2009)
cisternaPo druhé světové válce je velký nedostatek kotlových vozů pro přepravu nejrůznějších substrátů pro naše podniky. Zkušený konstruktér pan Antonín Beran v Ústřední kanceláři n. p. Tatra v roce 1947 vytvořil návrh na dvounápravový kotlový vůz jednotného spodku, na který se pomocí sedel usazovaly různé kotle o objemu 110, 125, 160, 200, 240 a 300 hl. Nový spodek kotlového vozu měl s užitím lisovaných profilů přibližnou hmotnost 2 000 kg. Kote s luby o tl. 8 mm a dny tl. 10 mm má 10.5 t. Rozvoru vozu je 4.5 m. Kotle jsou o průměru od 1500 mm do 2500 mm a o délce kotle 6650 mm.

Model lokomotívy rady 742 v mierke H0
(Jozef Kiss, Stavba vozidiel, 14.01.2009)
Na partnerských stránkach Bojnického KŽM sa objavil zaujímavý článok o lokomotíve 742 v H0 s bohatou fotogalériou. Dobrú zábavu :-)
Celý článok

Dvounápravový vůz pro dopravu živých ryb řady Z
(Vladimír Klusáček, Stavba vozidiel, 14.12.2008)
vozeň na prepravu rýbPřeprava ryb po železnici.

Pro úplnost je nutno se zmínit o přepravě živých ryb ve speciálním železničním voze. Tento vůz má toto vnitřní zařízení. Schéma technického uspořádání vozu ukazuje detail způsobu serace vody. Vagón je určen k přepravě 8 až 12 tun ryb (obvykle tržních kaprovité ryby), množství přepravných ryb se řídí teplotou, neboť vagóny nebývají vybaveny chladicím systémem.

Prestavba kotlového vozňa Dynamit Nobel
(Palo Szemzö, Stavba vozidiel, 02.11.2008)
Cisterna Dynamit NobelPredstavujem prvý z pripravovanej série článkov o nákladných vagónoch ČSD v mierke H0, ktoré sa budú zaoberať doposiaľ nezverejnenými prestavbami sériovo vyrábaných vagónov, poprípade stavbou nových.

Stavba M131 z leptu
(Miroslav Čechovič, Stavba vozidiel, 26.08.2008)

M 131Ahojte všetci priaznivci železnice! Odhodlal som sa napísať o svojich, aj keď len malých skúsenostiach s modelárčením. Mám 13 rokov a chodím na krúžok železničného modelárstva v CVČ Hlinícka v Bratislave. Modelujem v mierke 1:87 – H0.


Stavebnice vozňov pre začiatočníkov
(Marian , Stavba vozidiel, 25.03.2008)
vozneUrčitý čas sme s deťmi na krúžku vyrábali vozne so stavebníc. Zväčša sme na tento účel používali stavebnice od LPH vo veľkosti TT a najlepšie sa deťom darilo so stavbou vozňov Ce. Nedávno som si kúpil rezinové stavebnice nákladných vozňov od DK Model s cieľom vyskúšať, či sú vhodné pre mierne pokročilých modelárov.

Stavba M240/Balm z leptu – vymodelovanie reflektorov a krytov nárazníkov
(Peter Fabry, Stavba vozidiel, 14.09.2007)
Tak ako viacerí Railneťáci som sa aj ja pustil do stavby motoráku M240 a prívesného vozu Balm v mierke TT od firmy Hekttor

Plošiniak na (za) dva večery - fotonávod.
(Marian , Stavba vozidiel, 04.09.2007)
Pred nejakým časom som si kúpil leptanú stavebnicu šesťosého plošinového vozňa Px. Počítam s ním do svojho nehodového vlaku na prevoz VT 34 (ešte musím počkať na nejaký pekný lept žeriavu v TT...). Moje skúsenosti so stavbou som sa rozhodol nafotiť.

Motorizácia T 211 v TT - fotonávod
(Marian , Stavba vozidiel, 21.08.2007)
Keď nedávno vyšla na trh firma HekTTor s leptanou stavebnicou lokomotívy T 211 nastala medzi TT – manmi radosť a začali sa polemiky o tom, aký podvozok do tejto najmenšej lokomotívy vložiť. Jedno riešenie Vám chcem ponúknuť aj ja...

Modely v mierke 1:32 (konkrétne Im)
(Marian , Stavba vozidiel, 31.07.2007)
Nedávno sa mi dostali do rúk fotky modelov vytvorených v mierke 1:32. Keďže modelárov modelujúcich v takýchto veľkostiach nie je zatiaľ veľa, rozhodol som sa, že Vám ich ukážem.

"Patina", ktorá nie je patinou
(Jozef Kiss, Stavba vozidiel, 05.10.2004)

V poslednej dobe sa dosť veľa diskutuje o potrebe/zbytočnosti patinovania modelov. Je to pochopiteľné – nie je to celkom triviálna záležitosť a nesprávnym postupom sa ľahko dá zničiť aj drahý model.


Patina, luxus alebo nutnosť
(Jozef Kiss, Stavba vozidiel, 04.10.2004)

Dostalo sa mi do rúk niekoľko nákladných vozov ROCO s popisom ČSD. Je to PlayTime séria, teda hračka. Dá sa z toho urobiť model?


Písma ČSD
(Peter Meszároš, Stavba vozidiel, 10.05.2004)

Potrebujete si nakresliť tabuľku na mašinu a nemáte ten správny font, resp. sa vám nechce jednotlivé písmenká kresliť do vektorov?


Nastavování výšky spřáhla u vozů od firmy VACEK.
(Zdeněk Valter, Stavba vozidiel, 31.03.2004)

Nastavování výšky spřáhla u vozů od firmy VACEK.


Stavba vozíku k dresině Tatra
(Zdeněk Valter, Stavba vozidiel, 09.03.2004)

Stavba vozíku k dresině Tatra z leptu D - K Model


Patina
(Peter Meszároš, Stavba vozidiel, 27.02.2004)

Pre niekoho strašiak, pre iného pohodovka. Téma dosť rozoberaná v iných modelárskych oblastiach, v železničnom modelárstve články chýbajú. Pokúsim sa trošku poodhaliť ako na to.


387.0 Mikádo
(Jozef Kiss, Stavba vozidiel, 27.01.2004)

Malosériový model, autor Patrik Driečny


T458 (H0)
(Jozef Kiss, Stavba vozidiel, 13.10.2003)

Model T458 (veľký Hektor) s množstvom detailov navyše oproti továrenském z dielne Pala Füleho