Počet zobrazených článkov: 15 (z celkom 57 nájdených)
Tento plátok je o tom, že som udomácnil jeden 80x40cm modul a idem na ňom niečo postaviť. Čo?
Nápady mám 3. Ďakujem za komentáre.
Tento web v dávnej minulosti začínal špekuláciou o „dobrom“ prestavníku na výhybky na moduly. Po rokoch som nič vhodné nenašiel. A tak prišiel "Sato" a urobil to :-)...
Prvú časť mini seriálu som ukončil jednou dobrou radou. Odpovedať si pred výstavbou na jednoduchú otázku. Ako budem moduly dopravovať na stretnutia? Každého napadne jednoduchá odpoveď. No predsa autom. Poďme sa na to pozrieť a popritom povedať aj niektoré úskalia, ktoré Vás čakajú.
Modulové koľajisko, čo je vlastne tento fenomén čo láka stále viac ľudí? Modulové koľajisko je ako dynamicky sa meniace puzzle. Niekedy je jednoducho maličké o štyroch staničkách, inokedy zase veľkolepou ukážkou spolupráce ľudí z viacerých krajín. Keďže som už počul zopár polopráv, neprávd a až mýtov, chcel by som Vám modulovku (ako mu radi hovoríme) predstaviť. Žiaľ sa pri tom nezaobídem bez niektorých definícii, keďže názvoslovie je vecou dôležitou k vzájomnému porozumeniu a pochopeniu.
Viete čo mám na železničnom modelárstve najradšej? No predsa tú jeho krásnu rôznorodosť. Každá vec sa dá spraviť na n plus jedna spôsobov. Príkladom je aj taká základná vec v modulovke, ako je kostra modulu. Na našich stránkach sme zatiaľ priniesli dva spôsoby stavby kostry modulu. Najprv nám Martin ukázal svoj pohľad na
stavbu modulu trochu jinak a následne nám Fero dal návod
ako si vyrobiť vlastnú kostru modulu. Pevne verím, že podobných konštrukcií nájdete u nás viacej. Sám som teraz riešil ako na kostru modulu a rád by som vám predstavil jedno ďalšie riešenie.
Nevím, jak komu, ale mne nohy na moduly dělaly vždycky obrovské problémy. Je opravdu paradoxem, že člověk vždycky vyzkouší všechna špatná řešení a až potom ho napadne v zásadě jednoduché a elegantní řešení.
Na mechanické rozhranie modulov samozrejme nadväzuje aj rozhranie elektrické. Veď tie moduly musíme medzi sebou aj elektricky prepojiť. Za základ nasledujúceho textu boli použité doporučenia nemeckého klubu FREMO a českého klubu Zababov. Našou obrovskou výhodou, ktorú mimochodom veľmi radi porušujeme, je možné poučenie sa z predchádzajúcich slepých cestičiek našich predchodcov.
Ako má vlastne modul vyzerať, aký je doporučený tvar rozhrania? Z dôvodov kompatibility s okolitým svetom, sme za svoj štandard prijali rozhrania Fremo (okrem veľkosti TT). Tieto rozhrania používajú aj české kluby Zababov a Ostramo.
Niekedy v náhľade na problém príde zlom, keď človek začne riešiť veci radikálne, dá sa povedať „od podlahy“.
Najčastejšie je to vtedy, keď čas venovaný neustálemu „vychytávaniu múch“ preváži nad časom, keď dané zariadenie funguje bezchybne.
30. 11. 2007
Užitočnú pomôcku pre staviteľov oblúkových modulov nám priniesli Košický modelári na svojich stránkach. Ak sa Vám nechce počítať, alebo ak sa s matematikou nekamarátite, stiahnite si malú excelovú pomôcku... Viac na stránkach Modul klubu Košice:
Pomôcka pre modulára
Je to presne 5 rokov a 17 dní, čo Jozef Kiss uverejnil svoje zámery o stavbe stanice pre moduly HO zvučne pomenovanej JOZEFOV. A práve dnes ja Dano Martanovič robím to isté v duchu podobnom - aby som vyvolal diskusiu. Rozdiel je v tom, že už nie nad layoutom stanice tá sa pomerne dlho ustaľovala a až predminulý víkend na mini stavebnom stretnutí sa uzavrela. Diskusiu by som rád vyvolal na tému priemysel. Teda čo by taká stanička mohla a mala obsluhovať.
Moduly sú celkom fajn, majú len jednu chybu. Strašne rýchlo sa rozmnožujú. Keď som už mal 6,5m modulov začal som mať problémy s uložiskom. A v tom prišla úžasná myšlienka. Využiť skriňu po vlakodrome.
Při plánování stavby malého domácího kolejiště ze šuplíkových zásob, které by sloužilo jako oblíbená hračka pro časté návštěvy hlavně dětských rodinných příslušníků, jsem musel řešit i otázku z čeho vyrobím základní kostru kolejiště. Hlavním požadavkem měla být nízká váha a nenáročná stavba. Chtěl jsem, abych malé kolejiště mohl rychle přenášet, uskladnit a při ježdění ho kdekoliv položit.
Ponúkam Vám jednu z možností. Samozrejme tento návod bude hlavne pre tých, ktorí majú na to vytvorené podmienky. Určite to vyžaduje vybavenie nejakým náradím a priestor. Podľa mňa výroba je jednoduchá a možno sa nájdu odvážlivci, ktorí to skúsia aj v panelákových podmienkach. Posnažím sa popísať výrobu jedného z traťových modulov, ktoré vyrábame v našom klube KMŽ Hôrky.
Keď som premýšlal nad modulom vlečky, vyšlo mi, že by to malo byť niečo nevšedné a aby som si mohol zaposunovať aj doma v obyvačke. A tak vznikol nápad urobiť malodrážku ako lesnú železničku do miestne bane s kopcom a úvraťou.